Bitkileri ve Çiçekleri Coşturan Yumurta Kabuğu Suyu Tarifi

Bitkiler için yumurta kabuğu suyu

Yumurta Kabuğu Suyu ile Bitkileri ve Çiçekleri Coşturun

Evde yetiştirilen bitkiler ve çiçekler, uygun güneş ışığı ve sıcaklık sağlanamadığı ya da gerekli mineralleri yeterince alamadıkları zaman sağlıklı şekilde büyüyemez ve zaman içerisinde kurur ve sonunda da ölür. Bitkiler ve çiçeklerin doğal ortamlarında rahatlıkla alabildikleri mineralleri sağladığınızda, evde ya da diğer kapalı ortamlarda sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlayabiliriz. İşte bu mineralleri sağlayan bir tarif ile karşınızdayız. Bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olan bu yumurta kabuğu suyu tarifinin işe yaradığı laboratuvar testinde kanıtlanmıştır.

***Sponsorlu Reklamlar***

Yumurta kabuğunun bitkiler ve çiçekler için faydalı olduğunu birçok yerde okumuş ya da birçok kişiden duymuş olabilirsiniz. Evet duyduklarınız tamamen doğru. Yumurta sizin için, kabukları ise bitkiler ve çiçekler için faydalıdır.

Yumurta Kabuğu Hangi Mineralleri İçerir?

Genelde çöpe atılan yumurta kabukları zengin bir kalsiyum kaynağıdır ve kalsiyum karbonat formunda 2.2 gram kalsiyum içerir. Bu miktar, yetişkin bir insanın günde ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarının iki katıdır. Yumurta kabuğu aynı zamanda bitkilerin ihtiyacı olan diğer önemli besin maddelerini de içermektedir. Daha ayrıntılı belirtmek gerekirse %3 fosfor, %3 magnezyum, sodyum, potasyum, çinko, manganez, demir ve bakır içerir.

Bitkiler için Ezilmiş Yumurta Kabuğu

Bitkiler ve çiçekler için yumurta kabuğunu kullanmanın yollarından biri, kabukları doğrudan veya ezilmiş şekilde toprağın üstüne koymaktır. Çok ince ezilmiş yumurta kabuklarının, basitçe kırılmış yumurta kabuklarına göre daha etkili kalsiyum ve diğer elementleri sağladığı kanıtlanmıştır.

Yumurta Kabuğu Suyu Neden Kullanılmalı?

Yumurta kabuğunun faydalarını bitkiler ve çiçekler üzerinde kullanmanın çok daha iyi bir yolu, yumurta kabuğu suyu yapmaktır. Bu uygulama, bitkilerin yumurta kabuğundaki besin maddelerini hızlı bir şekilde kullanmasını sağlar.

***Sponsorlu Reklamlar***

bitkiler ve çiçekler için yumurta kabuğu

Bitki Coşturan Yumurta Kabuğu Suyu Tarifi

Malzemeler:

  • 10-20 temiz ve kuru yumurta kabuğu (yumurta kabuğu miktarı ne kadar güçlü bir karışım yapmak istediğinize bağlı olarak değişebilir)
  • Su

Nasıl Hazırlanır?

  1. Ezilmiş yumurta kabuklarını 4 litre suda kaynatın ve 24 saat bekletin. Yumurta kabuklarında bulunan besinler bu süre zarfında suda demlenecektir.
  2. Daha sonra suyu süzün.
  3. Yumurta kabuğu suyunuz kullanıma hazır.

Nasıl Kullanılır?

Yumurta kabuğu suyunu bahçeniz veya saksı bitkileriniz için kullanabilirsiniz. Bu sağlıklı kalsiyum-potasyum takviyesini doğrudan toprağa dökün. Bahçe bitkileri için bitki başına 4 ila 5 yumurta kabuğu yeterlidir. Saksı bitkileri için bu miktar 2 veya 3 olabilir. Yumurta kabuğu suyunu bir veya iki hafta arayla uygulayın.

Alternatif olarak, sert haşlanmış yumurtalarınızın suyunu da kullanabilirsiniz. Bu sudan bitki başına iki bardak uygundur.

***Sponsorlu Reklamlar***

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here