Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir? (Ay Ay Balık Takvimi)

hangi balık hangi ay yenir

Beslenme uzmanlarının sıkça tekrarladığı bir şey var: Haftada en az üç kez balık yiyin. Çünkü balık kolay sindiriliyor, içerdiği vitaminlerin faydaları saymakla bitmiyor, üstelik protein deposu olması sebebiyle de diyetlerin en güçlü silahı. Ancak her balık yılın her ayında aynı lezzette olmuyor. Mevsimine göre balık seçmek ise önemli meziyet.

Balık Yemenin Sağlığa Faydaları Saymakla Bitmiyor

Hemen her yaştan insanın haftada en az üç kez yemesi tavsiye edilen balığın faydaları saymakla bitmiyor. İçerdiği Omega 3, A ve D vitaminleri dengeli ve sağlıklı beslenmenin en önemli formüllerinden biri olarak görülüyor. Çocukların zeka gelişimleri açısından da oldukça faydalı olan balıklar, kan şekerini dengelemesi ve düşük kalorisiyle beslenme uzmanlarının sıkça önerdiği besinler arasında. Çünkü içeriğinde şeker ve karbonhidrat neredeyse yok denecek kadar az, protein açısından da çok zengin. 100 gram yağlı balıkta yaklaşık 22 gram, yağsız balıkta ise 10 gram protein bulunuyor. Bu oranların kırmızı ve beyaz ette çok daha düşük olduğunu ve insan vücudunun bu proteinin %93’ünden faydalandığını düşünürsek, balığın ne büyük nimet olduğunu kolayca anlayabiliriz.

Balık, madensel tuz ve mineraller açısından da çok zengin bir besin. Bol miktarda fosfor, kalsiyum, iyot ve florür içeriyor. Bu yeterince açık gelmedi mi? O zaman bir de şöyle düşünün: Sadece fosfor bile kalp düzeni, böbrek fonksiyonları, kas, sinirler ve beyin için en gerekli minerallerden biri.

Yararlı olduğu kadar lezzetli bir besin de. Üstelik lezzetli olduğu kadar da pratik. Türkiye sularının deniz canlıları açısından zenginliğiyse en büyük şansımız. Temelde siyah etli ve beyaz etli olmak üzere ikiye ayrılan balık dünyasının en lezzetlilerini dört mevsim tezgahlarda bulabiliyoruz. Bulmasına buluyoruz da, hangi balığı ne zaman yememiz gerektiğini gerçekten biliyor muyuz? Yılın her ayında aynı lezzette olmayan balıklar için de doğru zamanda doğru tercihi yapabiliyor muyuz?

hangi balık hangi ayda yenir

Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir?

İşte size Türkiye’de bulabileceğiniz balıklar için küçük bir rehber. Yılın hangi ayında ne almanız gerektiğine artık daha kolay karar verebileceksiniz.

OCAK

Ocak ayında lüfer, kalkan ve istavrit lezzetli olur. Kefal ve hamsi için ise en ideal aylardan biridir. Çinekop, kofana ve mezgitin kolayca bulunduğu bir zaman dilimidir. Bu dönemde barbunya, kılıç ve mercan az bulunur.

ŞUBAT

Şubat ayının en güzel yanı, balık dünyasının en lezzetli türlerinden olan kalkanın asıl mevsiminin başladığı ay olmasıdır. Levrek ve hamsi için doğru zamandır ve bolca tekir bulunur. Bunun yanı sıra lüfer, palamut yağını kaybetmeye başlar.

MART

Kalkan, kefal ve levreğin en lezzetli hale geldiği zamandır. Hamsi için son dönemlerdir, bu yüzden fiyatı artışa geçer. Bu dönem gümüş balığı açısından bereketlidir.

NİSAN

Kalkanın hala güzel olduğu zamanlardır. Bunun haricinde mercan, levrek, kılıç balığı ve kırlangıç bolca çıkmaya başlar. Gümüş balığı, kefal, mezgit, tekir ve barbunya da çok bulunur.

MAYIS

Mayıs ayı balığın azalmaya başladığı aydır. Levrek, barbunya, tekir, kefal bu ay afiyetle yenecek balıklar arasında sayılır.

HAZİRAN

Balıkçılık açısından oldukça verimsiz bir dönem olan haziran ayı geldiğinde tekir, barbunya, mercan, levrek gibi balıklar bulunur ancak pahalı olurlar. Kısıtlı seçenek ve fiyatları dolayısıyla bu dönem balıktan uzaklaşılır.

TEMMUZ

Temmuz ayının müjdesi sardalya mevsiminin başlamasıdır. Bunun haricinde kolyoz, istavrit tava ve haşlama yapmaya elverişli durumdadır. Bu ay tercih edilecek balıklardan biri de tekirdir.

AĞUSTOS

Yazın sonlarına doğru çingene palamudu çıkmaya başlar. Sardalya, barbunya, tekir ve kılıç balığı için ise en lezzetli dönemdir.

EYLÜL

Sardalya, barbunya ve kılıç balığının lezzetini koruduğu bir dönemdir. Palamutlar da irileşmeye başlar. Tekir ve çipura tezgahlarda ilk bakılacak balıklardan olmalıdır. Eylül ayında lüferin ise pahalı olduğunu unutmayın.

EKİM

Lüferin ucuzlamaya ve iyice lezzetli hale gelmeye başladığı zamandır. Palamut ve çipura açısından oldukça bereketli bir aydır. Barbunya için ise son fırsattır.

KASIM

Kasım ayında torik akışı başlar. Bu dönemde mutlaka yemeniz gereken balıklardan biri de pisidir. Lüfer ve palamut ilk tercih edilecek balıklar arasında olmalıdır.

ARALIK

Lüfer, palamut ve toriğin büyüdüğü ve daha lezzetli hale geldiği aydır. Hamsi ise en çıtır dönemindedir. Tekir açısından da son derece bereketli bir aydır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz