Bağırsaklarınızda Probiyotik Eksikliği Olduğunu Gösteren 7 Belirti

Bağırsakta probiyotik eksikliği belirtileri nelerdir ve böyle bir probleme sahip olup olmadığınızı merak ediyorsanız, yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

probiyotik eksikliği belirtileri

Bağırsakta probiyotik eksikliği belirtileri nelerdir?

Probiyotik eksikliği konusuna ayrıntılı bir şekilde değinmeden önce, probiyotik ve probiyotiklerin faydaları hakkında hızlıca okuyacağınız bilgiler vererek yazımıza başlayalım. Probiyotikler midenizdeki iyi bakterileri ifade eder. Kötü bakteriler hastalığa ve enfeksiyona neden olurken, iyi bakteriler vücudumuzun ve özellikle de mide-bağırsak sistemimizin %100 işlevsel şekilde çalışmasında büyük rol oynarlar.

Probiyotiklerin Faydaları

 • K vitamini, folat ve bazı B vitaminleri ile kısa zincirli yağ asitlerinin üretimine yardımcı olurlar
 • Genel bağışıklık sistemimizde büyük bir rol oynarlar (bağışıklık sisteminin %70-80’ini bağırsaklar oluşturur)
 • Gıdaların sindirimine yardımcı olurken vitamin, mineral, yağ asitleri ve amino asitlerin parçalanmasını ve emilmesini sağlarlar
 • Zihinsel netlik, odaklanma ve hafızayı güçlendirirler
 • Serotonin hormonu üretimine katkıda bulunurlar
 • Zararlı mikroorganizmaları ve kötü bakterileri kontrol altında tutarlar

Bu son fayda en önemli olanlardan biridir.

Sindirim sisteminde yeterli düzeyde probiyotik olduğunda, kötü bakteriler dışarıda kalırlar. Zararlı bakteriler en az seviyede olduğunda, bağışıklık sisteminiz enfeksiyonları ve hastalıkları önlemede görevini yapabilir.

Son dönemde serotonin hormonunun neredeyse tamamının sindirim sistemi tarafından üretildiği kanıtlanmış ve sindirim sistemi sorunlarının ruh sağlığıyla ilişkili olduğu tespit edilmiştir.

bağırsaklarda probiyotik eksikliği belirtileri

Bağırsakta Probiyotik Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahip olmak, bağırsakta iyi ve kötü bakterilerin dengesizliğinin doğrudan bir sonucu olabilir:

 • Gaz, kabızlık, şişkinlik, ishal ve karın krampları gibi genel mide sorunları
 • Kötü uyku düzeni
 • Cilt problemleri
 • Kilo kontrol sorunları
 • Şekerli, yağlı ve genel olarak sağlıksız yiyecekleri arzulamak
 • Açıklanamayan ruhsal durum sorunları / dalgalanmaları
 • Kaygı ve depresyon
 • Beyin sisi

Şimdi sindirim sisteminizin probiyotik ihtiyacı olduğunu gösteren daha özel belirtilere göz atalım.

1. Antibiyotik kullandıysanız

Antibiyotikler vücudunuzdaki zararlı bakterileri yok etmek içindir. Ancak, ağız yoluyla alınan antibiyotikler iyi ve kötü bakteriler arasında ayrım yapmazlar.

Diyelim ki ayağınızda bakteriyel bir enfeksiyon var. Doktorunuzun topikal antibiyotik yerine hap formunda antibiyotik reçete etmesi iyi değildir. Evet, enfeksiyon iyileşir. Ancak bu süreçte büyük miktarda iyi bakteriyi kaybedersiniz.

Probiyotik gıdalardan ya da takviyeden yardım almadan, bağırsak bakterilerinizin iyileşmesi yıllar alabilir ve sizi bu listedeki semptomların geri kalanıyla mücadele etmek zorunda bırakabilir.

Peki, ne yapmalısınız?

Antibiyotik tedavisini takiben, probiyotik takviyesi yapmalısınız. Örneğin 14 gün boyunca antibiyotik kullandıysanız, bağırsaklarınızın dengede kalmasına yardımcı olmak için 14 gün boyunca probiyotik takviyesi alabilirsiniz. Bu takviye doğal probiyotikler içeren kefir ve yoğurdu gibi yiyecekler de olabilir.

2. Mide-Bağırsak sorunları yaşıyorsanız

Gaz, şişkinlik, bazı yiyecek gruplarını sindirme zorluğu, ishal ve kabıklık vb. Bunların hepsi, bir dengesizlik veya probiyotik eksikliğinin sonucudur.

Bu belirtileri, işlenmemiş gıdalar açısından zengin bir diyetle önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Bir süreliğine probiyotik takviyesi alabilirsiniz. Ancak uzun vadede diyetinize fermente gıdalar (kefir, yoğurt, turşu, peynir vb.) eklemek önemlidir.

Bu arada, bağırsaklarınız yeniden iyi bakteri üretirken midenizi yatıştırmaya yardımcı olmak için zencefil çayı içebilirsiniz.

3. Gıda zehirlenmesi yaşadıysanız

Gıda zehirlenmesi, sisteminize dışarıdan bir kaynakla sokulan kötü bakteri bolluğunun bir göstergesidir. Bu durumu atlattıktan sonra diyetinize probiyotik takviyesi ve probiyotik açısından zengin gıdaları eklemeye özen gösterin. Probiyotikler sadece daha hızlı iyileşmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda gelecekteki bakteriyel hastalıklardan korunmanıza da yardımcı olacaktır.

4. Ruh sağlığı sorunları yaşıyorsanız

Bilim adamlarının, vücudumuzdaki toplam serotinin miktarının %85-90’ının beyinde değil de, midede üretildiğini tahmin ettiğini biliyor muydunuz? Serotonin, beynin mutluluk hormonudur ve eksikliği, depresyon ve anksiyete gibi çeşitli ruh sağlığı sorunları ile doğrundan ilişkilidir.

5. Cilt sorunları yaşıyorsanız

Cildinizin durumunun mide-bağırsak sağlığınızın doğrudan bir yansıması olduğu söylenir. Bu nedenle doktorlar, cilt sorunu yaşayan kişilerin diyet listesini değiştirerek ve probiyotikler dahil ederek belirli cilt sorunlarını tedavi edebilmektedir.

Elma sirkesi, güçlü bir sindirim yardımcısı ile birleştiğinde akne, gül hastalığı, kızarıklık, egzama vb. cilt sorunlarını başarılı bir şekilde tedavi edebilir. Fark edilir bir iyileşme görülmezse, probiyotiklere devam edin ve hormonal dengesizlikleri kontrol etmesi için doktorunuza başvurun.

6. Bağışıklık sisteminiz zayıfsa

Vücudunuzun bağışıklık sisteminin büyük bir bölümünü mide-bağırsak sisteminin oluşturduğu tahmin edilmektedir. Gerekli tedbirleri almanıza rağmen sık sık hasta oluyorsanız, muhtemelen bağırsaklarınızda probiyotik eksikliği var demektir.

Probiyotik takviyesine ek olarak, ellerinizi günde birkaç kez yıkayın ve yaşam alanınızı düzenli olarak dezenfekte edin.

İpucu: Kimyasal temizlik ürünlerine dayanıklı bakterileri öldürmek için, uçucu yağ ve bitki bazlı ev yapımı temizlik ürünleri kullanın.

7. Maya enfeksiyonu yaşıyorsanız

Probiyotikler mayayı kontrol altında tutmaya ve gelecekteki maya enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Ancak mayaların aşırı büyümesinden kurtulmak için diyetinize başka değişiklikler de yapmanız gerekir.

Maya şeker, alkol ve kafeini çok sever. Aşırı büyüme ortadan kalkıncaya kadar bu maddeleri içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Probiyotik Eksikliği Nasıl Giderilir?

Probiyotik takviyeleri kullanmak bir miktar endişe verici olabilir. Hiçbir şey sağlıklı bir diyetin yerini tutamaz. Bu nedenle diyetinize probiyotikler açısından zengin gıdalar ekleyerek ilk adımı atabilirsiniz. Örneğin, şahsen ben haftada en az 3 gün yatmadan önce bir bardak kefir içmeye özen gösteriyorum. Kefir, bildiğim en iyi probiyotik kaynaklarından bir tanesi. Hafif mayhoş ve koyu ayran kıvamında olan kefirin tadına alışkın olmadığınız için, ilk birkaç bardak sizi çok az zorlayabilir. Ancak alıştıktan sonra her bardağı büyük bir zevkle ve tek sefer içeceksiniz. Kefir içmeye başladıktan birkaç gün sonra, bağırsaklarınızın daha iyi çalıştığına hayranlıkla şahit olacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.