Acilen Bırakmanız Gereken Mikrop Saçan 10 Alışkanlık

sağlığa zararlı alışkanlıklar

Mikroplar, zararlı kimyasallarla birlikte neredeyse bütün hastalıkların kaynağıdır. Kişisel ve yaşadığımız ortamların temizliğine yeterince dikkat etmediğimizde, mikropların ortaya çıkması ve üremesi için yeterli ortamı kendi ellerimizle hazırlamış oluruz. Tuvaletten banyoya, cebimizde taşıdığımız telefondan para kadar birçok ortam mikropların taşınması ve çoğalmasını kolaylaştırır. Mikropların yayılmasının en büyük nedeni ise dikkat etmeden edindiğimiz alışkanlıklardır. Mikrop saçan sağlığa zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için önce onların neler olduğunu bilmeniz gerekiyor. İşte acilen bırakmanız gereken mikrop saçan alışkanlıklar!

sağlığa zararlı alışkanlıklar

Acilen Bırakmanız Gereken Mikrop Saçan 10 Alışkanlık

1Tuvalette Telefon Kullanmak

tuvalette telefon kullanmak

Bir temizlik hastası değilseniz, banyo ve tuvaletlerinizi ne kadar temizlerseniz temizleyin bir miktar mikrop bu ortamlarda yaşamaya devam eder. Tuvalette telefon kullandığınızda bu mikroplar telefonunuza nüfuz ederler. Çıkarken elinizi yıkasanız bile, mikroplar telefonunuzda kalmaya devam eder. Bir sonraki sefere telefonunuzu yanınıza almayın ya da ellerinizle birlikte telefonunuzu da yıkayın (tabii her tuvaletten sonra yeni bir telefon alacak kadar paranız varsa!).

2Katı Sabun Kullanmak

katı sabun kullanmak

Elbette sabun elleri temizler ancak katı sabunlar birden fazla insan tarafından kullanıldığında mikroplar için ideal üreme alanı haline gelirler. Bu nedenle, katı sabun yerine sıvı sabun kullanmayı tercih edin.

3El Havlusunu Ortak Kullanmak

el havlusunu ortak kullanmak

“Paylaşmak güzeldir” sözü, mikroplar söz konusu olduğunda geçerli değildir. Ailenize bir iyilik yapın ve hane halkının her üyesinin ayrı el havlusu kullanmasını sağlayın. Ayrıca kumaştaki mikropların birikmesini önlemek için havluları haftada en az bir kez (çocuklarınız varsa daha fazla) yıkayın.

4Elleri Yeterince Uzun Yıkamamak

elleri yeterince yıkamamak

Ellerinizi temiz tutmak için onları yıkamaya (sıcak su ve sabunla) ayırmanız gereken en uygun süre 20 ila 30 saniyedir.

5Elleri Kurutucu Makine ile Kurutmak

el kurutma makinesi kullanmak

Hepimiz zaman zaman umumi tuvalet kullanıyoruz. Uygulamalı ve Çevresel Mikrobiyoloji dergisinde yayınlanan bir çalışma, mikropların umumi tuvaletlerde bulunan el kurutma makineleri vasıtasıyla da yayılabileceğini gösterdi. Kağıt havlu kullanın. Kağıt havlu yoksa,  kuruyana kadar ellerinizi sallayın.

6Sifonu Çekerken Klozet Kapağını Açık Bırakmak

klozet kapağını açık bırakmak

O kapak bir sebepten dolayı orada! Amerikan Enfeksiyon Dergisi’ne göre, sifonu çektiğinizde tuvaletin içeriği tazyikli suyun etkisiyle etrafa sıçrıyor ve mikroskobik bakteriler havaya karışıyor. Klozet kapağını kapatmazsanız bakteriler ellerinize, banyo yüzeylerine ve hatta diş fırçalarına dahi bulaşabilir.

7Ağza Kalem Almak

ağza kalem almak

Kalemi ağzınıza almanız, genellikle ellerinizin ya da kalemin temiz olup olmadığını hesaba katmadan otomatik olarak yaptığınız sinirsel bir alışkanlıktır. Kalem yalnızca size ait olsa bile, bu hala temiz olmayan ellerinizin ona değdiği anlamına gelir. Ayrıca kalemi kemirmek de dişleriniz için zararlıdır.

8Dişlerinizle Bir Şeyleri Açmak

dişlerle şişe açmak

Bir paketi veya şişeyi açamadığınız durumlarda, dişlerinizi kullanmak mantıklı gelebilir. Ancak bu davranış yalnıza dişlerinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda mikropları da yayabilir. Birden fazla kişinin elinin değmiş olabileceği veya çok hijyenik olmayan ortamlarda bulunmuş ambalajı ağzınızla temas ettirmek çok mantıklı olmasa gerek!

9Doğum Günü Mumu Üflemek

doğum günü mumu üflemek

Doğum günü pastasından beklentiniz her yerinde mikropların olması değilse, bu geleneği tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Mumları üflediğinizde, ağzınızın içinde bulunan bakterileri serbest bırakırsınız. Ve tahminin edin nereye gidiyorlar? Hava vasıtasıyla doğrudan pastanın üzerine! Konuyla ilgili bir çalışma, mumları üflemenin pastanın yüzeyindeki bakteri miktarının yüzde 1.400 oranında artmasına neden olduğunu göstermiştir.

10Çalışma Masanızda Yemek Yemek

çalışma masasında yemek yemek

Bilgisayar klavyenizi ve ofis gereçlerinizi düzenli olarak temizlemediğiniz sürece, bazı ciddi mikroplara ev sahipliği yaparlar. Yemeğinizi klavyenizle aynı yüzeyde yerseniz, menüde kesinlikle bulunmayan mikropları alma riskini de üstlenmiş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.