Paşa Kılıcı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

paşa kılıcı bitkisi

Paşa kılıcı çiçeği ya da bir başka adıyla peygamber kılıcı çiçeği, güzel uzun yaprakları ve renk çeşitliliği ile bilinen tropikal bir bitkidir. Bazı çeşitleri kalın, sarı kenarlı yapraklara sahipken, bazıları göz alıcı yeşil şeritlere sahiptir. Hemen hemen her dekor tarzını tamamlar ve harika görünürler.

Paşa kılıcı, bir sukulent türü olduğu için oldukça dayanıklı bir bitkidir. Bakımı en kolay sukulentlerden biridir ve bu nedenle kapalı mekanlarda bitki ve çiçek yetiştirmeye yeni başlayanlara tavsiye edilmektedir.

Paşa kılıcı bitkinizi bir ay boyunca sulamayı unutsanız bile, muhtemelen ölmeyecektir. Bu nedenle paşa kılıcı çiçeği bakımı gözünüzü korkutacak ayrıntılar içermez.

Paşa kılıcı bitkisi dayanıklı bir bitki olsa da, bitkinizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için bazı tavsiyelere ihtiyacınız olacak. Bu yazıda, paşa kılıcı çiçeği bakımı ile ilgili bazı ipuçları bulacak ve bitkinizin bakımını kusursuz şekilde yapabilecek bilgilere sahip olacaksınız.

paşa kılıcı çiçeği

Paşa Kılıcı Bitkisinin Tarihi ve Kökeni

Paşa kılıcı bitkisi tropikal Batı Afrika’ya özgüdür ve Afrika kültürünün önemli bir parçasıdır. Nijeryalılar bitkinin manevi koruma sağladığına inanırlar. Bitkiyi, kötü bakışlarıyla insanları lanetlediğine inandıkları varlığın nazarından kurtulmak için düzenledikleri bir ritüelde kullanırlar. Bitki, savaş tanrısı da dahil olmak üzere birçok mitolojik Afrika tanrısı ile de ilişkilendirilir.

Sansevieria Trifasciata

Paşa kılıcı bitkileri, 70 farklı çiçekli bitkiden oluşan bir cins olan Sansevieria’nın bir türüdür. Bu bitkilerin birlikte gruplandırılmasının nedeni, hepsinin dar, dik yaprakları ve kısa, kalın kökleri gibi ortak özellikleri olmasıdır.

Paşa kılıcı bitkisi Sansevieria cinsine ait olduğu için tam bilimsel adı Sansevieria Trifasciata’dır. Adındaki ikinci kelime olan Trifasciata Latince kökenli bir kelime olup, “Üç şeritli” anlamına gelir.

Bilimsel ismine ek olarak, paşa kılıcı bitkisinin birkaç takma adı vardır. Keskin, sivri yaprakları nedeniyle genellikle kaynana dili olarak adlandırılır. Bu bitkiyi kayın valideniz için aldıysanız, ona bu adını söylemeseniz iyi olur 🙂 Not: Türkiye’de kaynana dili olarak bilinen kaktüs türü bir bitki daha vardır.

peygamber kılıcı çiçeği

Paşa Kılıcı Bakımı Nasıl Yapılır?

paşa kılıcı bakımı nasıl yapılır

Paşa Kılıcı Bitkisi İçin En İyi Toprak

Paşa kılıcı bitkisi suya duyarlıdır ve kök çürümesine eğilimlidir. Bu nedenle onu iyi hava geçirgenliği olan toprağa dikmek önemlidir. Hazır satılan sukulent toprağı, içerdiği kum nedeniyle hava geçirgenliği yüksek bir toprak olup paşa kılıcı bitkisi için en ideal topraktır.

Elbette paşa kılıcı bitkiniz için toprağı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Ancak hazır sukulent toprağının maliyeti düşüktür ve elde etmek için çok zaman harcamazsınız. Yine de kendi toprağınızı hazırlamak isterseniz, üç birim saksı toprağı, iki birim inşaat kumu gibi kaba kum ve bir birim pomza taşı kullanarak paşa kılıcı bitkiniz için ideal bir toprak hazırlayabilirsiniz.

Paşa Kılıcı Bitkisi Saksı Değiştirme

Paşa kılıcı bitkisinin gövdesinin devrilecek kadar ağır hale gelmesi veya saksının altındaki hava deliklerinden bitkinin köklerinin çıkması, mevcut saksısının ona küçük geldiğini gösteren belirtilerdir ve artık bitkiyi daha geniş bir saksıya almanızın zamanının geldiğini gösterir. Paşa kılıcı bitkisi genellikle her üç ila altı yıl arasında daha büyük bir saksıya ihtiyaç duyacak kadar büyür.

Paşa kılıcı bitkisinin saksısını değiştirmek çok kolay olsa da, bilmeniz gereken birkaç püf noktası vardır. Paşa kılıcı bitkileri köke bağlı olmayı sever. Bu nedenle her saksı değişiminde sadece 5-7.5 cm daha büyük bir saksı seçin. Seçtiğiniz saksıda mutlaka hava delikleri olsun. Çünkü paşa kılıcı bitkisini kökleri uzun süre suya maruz kaldığında çürür.

Saksı değişimine hazırsanız, yeni saksının üçte birini sukulent toprağı ile doldurarak işe başlayın. Bitkinizin ekili olduğu mevcut saksının toprağını elinizle destekleyin ve saksıyı yavaşça ters çevirin. Bitki toprakla birlikte saksıdan ayrılacaktır. Olmadıysa toprağı saksının iç kenarlarından elinizle biraz ayırın.

Ne yaparsanız yapın saksıdan ayrılmıyorsa, sulamayı deneyin. Toprağı ıslatmak kökleri gevşetir ve bitkinizi çıkarmanızı kolaylaştırır.

Şimdi, bitkinizi yeni saksıya yerleştirin ve tam olarak hangi seviyeye oturduğuna bakın. Bitkiniz saksının 5 ila 7.5 cm altına oturduysa, işlem tamamdır. Değilse, ideal seviyeye oturması için toprak ekleyin veya çıkarın. Sulamadan önce yeni saksıya uyum sağlaması için biraz zaman (genellikle birkaç gün yeterlidir) tanıyın.

Henüz yeni saksıya uyum sağlamamış köklerine zarar vermemek için birkaç hafta gübre eklemekten kaçının.

7 YORUMLAR

  1. Merhabalar benim de paşa kılıcım var ama büyümüyor ya da yerini sevmedi. Kaç yer değiştirdim toprağını değiştirdim yine de aynı. Ne yapabilirim? Cevap verirseniz çok mutlu olurum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.