Gece Başucuna Limon Koymak Nasıl Faydalar Sağlıyor?

gece başucuna limon koymak

Gece başucuna limon koymak, limonun faydalarını bilen birçok kişi tarafından düzenli olarak uygulanır. Limon, yüzyıllar boyunca güçlü bir aromaterapi uçucu yağı olarak kullanılmış ve konsantrasyonu arttırıcı, stresi düşürücü ve solunum sistemi üzerinde yatıştırıcı etkileriyle tanınmıştır. Peki, gece başucuna limon koymanın faydaları nelerdir?

Gece Başucuna Limon Koymanın Faydaları

gece başucuna limon koymanın faydaları

1. Daha Rahat Nefes Almayı Sağlar

Limon antioksidan ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikler, daha rahat nefes almaya yardımcı olur.

Astımı olan veya soğuk algınlığı olan kişiler, gece başucuna limon koymanın akciğer yollarını açtığını görebilirler. Bu etki ile ilgili bilimsel kanıtların büyük bir kısmı anekdot olmasına rağmen, temel bir bakış açısı ile oldukça mantıklıdır.

2. Hava Kalitesini Yükseltir

Limonun güçlü kokusu yatağın bulunduğu odanın daha hoş kokmasını sağlar. Pek çok insan, limonun detoksifikasyon özellikleri sayesinde hava kalitesi gerçekten yükseltebileceğini bilmez.

3. Ağrıyı Hafifletir

Ebeler ve doğum uzmanları bazen doğum sırasında ağrı kesici özellikleri nedeniyle bir uçucu yağ olarak limon yağı kullanırlar. Ayrıca, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, bir çalışmayı gerekçe göstererek “hamile kadınların daha az endişe ve korku hissettiklerini, daha iyi bir sağlık duygusu hissettiklerini ve doğum sırasında ağrı kesici ilaçlara daha az ihtiyaç duyduklarını” belirtiyor.

Ek çalışmalar kanser, baş ağrısı ve romatoid artrit (RA) hastalarının, limon yağını aromaterapi yağı olarak kullandıklarında ağrı kesici ilaçlara daha az  ihtiyaç duyduklarını göstermektedir.

4. Stresi Azaltır

Aromaterapistler limonun binlerce yıldır “stres düşmanı” olarak etkili olduğunu belirtmektedir.

Limonun mutluluk hormonu olan serotonin üretimine yardımcı olduğu bilinmektedir. Çoğu antidepresan ilacın hedefi beyindeki serotonin reseptörlerini uyarmaktır. Ayrıca, serotonin anksiyete ve ruh halini düzenlemekten sorumludur.

5. Kan Basıncını Azaltır

Limon yağı, uçucu bir yağ olarak kan dolaşımını artırma ve kan basıncını düşürme etkileriyle de bilinir.

Daha iyi nefes alma ve hava kalitesini yükseltme gibi, bu konudaki bilgilerin birçoğu anekdottur ve daha fazla çalışma gerektirir.

6. Böcekleri Uzaklaştırır

Böcekler (özellikle sivrisinek ve karıncalar) limon kokusundan nefret ederler. Organik haşere kovucu ürünler konusunda uzmanlaşmış küçük bir şirket olan Mosquis-no,

“Sivrisinekler limon ve portakal kabuğu kokusundan nefret ediyor. Cildinize narenciye kabuğu sürme veya sundurma, veranda veya kamp alanlarınızın yakınlarına narenciye kabuğu yerleştirme, sivrisinekleri uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Narenciye kabukları, karınca ve diğer böcek türlerini uzaklaştırma konusunda da etkilidir” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.