Elektronik Aletler Ne Kadar Elektrik Harcıyor?

Ev Aletleri Ne Kadar Elektrik Harcıyor
Ev Aletleri Ne Kadar Elektrik Harcıyor

Hiç düşündünüz mü, cep telefonları ya da etrafımızda sıkça kullandığımız elektronik aletlerin kullandığı enerji bize yılda ne kadara mal oluyor? Dünyaca ünlü Forbes araştırdı. İşte yıl başına maliyeti… Ancak hemen uyaralım, verile Amerika’da kullanılan ücretlendirme sistemine göre hesaplandığından Türkiye’de farklılıklar gösterecektir.

iPad: 1,5$

Tam dolum/boşaltım ile her gün iPad’inizi şart ettiğinizi düşünürsek,cihaz yılda yaklaşık 12 kWh elektrik kullanır.

iPhone: 25 Cent

iPhone batartası 1.440 mAh ile tam dolum sağlayabiliyor. Telefonunuzu her gün şart ettiğinizi varsayarsak iPhone’unuzun kullandığı elektrik yılda 2 kWh. Bunun size maliyeti ise yalnızca 25 Cent!

Laptop Bilgisayarlar: 8$

Ortalama bir dizüstü bilgisayar yılda yaklaşık olarak 72 kWh enerji tüketiyor. Bu hesaplamalara göre iPad, iPhone ve bir dizüstü bilgisayarın yıllık enerji maliyeti 10$. Bu da nereden baksak 4 litre benzin fiyatı.

Büyük Ekran Plazma Televizyonlar: 45$

Günde 5 saat açık kaldığı varsayılan ortalama bir büyük ekran plazma televizyon yılda yaklaşık 360 kWh’lık güç kullanıyor. Bunun mali karşılığı da kullanıcısına 45$. LCD tipi televizyonlar için bu sayı yaklaşık 20$

Xbox: 40$

Hittinger, Mullins ve Azevedo’dan alınan bilgilere göre oyun konsolu Xbox’ın ortalama kullanım alışkanlığına sahip bir kullanıcı ile hesaplandığında yıllık enerji tüketiminin maliyeti ortalama 40$

60 Watt’lık Ampul: 26$

Günde 10 saat yandığı varsayılan bir ampulun kullandığı enerji yılda 220 kWh. Bu da ortalama 26$’a denk geliyor.

LED Aydınlatma: 4.40$

Enerji tasarrufunda kullanılan etkili ürünlerden biri olan Led ampullerin günde 10 saat yandıkları düşünülerek yapılan hesapta yıllık ortalama kullanım 37 kWh. Bunun yıllık mali karşılığıysa sadece 4.40$.

Masaüstü Bilgisayarlar: 36$

Ortalama bir masaüstü bilgisayar yılda 300 kWh enerji kullanıyor. kWh üzerinden ücretlendirmenin 12 Cent olduğu bilgisi kullanıldığında ortaya çıkan rakam 36$. Kablosuz modem ise 90 kWh enerji kullanıyor ve karşılığı 10$.

Çamaşır Yıkama / Kurutma Makinesi: 300$

Evlerin olmazsa olması çamaşır makinelerinin yıllık enerji maliyeti kullanıcısına 300$.

Mikrodalga Fırın: 4 Cent / 15 dakika

Mikrodalga fırınların 15 dakikalık enerji kullanım maliyeti 4 Cent.

Buzdolabı: 42$

Buzdolapları günümüzde 1980 yılına oranlar yüzde 75 daha az elektrik kullanıyor. Yılda ortalama 350 kWh’lık enerji tüketimiyle birlikte ekonomik karşılığı 42$.

Isıtma / Soğutma Sistemleri: 1000$

Evlerin en büyük elektrik maliyetli parçaları klimalar diyebiliriz. Bir saat boyunca sürekli çalışmaları 100 watt’lık 35 akkor ampulun elektrik çekişine eşdeğer. Maliyet ortalama 1000$.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.