Evde biyometrik fotoğraf nasıl çekilir?

Biyometrik fotoğraf evde nasıl çekilir
Biyometrik fotoğraf evde nasıl çekilir

Biyometrik fotoğraf son dönemlerde yenilenmeye başlayan kimlik kartları ve sürücü belgeleri ile birlikte sıkça duymaya başladığımız bir ifade oldu. Biyometrik fotoğrafı iki kelimeyle özetlemek gerekirse, “yüksek kaliteli” diyebiliriz. İşin içinde yüksek kalite olunca, herhangi bir fotoğrafçıya gittiğinizde sizden 8 tanesi için 25-30 TL fiyat talep ediliyor. Türkiye şartlarında bu ücret asgari ücretle çalışan ya da orta direk vatandaş için oldukça yüksek. Hele bir de yeni kimlik kartı için 15 TL fiyat talep edildiğini düşünürsek, kimlikte kullanılacak fotoğrafa iki katı ücret ödemek kulağa hiç mantıklı gelmiyor. Peki bu ücreti ödememek için ne yapacağız? Tabii ki evde biyometrik fotoğraf çekeceğiz.

Ve biyometrik fotoğrafa yalnızca 1 TL gibi bedavadan biraz pahalıya sahip olacağız. Evet yanlış okumadınız, büyük teknoloji mağazalarında (Mediamarkt vb.) 8 adet vesikalık fotoğrafın sığdığı 15×18 ebatlarındaki fotoğrafı 1 TL’ye bastırabiliyorsunuz. Burada önemli olan çektiğiniz fotoğrafın baskıya hazır hale geldiğinde gerçekten biyometrik olmasıdır. Bunu da yazımızın devamında yer verdiğimiz “biyometrik fotoğrafın özellikleri nelerdir” başlığı altında yazdıklarımıza dikkat ederek sağlayacaksınız. “Ben özellikten falan anlamam, bilgisayarda fotoğrafı kendim düzenleyemem” diyorsanız, PhotoShop ya da benzer programlardan birini kullanan bir tanıdığınızdan yardım isteyebilirsiniz. Merak etmeyin işi çok az bilen bir kişi bile, 15 dakikada fotoğraf için olması gereken ayarları yapacaktır. Çevrenizde fotoğraf makinesi olan ve Photoshop kullanmasını bilen hiç kimse yoksa, biz size bu konuda ücretsiz yardımcı olabiliriz. Tek şartımız Ankara’da yaşıyor olmanız ve bize yakın bir yere gelebilmeniz. Eee o kadar ücretsiz fotoğrafınızı çekip ayarlayacağız, bir zahmet kalkıp gelin 😉

Biyometrik fotoğraf evde nasıl çekilir

Biyometrik fotoğraf nasıl çekilir?

 1. Öncelikle dijital fotoğraf makinenizi portre fotoğraf çekecek şekilde ayarlayın. (Ayar düğmesini insan kafası olan pozisyona getirin)
 2. Fotoğrafını çekeceğiniz kişiyi beyaz bir duvarın önüne alın.
 3. Baş, yüz, gözler, saçlar, gözlük, başörtüsü gibi uzuv ve aksesuarlar için dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdan mutlaka okuyun.
 4. Ortamın yeteri kadar aydınlık olduğundan emin olun. Ancak güneş ışığı ya da aydınlatmanın kişinin yüzüne vurmamasına dikkat edin.
 5. Kişinin tam burnuna odaklanın ve çekiminizi yapın. (Garanti olması için birkaç fotoğraf çekebilirsiniz.)
 6. Daha sonra aşağıda yer alan özelliklere göre fotoğrafı Photoshop ya da benzeri bir programda düzenleyin.
 7. 15×18 cmlik bir çerçevede 8 fotoğraf olacak şekilde yerleştirin.
 8. Bir USB belleğe kaydedin ve bastıracağınız yere götürüp bastırın.

Biyometrik fotoğrafın özellikleri nelerdir?

Netlik ve Kontrast

Yüze odaklanmış, iyi kontrasta sahip ve cilt tonunu doğru şekilde yansıtıyor olması gerekir. Passport Photo Generator’ü kullanarak, fotoğrafınızın yüksek kalitede bastırılması için yeterli çözünürlükte olup olmadığını görebilirsiniz.

netlik ve kontrast

Aydınlık

Yüzün tüm bölgeleri, gölgeler olmadan eşit aydınlığa sahip olmalıdır. Flaştan kaynaklanan kırmızı göz ve eğer varsa gözlük camından ışık yansımış olmamalıdır.

aydınlık

Arka Fon

Arka plan düz beyaz renkte olmalıdır, herhangi bir desen olmamalıdır. İdeal olan, yazıcının 600 dpi’de basacak şekilde ayarlanmış olmasıdır.

arka fon

Kalite

Modern dijital kameralar yüksek kaliteli fotoğraflar çekme konusunda oldukça yeteneklidir ancak fotoğrafı bastıracağınız yazıcı, ayarlarından dolayı fotoğrafın kalitesini etkileyebilmektedir. Bazı fotoğraf yazıcılarında bu ayar “En İyi” veya “Ultra” isimleriyle standart olarak yer almaktadır. Biyometrik fotoğraf için en düşük dpi değeri 300’dür (300dpi).

Fotoğrafın rengi nötr olmalı ve kişinin doğal cilt tonunu yansıtmalıdır. Bazı yazıcılar kasıtlı olarak fotoğrafları “sıcak” olarak bastırır, bu nedenle cildin doğal olmayan pembe veya kırmızı renk tonlarında görünmesine neden olur.

Kalite

Başın Pozisyonu ve Yüz ifadesi

Kişi doğal bir ifadeyle kameraya doğrudan bakmalıdır. Baş dik, ağız kapalı olmalı, yüzde gülümseme ya da başka duygu ifadesi olmamalıdır.

başın pozisyonu ve yüz ifadesi
başın pozisyonu ve yüz ifadesi

Gözler

Gözler tamamen açık olmasının yanı sıra, saç, baş örtüsü veya herhangi bir nesne ile kapatılmamış olmalıdır.

Gözler

Gözlük

Gözleri kapatmayan, göz çevresinde gölge veya yansıma oluşturmayan gözlük kullanılabilir. Gözlük camında ışık yansıması olmamalıdır.

Gözlük

Başörtüsü

Dini veya tıbbi sebepler haricinde şapka ve başörtüsüne izin verilmez. Kullanılan şapka veya başörtüsü göz veya yüzün herhangi bir bölümünü örtmemelidir. Tıbbi nedenlerle bir başlık giyilmesi gerekiyorsa, bunu doğrulamak belge ibraz etmek gerekmektedir.

Başörtüsü

Çocuklar

Yetişkinler için aynı kompozisyon kuralları, birkaç istisna dışında çocukların fotoğrafları için de geçerlidir. 6 yaşın altındaki çocukların kameraya bakmasına gerek yoktur. Fotoğrafta hiçbir oyuncak veya başka cisme izin verilmez. Ayrıca çocuğun fotoğrafta tek kişi olması gerekir.

Çocuklar

Biyometrik fotoğraf ölçüleri

Fotoğrafın boyutları 35mm (genişlik) x 45mm (yükseklik) olmalıdır. Fotoğraf sahibinin fotoğraftaki boyutları 29mm (genişlik) x 34mm (yükseklik) olmalıdır.

Not: Fotoğraflar epasaport.egm.gov.tr adresinden alınmıştır.

8 YORUMLAR

 1. Merhaba, yaptığınız gerçekten çok önemli. Harikasınız. Ankaralılar çok şanslı. Benim okulumda da fotoğrafçılık kulübü olarak kampanya yaptık. İsteyen tüm öğrencilerin biyometrik fotoğraflarını ücretsiz çekip bir ya da iki nüsha vereceğiz. Çıktı işini cepten yapacağız artık:) Şansımız okulumuzda PS kullanabilen Bilişim Alanı öğrencileri var. Softbox yapmaya çalışıyoruz bu aralar. Ayaklıklarımız hazır. Kullanılmayan mikrofon ayaklıkları bulduk. Stüdyo kurmak istiyoruz okulda. Tabi fon da lazım. İzmir’deyiz bu arada.

  • Yorumunuz için teşekkür ederiz. Siz bizden daha faydalı bir iş yapıyorsunuz. Keşke size yardımcı olabilseydik. Ancak orta halli bir blog sitesiyiz ve elimizden pek bir şey gelmez. Yolunuzda başarılar dileriz.

 2. Internetten arastirirken sitenize denk geldim askerden yeni geldim kpss uzerinden kurumlara basvurular yapiyorum. Malum issizlik zor cepte para yok bir biometrik fotografa 20-25 tl para istiyorlar. Yol gosterici olmussunuz tesekkur ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.