Gıdaların Besin Değerleri Nasıl Hesaplanır?

Gıdaların Besin Değeleri

Sağlıklı bir diyet yapmak istiyorsanız, yediklerinizin besin değerlerini bilmeniz hayati önem taşıyor. Tükettiğiniz gıdaların besin değerlerini hesaplayarak, en uygun sağlık düzeyine ulaşabilmeniz için gereken gıda türlerini öğrenmiş olursunuz. Hiçbir ekstra ekipman kullanmadan gıdaların beslenme değerlerini belirleyebilirsiniz. Günümüzde tüm gıdaların beslenme değerlerini internetten, kitaplardan ya da paketlenmiş gıdaların üzerindeki etiketlerden öğrenmeniz mümkün. Aşağıda çeşitli gıdaların besin değerlerini anlayabilmeniz için birkaç ipucuna yer verdik.

Beslenme İpuçları

Paketlenmiş olarak satışa sunulan gıdaların çoğunun paketi üzerinde üçgen şekli içinde belirtilmiş beslenme değerleri bulunmaktadır.

Gıda etiketleri “Besin Değerleri” başlığı altında, o gıdanın beslenme unsurları ile ilgili bilgiler verilmektedir. Bu bilgileri arasında gıdanın içeriğinde bulunan şeker, yağ, vitamin ve mineral gibi maddelerin oranları yer almaktadır. Bu bilgileri okurken dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı vardır; bilgilerde yer alan maddelerin oranları gıdanın ağırlığının tamamı yerine “her xxx gram için” şeklinde belirtilmektedir. Örneğin, diyelim ki paketlenmiş şekilde bütün bir tavuk aldığınız, paketteki besin değerleri bölümünde “her 100 gram için” ibaresi ve bu ibarenin altında yağ, vitamin ve mineral değerlerini gördünüz. Bu değerler aldığınız tavuğun her 100 gramı için geçerlidir. Tavuğunuz 1,500 gram (1,5 kg) ise, etiketteki madde değerlerini 15 ile çarparak bütün tavuğun tamamının içerdiği besin değerlerini hesaplamış olursunuz.

Paketlenmiş şekilde aldığınız gıdaların etiketlerinde besin değerleri bölümünü bulamadıysanız, internetten ya da beslenme kitaplarından ilgili gıdanın besin değerlerine ulaşabilirsiniz.

Gıdaların besin değerlerini bilerek tüketmeniz, sağlıklı bir diyet takip edebilmeniz ve ister formda kalmak için olsun, ister fazla kilolarınızdan kurtulmak için olsun oldukça fazla katkı sağlayacak.

Yumurta Besin Değerleri
Yumurta’nın Besin Değerleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.