Biberiye ve Biberiye Yağının Sağlığa 12 Mükemmel Faydası

biberiyenin faydaları

Biberiye, genellikle baharat olarak mutfaklarda kullanılan ancak sağlığa faydaları hakkında çok az şey bilinen bir bitkidir. Biberiye otu, birçok gıda maddesinde de kullanılan önemli bir bitkidir ve kullanıldığı gıdaları daha uzun süre muhafaza ettiği bilinmektedir. Ayrıca nane gibi içine girdiği her gıdaya eşsiz bir tat verir. Makarna, salata, ızgara tavuk gibi yemeklere müthiş bir lezzet eklemek isterseniz, biberiye ilk tercihiniz olacaktır. Biberiyeyi yemekleriniz için bir lezzet arttırıcı olarak kullanırken, farkında olmadan sağlığa faydalarından da yararlanmış oluyorsunuz. Şimdi biberiye ve biberiyenin sağlığa faydaları hakkında daha ayrıntılı bilgilere göz atalım.

Bilimsel adı Rosmarinus Officinalis olan biberiye ruh sağlığı, mutfak ve tıbbi kullanımları olduğu bilinen eski bitkidir. Anavatanı Akdeniz ülkeleri olan bitki, şu anda neredeyse tüm dünyada yetiştirilmektedir. Tüm yıl boyunca yetişebilen çok yıllık bir bitkidir. Biberiye, küçük bir bahçede ya da geniş bir saksıda dahi yetişebilir. İhtiyacınız olan tek şey, iyi drene edilmiş alkali toprak, güçlü rüzgarlardan koruma ve iyi güneş alan bir noktadır. Yaz mevsiminde çiçek açan koyu yeşil bitkinin, iğne gibi yaprakları ve kokulu, açık mavi çiçekleri vardır.

biberiye ve biberiye yağının faydaları

Biberiyenin Sağlığa Faydaları

Kansere Karşı Koruyor

İnsan DNA’sı serbest radikal hasarına açıktır. Bu hasar tedavi edilmezse, kanserli hücrelerin kontrol edilemeyecek şekilde çoğalarak kansere yakalanma riskini artırabilir. Biberiye, vücudu serbest radikallerin neden olduğu bozulmadan koruyan antioksidanlar açısından zengindir. Biberiye, vücuttaki östrojen hormonu seviyelerini kontrol eden karaciğer enzimlerini uyararak meme kanserini önlemek için doğal bir çare olarak görev yapar.

Katarakt Oluşumunu Önlüyor

Biberiyenin çay veya besin desteği şeklinde tüketildiğinde, gözlerde katarakt oluşumunu engellediğine inanılmaktadır. Bu etki henüz bilimsel olarak araştırmalarla desteklenmemiş olsa da, iyi görme için gerekli olan antioksidan özelliklere sahip A vitamini açısından zengin olduğu için tüketilmesi önerilmektedir.

Yaşlanma Sürecini Geciktiriyor

Biberiye özünün, cilt hücrelerini koruyarak ciltte kırışıklıklar ve koyu lekelerin oluşması gibi yaşa bağlı değişimleri önlediği bilinmektedir. Bu nedenle biberiye özü cilt maskelerinde kullanılabilir. Biberiye, stres ve toksinlerin cilt üzerindeki etkisini de, HSP70 adlı koruyucu proteini koruyarak en aza indirir.

Enerji Seviyesini ve İyimserliği Artırıyor

Biberiyenin antioksidan özellikleri sayesinde, zararlı toksinleri ortadan kaldıran enzimlerin üretimini arttırdığı ve böylece enerji seviyelerini arttırdığı bulunmuştur. Vücutta toksinlerin toplanmasının neden olduğu tüm olumsuzlukları temizlediği de söylenebilir. Aynı zaman herhangi bir hastalık veya fonksiyon bozukluğunun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor. Biberiye aromaterapide kullanıldığında, yorgunluğu gideren ve depresyonu iyileştiren bir uyarıcı olarak görev yapar. Bir fincan biberiye çayı, kötü geçirilen bir akşamın etkilerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Hafızayı Geliştiriyor

Biberiye, beyindeki nörotransmitterlerin bozulmasını önleyen maddeler içerir ve bu nedenle hafızayı geliştirmeye yardımcı olan asetilkolin adlı nörotransmitter’ın fonksiyonunu geliştirdiği için doğal bir hafıza geliştirici olduğuna inanılmaktadır. Biberiye kokusunu solumanın uyanıklığı artırdığı ve uzun süreli hafızada belirgin iyileşmeler gösterdiği bulunmuştur. Bu etkiyi biberiye yağıyla masaj yaparak ya da bir miktar banyo suyuna ekleyerek deneyebilirsiniz. Hatta düzenli olarak biberiye çayı tüketmek de, uzun vadede hafızaya yardımcı oluyor. Bu bitkide bulunan karnosik asit maddesinin, Alzheimer Hastalığı gelişme riskini azalttığı bulunmuştur.

İdrar Söktürücü Görevi Yapıyor

Biberiye, idrara çıkma hızını artıran ve böbrek fonksiyonunu iyileştiren ve böylece şişkinliğe neden olan ödemi önleyen bir idrar söktürücü görevi görür. İdrar söktürücü ilaçlar görevlerini yaparken vücut için gerekli olan sodyum, potasyum vb. gibi önemli mineralleri de vücuttan atarken, biberiye bu mineralleri korur. Bu neden bu ilaçlardan daha etkilidir.

Vücut ve Ağız Kokusunu Önlüyor

Banyo suyuna birkaç dal biberiye eklemek vücut kokusuna neden olan bakterileri ve mantarları temizlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca az miktarda biberiye tozunu su ile karıştırarak gargara olarak kullanmak, ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.

Düzenli Adet Görmeyi Sağlıyor

Günlük olarak biberiye çayı tüketmek, hamilelik dışı nedenlerden kaynaklanan regl gecikmesini önlemeye yardımcı oluyor. Bitkinin, uterus kramplarını teşvik ederek menstürasyonu uyaran maddeler içerdiği bilinmektedir. Bu nedenle, hamile kadınlar hiçbir şekilde biberiye tüketmemelidir.

Sindirimi Düzenliyor

Kabızlık, mide krampları ve şişkinlik gibi birçok sindirim problemini iyileştirme yeteneğine sahiptir. Ayrıca iştah açıcıdır. Karaciğer üzerindeki etkisi ile sindirime yardımcı olan safra salımını sağlar.

Enfeksiyonları Önlüyor

C vitamini açısından zengin olan biberiyeyi tüketmek, vücudun bağışıklık sisteminin daha güçlü ve aktif olmasını sağlar. Vücudun içinde ve dışında enfeksiyon oluşumuna neden olan ajanların büyümesini önler. Hatta şiddetli soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olduğu da söylenebilir.

Biberiye ayrıca antiseptik özelliklere de sahiptir. Banyo suyuna eklendiğinde, yaraların doğal olarak iyileşmesine ve bir enfeksiyon olasılığının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Kan Dolaşımını Teşvik Eder

Zengin bir demir kaynağı olan biberiye, kanın oksijen taşıma kapasitesini artırmaya yardımcı olur. Böylece kan dolaşımı iyileşir ve cilt hastalığı ve hafıza kaybı gibi çeşitli problemlerin tedavisine yardımcı olur.

Saç Parlaklığını Artırıyor ve Kepek Oluşumunu Engelliyor

Saç üzerine biberiye yağı uygulamak, saç foliküllerini teşvik eder ve saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Biberiye eklenmiş suyu 30 dakika boyunca kaynatarak saç için doğal bir saç kremi olarak kullanabilirsiniz. Bu uygulama saçları güçlendirir ve parlaklığını artırır. Ayrıca saç derisindeki kan dolaşımını artırdığı için kepek ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Yasal Uyarı: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve bir uzmanın tavsiyesinin yerini almayı amaçlamaz. Bitkinin dozu ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için nitelikli bir bitki uzmanına danışmak en iyisidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.