Doğru Kombin Nasıl Yapılır? (İpuçları)

dogru-kombin-nasil-yapilir

Önceleri kıyafetlerimiz için arkadaşlarımıza “birbirine uymuş mu” diye soru sorarken, şimdilerde “doğru kombin yapmış mıyım” diyoruz. Son zamanlarda hayatımıza girmiş olan ve sıklıkla kullandığımız kombin, birbirinden farklı giysileri ve aksesuarlı bir araya getirip, kıyafette bütünlüğü sağlamaya çalışmak anlamını taşıyor. Çoğumuz evde gardırobumuzu açıp, neyi neyle giyerim ya da nasıl doğru kombin yapabilirim diye düşünerek, gardırobumuzun karşısında saatler geçiriyoruz.

Doğru kombin nasıl yapılır

Doğru kombin nasıl yapılır? Nelere dikkat edeceğiz?

Bir kombini yaparken önce nereye gideceğimiz çok önemli. Sabah işe giderken giyeceğimiz kıyafet ile akşam yemeğe giderken giyeceğimiz kıyafet aynı olmamalı. Giyilen kıyafetin bir uyum içinde olması ve göze hitap etmesi çok önemli. Ancak bu uyumu sağlamak demek, giyeceğiniz bütün kıyafetlerin aynı renk olması demek anlamına gelmiyor. Örneğin, mavi bir elbise giyecekseniz; ayakkabınızın, çantanızın ve takılarınızın mavi olmasına gerek yok. Bu şekilde bir kombinde çok da hoş olmayan masmavi bir görüntü ortaya çıkar. Hatta orijinal bir kombin yaratmak istiyorsanız, farklı renkteki ve farklı tarzdaki parçaları bir araya getirip, bütünlük oluşturabilirsiniz. Ancak orijinal bir tarz yaratmak isterken, birbiriyle uyumsuz olan parçaları da bir arada kullanmamanız gerekiyor. Örneğin şifon bir elbise giydiyseniz, orijinal tarz yaratmak için günlük bir çanta kullanamazsınız.

Kot pantolonlar farklı kombinler yapmaya çok müsait kıyafetlerdir. Kot pantolon üzerine bir tişörtle günlük bir kombin yapabileceğiniz gibi, farklı bir bluz ya da ceketle, aksesuar kullanarak daha şık kombinler yaratabilirsiniz.

Kombinlerde parçaların birbiriyle uyumu kadar, desenlerin uyumu da çok önemlidir. Çizgili, asimetrik desenli ya da çiçek desenli parçaların aynı anda birbiriyle kullanılması yanlıştır. Kıyafetinizin parçalarından birisi desenliyse, diğer bir parça uyumlu bir renkte ve düz olmalıdır. Örneğin desenli ya da çizgili bir ceket giyiyorsanız, alt parçanın mutlaka düz ve ceketinizdeki renklerle uyumlu bir renk olması gerekir.

Kombin yaparken, vücudunuzun yapısını da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Vücudunuzda kilolu bulduğunuz bölgeler varsa, bu bölgeleri daha da çok gösterecek dar kıyafetler giymek oldukça yanlıştır. Bu şekilde kıyafetinizde orantısız bir görünüm elde edersiniz.

2 YORUMLAR

 1. Merhaba, öncelikle yazınızı ilgi ile okudum ve çok sevdim,
  Doğru kombin önerileriniz oldukça güzel ve doğru 🙂
  Farklı renk ve farklı tarzları birleştirmek zor ama bunu yapınca ortaya oldukça iyi bir sonuç çıkmakta 🙂
  sizinde söylediğiniz gibi orjinal olmak içinde hata yapmamak gerekiyor ama 🙂
  Bu arada bir tavsiye de benden, ikinci el sitesinden elbise alışverişi yaptım ve memnun kaldım, bir bakın derim bence;
  Sizin de bana önerileriniz olursa çok mutlu olurum. 🙂 Görüşlerinizi merakla beklemekteyim, sevgilerimle :*

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz