Midede Gaz Oluşmasını Önleyen 8 Basit Yöntem

midede gazı oluşmasını önlemenin yolları

Beslenme sonrası sindirim çok önemlidir. Beslenme düzeninizde yapacağınız değişiklikler, sindirimin aksamasına ve midede gaz oluşmasına neden olur. Midede biriken gaz sizi rahatsız eder ve mide yanması, mide ekşimesi, mide ağrısı gibi rahatsızlıkları tetikler. Midede gaz oluşmasına neden olduğu bilinen brokoli, lahana, soya fasulyesi, baklagiller gibi yiyecekler tüketildiğinde, midenizde şiddetli gaz birikmesi oluşur. Midede oluşan gazı geçirmenize yardımcı olacak pratik yöntemler vardır. Bu yöntemleri uygulayarak mide gazından kurtulabilir, mide rahatsızlığı çekmezsiniz. Basit ve pratik olan bu yöntemler ile gaz oluşmasının önüne geçerek sindirim sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasına da katkı sağlayabilirsiniz.

midede gaz oluşması nasıl önlenir

Midede Gaz Oluşması Nasıl Önlenir?

1. Bol Limon Tüketin

Yemek yedikten sonra oluşan gaz birikmesi ve gaz sancısı için yapmanız gereken limon suyu sıkılmış ılık su içmek veya birkaç dilim limon tüketmektir. Limon asidik özelliğe sahip olduğu için midedeki sindirimi hızlandıracak ve mide de oluşan gazın giderilmesini sağlayacaktır.

2. Melisa Çayı Tüketin

Melisa otunun mide rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Mide hastaları için doktorların tavsiye ettiği melisa çayı mide de oluşan gazın giderilmesinde de çok etkilidir. Yemek sonrasında içeceğiniz taze demlenmiş melisa çayı ile mide rahatsızlığı çekmezsiniz.

3. Nane ve Maydanoz Yiyin

Yemeklerden sonra bir tutam nane yaprağı ve bir tutam maydanoz çiğneyerek mide de oluşan gazdan kurtulabilirsiniz. Nane ve maydanoz mide içindeki kimyasal sindirimi hızlandıran, mideyi rahatlatan özelliklere sahiptir. Bu nedenle yemeklerden önce veya hemen sonra bir tutam nane veya maydanoz tüketmelisiniz.

4. Porsiyonları Azaltın, Sık Yiyin

Yemek saatinde çok fazla yemek yemek, midede aşırı gaz birikmesine neden olan temel etkenler arasında yer alır. Bu nedenle, yemek porsiyonlarınızı azaltarak kısa zaman aralıkları ile sık yemek yiyerek midenizde gaz oluşmasını önleyebilirsiniz. Midede gaz oluşmaması için sık sık ve az miktarda tüketmelisiniz.

5. Yağlı ve Baharatlı Tüketmeyin

Midede oluşan gazın temel sebeplerinden biri de, çok yağlı ve çok baharatlı yemekler yemektir. Bu nedenle yağlı ve baharatlı yemekleri sofranızdan uzak tutmalısınız. Eğer bu yemeklerden yemek zoruna kalırsanız, minimum miktarda tüketmelisiniz.

6. Yemek Sonrası Yürüyüş Yapın

Mide içinde sağlıklı bir şekilde gerçekleşmeyen mekanik ve kimyasal sindirim, midede gaz oluşmasına neden olur. Midede gaz oluşmaması ve oluşan gazın giderilmesi için yapılması gereken yemek sonrası 20 dakikalık yürüyüşler yapılmasıdır. Yapacağınız yürüyüşler ile hem mekanik sindirimin hızlanmasını hem de kimyasal sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

7. Bol Bol Su İçin

Gün içinde tüketeceğiniz su, sindirim sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Eğer az su tüketirseniz kimyasal sindirim hızınız düşecek ve midenizde gaz oluşumu hızlanacaktır. Yemek öncesinde ve yemek sonrasın su tüketerek sindirim hızınız artırabilir ve sağlıklı sindirim sonrası midenizde oluşacak gazlardan kurtulabilirsiniz.

8. Aşırı Stresten Uzak Durun

Midemiz strese karşı ilk tepki verdiğimiz organımızdır. Bu nedenle stresten özellikle de aşırı stresten uzak durmanız gereklidir. Stres oluştuğunda mide içinde gerçekleşecek mekanik ve kimyasal sindirim yavaşlayacak, mide yanması, mide ağrısı ve mide de gaz oluşmaya başlayacaktır. Bu durumda mide gazı sizi rahatsız edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.