Eklem İltihabına İyi Gelen 8 Yiyecek

artrite iyi gelen yiyecekler

Artrit eklemlerde ağrı, şişlik ve sertleşme ile karakterize bir durumdur. Daha çok ileri yaşlardaki bireylerde görülse de, aslında her yaştan insanı etkileyebilir. Çok farklı artrit tiplerdir vardır ancak Osteoartrit ve Romaroid artrit diğerlerinden biraz daha yaygındır.

Osteoartrit, eklemlerin aşırı kullanılmasından kaynaklanır. Bazı meslek ve spor dallarını icra edenlerde arasında daha sık görülür. Romatoid artrit ise bağışıklık sisteminin eklemlere saldırdığı otoimmün bir hastalıktır.

Diğer daha az görülen artrit türleri gut, fibromiyalji ve psoriatik artrit’tir.

Neyse ki, birçok gıda artritle ilişkili iltihabı azaltabilir ve ağrıların bir kısmını hafifletir. Aşağıda artrite iyi gelen yiyecekler listesini bulabilirsiniz.

artrite iyi gelen yiyecekler nelerdir

Artrite İyi Gelen Yiyecekler

  1. Yağlı Balıklar

Omega-3 yağ asitlerinin güçlü bir iltihap giderici etkisi olduğu bilinmektedir. Sardalye, uskumru, somon ve alabalık gibi bazı balıklar Omega-3 açısından zengindir ve artrit hastalarının bu balık türlerini diyetlerine eklemeleri akıllıca bir hareket olacaktır. Genel olarak tüm balıklar D vitamini açısından da zengindir ve bazı çalışmalar romatoid artritin D vitamini eksikliği ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır.

  1. Sarımsak

Sarımsak, güçlü tadının yanı sıra güçlü bir iltihap giderici etkiye sahiptir. Bu özelliğiyle, bağışıklık sistemi hücrelerinin bağışıklık sitemini destekleme yeteneğini artırabilir ve böylece iltihaplanmaya bağlı artrit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

  1. Zencefil

Zencefil de benzer bir etkiye sahiptir. Taze, toz veya kurutulmuş olarak çayı demlenerek veya çorbalara ve diğer yemeklere eklenerek tüketilebilir. Zencefilin içerdiği 200’den fazla bileşen, vücutta iltihaplanmaya neden olan maddelerin üretimini engellemeye yardımcı olur.

  1. Brokoli

Brokoli ve benzeri sebzelerin iltihap giderici etkileri vardır. Ancak özellikle brokolide bulunan sülforafan adlı bileşik,  romatoid artrit gelişiminde kilit rol oynayan belirli bir hücre tipinin oluşumunu engeller. Aynı zamanda iltihaplanmayı azaltır ve böylece hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

  1. Ceviz

Ceviz, omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olan bir başka gıdadır ve bu nedenle iltihabı azaltmak için etkili olabilir. Aynı zamanda besin bakımından da zengindir ve artirt belirtilerini hafifleten birçok bileşik de içerir.

Ek olarak, cevizde bulunan lif, antioksidan ve doymamış yağ kalp sağlığını korumaya da yardımcı olur. Bu etken romatoid artrit, psoriatik artrit ve gut hastalığı olan kişilerin yüksek kalp hastalığı riski taşıması nedeniyle oldukça önemlidir.

  1. Küçük Meyveler

Çilek, böğürtlen, ahududu ve yaban mersini gibi küçük meyveler vitamin, mineral ve antioksidan açısından çok zengin kaynaklardır. Ayrıca, iltihabı azalttığı düşünülen kuersetin ve rutin adlı iki bitki bileşiği açısından da çok zengindirler. Bu iki bileşik, acı verici eklem şişliğini tetikleyen süreçleri engeller.

  1. Ispanak

Herkesin ıspanağı sevmediğini biliyoruz. Ancak sevmeli! Bu farklı lezzet diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi besin açısından çok zengindir. Ispanak özellikle, romatoid artrit ile bağlantılı enflamatuar ajanların neden olduğu rahatsızlığı azalttığı bilinen kemferol adlı antioksidan açısından zengindir. Ayrıca, kemferol osteoartritin ilerlemesini de yavaşlatabilir veya önleyebilir.

  1. Üzüm

Üzüm, iltihap önleyici özelliklerinin yanı sıra iyi miktarda antioksidan sunan bir başka meyvedir. Ayrıca üzümde iltihaplanmayı azaltan proantosiyanidin adlı bir bitki bileşiği de bulunur.

Özellikle siyah üzüm, artrit belirtileri arasında yer alan eklem kalınlaşmasının önlenmesine yardımcı olabilecek bir antioksidan olan resveratrol içerir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.