Birlikte Tüketildiklerinde Çok Faydalı Olan 10 Yiyecek

Biftek ve Biberiye
Biftek ve Biberiye

Günümüzde yemeklerimize değişik lezzetler veren sayısız yiyecek bulunuyor. Egzotik, işlenmiş ya da sezon dışı yiyecekleri hemen hemen her markette bulabiliyoruz. Ancak farklı yemekler yapmak uğruna yemeklerimizde kullandığımızı bu ürünler yaşlanmayı hızlandırma, obezite, besin emilimini azaltma, bağışıklık ve sindirim sisteminin bozulması gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Ancak bunun tam tersi etki yapan ve birilikte tüketildiklerinde sağlık üzerinde sayısız faydaları olan yiyecekler de bulunuyor. Bu makalemizde birlikte tüketildiklerinde hem lezzetli hemde sağlıklık olan yiyeceklere yer verdik.

Hangi yiyecekleri birlikte yemek faydalıdır

Hangi Yiyecekleri Birlikte Yemek Sağlıklıdır

1. Biftek ve Biberiye

160 derecenin üzeri sıcaklıkta biberiye ile birlikte pişirilen biftekte bulunan karsinojen maddeler nötralize olur. Sıklıkla kanserojen kelimesiyle karıştırılan karsinojen maddeler de kansere neden olan maddelerdir.

Biberiyenin içinde bol miktarda bulunan rosmarinik ve karnosik asitler, et ve et ürünlerinde bulunan ve kansere neden olan heterosiklik aminler’in etkilerini ortadan kaldırıyor. Özellikle tam anlamıyla pişmeyen ızgara etlerin, biberiye ile birlikte tüketilmesi uzmanlar tarafından şiddetle öneriliyor.

2. Pancar Yaprakları ve Nohut

Pancar yaprakları ve nohutu bir arada kullanarak yaptığınız yemekler, ruhsal sağlığı oldukça olumlu etkileyen mineraller açısından zengin bir hale geliyor. Pancar yapraklarında bulunan sakinleştirici mineraller ile nohutta bulunan B6 vitamini bir araya geldiğinde vücudun (mutluluğu artıran ve anksiyeteyi önleyen) magnezyum emilimini en üst seviyeye çıkartıyor.

3. Balık ve Brokoli

Balık ve brokoli, ayrı ayrı tüketildiklerinde de sağlık üzerinde sayısız faydaları olan yiyeceklerdir. Somon ve uskumru gibi birçok balık türü tiroid koruyucu ve kanserle savaşan bir mineral olan selenyum açısından oldukça zengindir. Balık, sülforafan açısından zengin bir sebze olan brokoli ile birleştiğinde ise, kanser hücrelerinin büyümesini 13 kat daha fazla engellemektedir.

Parazitler ve kirlenmenin etkisine maruz kalmamak için çiftliklerde üretilen balık türlerinden uzak durmanızı da öneririz.

4. Kırmızı Şarap ve Badem

Kalbin mutluluğunu koruyan doğal bir besin ikilisi de kırmızı şarap ve badem. Kırmızı şarapta bulunan bir antioksidan olan resveratrol ile badem bulunan E vitamini birleştiğinde kanı inceltir ve damar sağlığını geliştirir. Pestisit kalıntıları taşımayan organik şarap ve badem tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

5. Yeşil Çay ve Limon

Yeşil çay ve limon, kilo vermeye olan faydasının yanında kanserden de koruyan bir ikilidir. Yüksek oranda C vitamini içeren limon, yeşil çayda bulunan hastalık savaşçısı bir antioksidan olan kateşin’in vücut tarafından emilmesine yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.