Çemen Otu Tohumunun Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 11 Faydası

çemen otu tohumun sağlığa faydaları

Çemen otu tohumu çeşitli sağlık problemlerinin tedavisi için doğal bir alternatiftir. Özellikle sindirime yardımcı olma yeteneklerinden dolayı, mide ülserini tedavi edebilir, iltihabı ve tahrişi yatıştırabilir, şeker hastalarında glisemik kontrolü artırabilir ve hatta vücudunuzdaki kolesterol seviyelerini iyileştirebilir. Çemen otu tohumu flavonoidler, saponinler, alkaloitler, amino asitler, protein ve lif bakımından zengindir. Ayrıca A ve C vitaminleri, kalsiyum, demir ve diğer mineralleri içerir. Bu özellikler, çemen otu tohumunu ve yağını bir dizi hastalık için güçlü bir doğal tedavi alternatifi yapar. İşte çemen otu tohumunun sağlığa faydaları

çemen otu tohumun faydaları

Çemen Otu Tohumunun Sağlığa Faydaları

1. Yaşlanmayı Geciktirir

Çemen otu tohumu, büyük ölçüde serbest radikallerin yol açtığı yaşlanma ile mücadelede yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından zengindir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, tohumların antioksidan içerikleri nedeniyle hücresel yapıları oksidatif hasara karşı koruyabildiğini göstermiştir.

2. Adet Akışını Artırır

Çemen otu tohumunun kadınlar için bazı özel faydaları vardır. Çemen otu tohumu, bir emenagog (pelvik bölge ve uterusta kan akışını uyaran bitkiler) olarak kabul edilir. Bu nedenle hamile kadınların kullanmaması gereken otlardan biridir.

3. Anne Sütünü Artırır

Çemen otu tohumu emziren annelerde süt üretimini arttırmak için galaktagog (süt artırıcı) olarak kullanılır. Özellikle yetersiz anne sütü üreten emziren anneler için yararlıdır. Bununla birlikte, bu iddiayı desteklemek için kapsamlı bir çalışma yapılmadığını ve kanıtların geleneksel kullanım ve anekdot kanıtlardan elde edildiğine dikkat etmek önemlidir.

4. Cilt Tahrişini ve İltihabını Azaltır

Çemen otu tohumundan elde edilen yağ, cildi yumuşatmak için kullanılabilir. Zeytinyağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağa birkaç damla çemen otu yağı ekleyin ve tahriş olmuş cildi yatıştırmak için etkilenen bölgeye uygulayın.

Anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, sivilce tedavisi için kullanılan bazı ev ilaçlarının tarifinde de çemen otu yağı kullanılır. Taşıdığı salisilik asit, foliküllerde tıkanmanın giderilmesine yardımcı olur ve aynı zamanda sivilce izlerini azaltan yumuşak bir doğal soyma görevi görür.

5. Ateş Düşürücüdür

Çemen otu tohumu, geleneksel Hint ve Çin tıbbında ateşle mücadele etmek için de popüler şekilde kullanılmaktadır. Ateşiniz varsa, çemen otu tohumu ile yapılan yatıştırıcı bir bardak bitkisel çay içmek size yardımcı olabilir.

6. Boğaz Ağrısını Yatıştırır

Yatıştırıcı özellikleri çemen otu tohumunu boğaz ağrısı için de iyi bir alternatif yapar. Gelenekse Hint tıbbında, çemen otu tohumu ile demirhindi yaprakları birleştirilerek elde edilen gargara boğaz ağrısını hafifletmek için kullanılır. Demirhindi yaprağı da yatıştırıcıdır ve antimikrobiyel özelliklere sahiptir.

7. Sindirime ve Mide-Bağırsak Sorunlarının Tedavisine Yardımcı Olur

Çemen otu tohumu, sindirime yardımcı olmasının yanı sıra iştah açıcıdır. Ayrıca dalağı uyarır, doğal bir idrar söktürücü görevi görür ve karaciğer fonksiyonunu uyarır.

Tohum, iltihaplı olan herhangi bir alanda, irritabl bağırsak sendromu, divertikülit veya koliti olanlar için özel olarak kullanılmasını sağlayan yatıştırıcı bir kaplama oluşturur.

8. Diyabet Hastalarında Kan Şekerini Dengeler

Çemen otu tohumu diyabet tedavisi için de kullanılır. İnsülin direncini azaltır ve şeker hastalarında kan şekeri kontrolünü iyileştirir.

9. Kolesterolü Düşürür

Geleneksel Çin Tıbbı ve geleneksel Hint tıbbı, yüksek kolesterolü tedavi etmek için çemen otu tohumu kullanmıştır. Hint tıbb, kötü (LDL) kolesterol seviyelerini düşürmek için günlük 10 ila 20 mg çemen otu tohumu kullanımını önerir.

10. Kilo Vermeyi Teşvik Eder

Çemen otu tohumunun kilo verme için de faydaları vardır. Tohumun yağ ve karaciğer hücreleri üzerindeki kolesterol düşürücü etkisi, anormal lipit seviyelerinin yanı sıra obezite ile mücadelede potansiyel uygulamalara sahiptir. Sağlıklı bir diyetle birlikte günlük 25 ila 50 mg’lık kullanım önerilmektedir.

11. Libido’yu Artırır

Çemen otu tohumunun sağlığa faydalarından biri de, erkeklerde libidoyu artırmasıdır. Bir çalışmada, sağlıklı erkeklere tablet şeklinde çemen otu tohumu özü verildi. Tabletler, libido’yu artırarak cinsel uyarılmanın yanı sıra orgazmların artmasına yardımcı oldu. Ayrıca, çalışmaya katılan erkekler kas kuvveti ve enerji seviyelerinin yanı sıra genel sağlık durumlarından daha memnun olduklarını belirttiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.