Neden Kendimi Sürekli Yorgun Hissediyorum?

neden sürekli yorgun hissediyorum

Ne kadar uzun uyusanız dahi kendinizi dinlenmiş hissetmiyor musunuz? Gün içinde birden enerjiniz mi bitiyor? Sabah saatlerinde enerji dolu olmanız gerekirken halsizlik mi hissediyorsunuz? Sürekli şekilde bir bitkinlik ve yılmışlık içinde misiniz? Eğer bu belirtilerden en az iki tanesini taşıyorsanız, sürekli yorgun hissetmenizin altında yatan nedene önem vermelisiniz.

Uzmanlar, sürekli yorgunluk hissinin çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebileceğinin altını çizmektedir. Bunların başında kansızlık, stres, tiroit hastalıkları, kanser türleri, kalp hastalıkları, enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklar, karaciğer iltihaplanması hastalığı, kalp zar iltihapları, verem, parazit hastalıkları, AIDS ve metabolik hastalıklar gelmektedir.

neden hep yorgun hissediyorum

Sürekli Yorgun Hissetmenin Olası Nedenleri

Kansızlık

Sürekli olarak yorgun hissetmenin en önemli kaynağı kansızlık olarak bilinmektedir. Uzmanlar, genellikle yorgunluk ve halsizlik ile tedaviye başvuran hastalarına ilk yaptıkları testin kan testi olduğunu ve ihtiyaç duyulan tedavinin de kansızlık hastalığı için uygulandığını belirtmektedirler. Çünkü, kan, vücudun direncini oluşturan alyuvar ve akyuvarların sağlıklı ve dirençli bir şekilde artış göstermesi durumunda sağlıklı olur. Kansızlık durumunda vücut halsiz ve bitkin düşerek; hastalık kaynaklı ve sağlıksız ortamlara olan direnç düşer. Bu durumda ise kişide halsizlik ve sürekli gelen bitkinlik hissi duyulur.

Stres

Bitkin ve yorgunluğun bir diğer sebebi ise stres ve depresyondur. Kişinin bunaltıcı ve olumsuz ruh hali vücudunun da dengesini bozarak, sağlığını tehlikeye atar. Depresyonda olmak, vücudun fiziksel olarak savunmasız hissetmesine dolayısı ile yorgunluğa neden olur.

Tiroit Hastalıkları

Hormonlara bağlı gelişen tiroit hastalıkları, kişinin direncini etkileyen önemli hastalıkların başında gelmektedir. Sürekli gelişen tiroit hastalığı, kişinin halsiz ve yorgun hissetmesine neden olabilmektedir. Tiroit hastalığı ayrıca vücut direncini zayıflatarak, kişinin iş yapım gücünü azaltır.

Kanser

Kanser, hangi türde olursa olsun vücut enerjisini ve direncini olumsuz yönde etkileyen hastalıkların başında gelmektedir. Kanserli hücreler, vücudun savunma mekanizmasını zayıflatarak, direncin düşmesine ve halsizlik ile bitkinlik hissedilmesine neden olur.

Kalp Hastalıkları

Yaşanılan kalp hastalıkları, vücudun enerji tüketimini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle kalp rahatsızlıkları olan kişiler kendilerini yorgun ve yılgın hissedebilirler. Kalp hastalığı olan kişilerin vücut ihtiyaçlarına uygun vitamin takviyeleri almaları, onların hem dinç kalmalarını hem de olası farklı rahatsızlıklar ile karşı karşıya gelmelerini önler.

Enfeksiyon / İltihaplı Hastalıklar

Boğaz enfeksiyonu, grip, idrar yolları enfeksiyonu ve benzeri iltihap kaynaklı hastalıklar, kişinin tüm vücudunun yorulmasına neden olabilir. Kişi, bir yeri ağrımadığı halde bitkin ve halsiz hissedebilir. Bu durumlarda dahiliye bölümüne muayene olunarak enfeksiyon durumu incelenmelidir.

Kronik Hastalıklar

Kronik rahatsızlıklar, vücudun bu rahatsızlık ile sürekli olarak savaşması gereğini ortaya çıkarır. Bu da vücudun yorulmasına, enerjinin sürekli olarak harcanmasına neden olur. Kronik rahatsızlığı olan kişiler bu yüzden çok daha fazla yorgunluk hissine kapılırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.