Panoramik Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Panoramik fotoğraf çekiminin püf noktaları
Panoramik fotoğraf çekiminin püf noktaları

Bitmek bilmeyen uzun bir ufuk çizgisi, ya da uçsuz bucaksız bir plaj… Belki de insan gözünün dahi alamayacağı genişlikte yemyeşil bir çayır… Standart bir fotoğraf çekimi ile yakalayamayacağınız genişlikte ve iyi bir kompozisyonla sunulduğunda heyecan yaratan panoramik çekimlere odaklanıyoruz bu yazımızda. Filmli kameralar döneminde özel ve pahalı bir kamera almanızı ya da karanlık odada filmleri tab ederken saatlerce pozlarınızı kağıt üzerinde birleştirmeye çalışmanızı gerektiren panoramik çekimler, sadece bolca vakti ve bütçesi olan profesyonellerin alanındaydı uzun bir süre. Günümüz dijital çağında ise bilgisayarınıza kuracağınız basit bir resim işleme programı ya da kamera ile panoramik fotoğraf dünyasına adım atabiliyorsunuz. Bir bilgisayar ya da dijital kamera ile panoramik bir poz için ihtiyaç duyduğunuz her şey olabilir, ama iyi bir panoramik poz için aklınızda tutmanız gereken bazı kurallar var. Unutmayın ki iyi bir fotoğraf çekim anında başlar ve her şeyi bilgisayardan beklemek bir mucize olur. İşte iyi panoramik fotoğraf elde etmek için aklınızda tutmanız gereken ipuçları;

Panorama fotoğraf çekimi
Panorama fotoğraf çekimi

Kamera Modlarını Kurcalayın

Basit kameralardan biraz daha üst modellere çıkarsanız panoramik çekim moduna sahip olduklarını göreceksiniz. Günümüz orta ve üst seviye kameraları ve hatta akıllı telefonlar için panoramik çekim modu artık standartlaşmış halde. Bu mod, birkaç türde gelse de genellikle çalışma prensibi aynı. Çoğu panoramik mod, kamerada ya da akıllı telefonda kayıtlı olan son fotoğrafın silüetini gösteriyor ve bu silüettten yararlanarak ikinci fotoğrafı çekmenize ve panoramik fotoğrafı çekmenize yardımcı oluyor. Bu şekilde çektiğiniz ikinci fotoğraf ilk fotoğrafın ucuna eklenirken, yeni pozunuz silüetleşiyor ve süreç daha geniş bir panorama elde edebilmeniz içn devam ediyor. Bu modda çekim yaparken çekilen görüntüde kullanılan pozlama ayarları da otomatik olarak eşitleniyor. Otomatik eşitleme oldukça önemli, zira ekranınızda birkaç kare oluşsa da kameranız aslında aynı anda onlarca fotoğraf çekip bu fotoğrafları birleştiriyor. Akıllı telefonlarda arayüz birazda daha farklılık gösterse de panoramik mod benzer şekilde çalışıyor. Panoramik mod Apple iOS 7 ve Android 4.4’ten itibaren akıllı cihaz kamera uygulamalarında bir zorunluluk haline getirildi. Panorama modunu seçin, çekime başlayın ve ekrandaki ok işareti boyunca telefonunuzu kaydırın. Hepsi bu kadar!

Panoramik fotoğraf
Panoramik fotoğraf

Kamerayı Hizalayın

Panoramik fotoğraflarınızı ister kamera üzerinde oluşturun, ister bilgisayarla birleştirin, her iki yöntemde de işlerinizi kolaylaştıracak bir püf noktası da kamerayı bir çizgi üzerinde hareket ettirerek kullanmak. Kamerayı hizalamadan dört beş fotoğrafı kolayca ve en az hatayla çekebilirsiniz ama çektiğiniz fotoğraf sayısı arttığında hata yapma oranınız da doğru orantılı artacaktır. Kamerayı ortak bir düzlemde hareket ettirmenizi gerektiren şeyse objektifinizin bombeli olması. Objektifinizi yatay düzlemde hareket ettirirken, objektifin karşısında cisimlerden yansıyan ışıklar, kameranızın alıcısına belirli bir açıda düşer. Bu, tek bir fotoğraf için göz ardı edilebilir bir bilgi. Ama panoramik fotoğraf çekerken bu bilgi hayati bir hal alıyor; zira kameranızın çektiği bir sonraki pozun aynı düzlemde olmaması, objelerden gelen ışığın açısının değişmesine ve objektifin kaydığı orana göre daha dik ya da daha yatay bir açıyla alıcının üzerine düşmesine yol açacaktır. Objektifin hizalanamadığı durumlarda çekilerek birleştirilmeye çalışılan fotoğraflardaki obje boyutları ve netlikleri farklı olabilir ki bu da bilgisayarda dahi düzeltilmesi zor bir işe dönüşebilir.

Panoramik fotoğraf çekiminin püf noktaları
Panoramik fotoğraf çekiminin püf noktaları

Panoramik fotoğraflarınızdaki bozulmaları en az indirmek için bir destek ayağı kullanabilirsiniz. Destek ayakları, basit bir tripod – üçayaklı – dan karmaşık bir ray sistemine kadar uzanabilir. Panoramik fotoğrafın açısına ve genişliğine karar verdikten sonra destek türüne de karar vermelisiniz. Panoramik fotoğrafı kamerayı sabit bir noktadan yatay bir düzlemde hareket ettirerek çekebileceğiniz gibi, dikey düzlemde de hareket ettirebilirsiniz. Tercih sizin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.