Hormonları Dengelemenin Yolları (6 Doğal Yol)

hormonları dengelemenin yolları

Hormonları Dengelemek İçin Ne Yapmalı?

Hormonlar, vücudun nasıl çalışacağını düzenleyen biyokimyasallardır. Cinsiyet, duyusal algı, uyku, stres, büyüme, ruh hali ve metabolizma olmak üzere her şeyi düzenlerler. Kısaca yaptığımız ve hissettiğimiz her şeyde bir rol oynarlar.

Yaşam tarzımızdaki birçok alışkanlığımız ve beslenme faktörü hormon dengesini etkiler. Beslenme ve yaşam tarzında yapılacak birkaç basit değişiklik, yaşam kalitesini arttıran büyük hormonal değişiklikler sağlayabilir.

hormonları dengelemenin 6 doğal yolu

Vücudunuzun hormonları doğal yollarla dengelemesine yardımcı olarak altı ipucuna göz atalım.

  1. Leptin Seviyenizi Düzenleyin

Leptin, açlığı dengeleyen önemli bir hormondur. Leptin seviyeniz bozulduğunda, çoğu zaman kontrol edilemeyen açlık hissi oluşur.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, yüksek leptin seviyesinin kalp krizi ve kardiyovasküler hastalık riskini yükselttiğini göstermektedir.

Leptin, adipoz doku (yağ hücreleri) tarafından salgılandığı için leptin seviyesini azaltmanın en iyi yollarından biri kilo vermektir.

Kilo vermek, genel sağlığınızı iyileştirmesinin yanında, hormonları dengeler ve psikolojik durumunuzu iyileştirir.

  1. Yüksek Yoğunluklu Kısa Egzersizler Yapın

Kısa ve sıkı egzersizler, hormon takviyesi almanın en iyi yoludur.

Güç ve Kondisyon Araştırmaları Dergisi, kısa egzersiz çalışmalarının sonucunu inceledi ve haftada iki kez 6 x 35 metre kısa koşu performansının, daha uzun kardiyo performanslarına göre hormon düzeyini artırmada daha etkili olduğunu belirledi.

Uzun kardiyo performansları yararlıdır ancak haftada birkaç kez yüksek yoğunluklu kısa egzersizlere de vakit ayırmalısınız.

  1. Uzun Kardiyo Performanslarından Kaçının

Bu ipucunun, önceki ipucu ile birlikte el alınması gerekiyor.

Hormonları dengelemek istiyorsanız, daha uzun kardiyo performanslarından kaçınmaya çalışın.

Bu konuda yapılan bir araştırma, 80 dakikadan uzun egzersiz süresinin testosteron seviyelerini olumsuz etkilediğini göstermektedir.

Peki kadınlar?

Kadınların testosterona ihtiyacı olmadıkları bir efsanedir. Testosteron, hem erkeklerde hem de kadınlarda duygudurum, cinsel dürtü ve enerji seviyelerini düzenleyen önemli bir hormondur.

  1. Beslenmenize Antioksidanlar Ekleyin

Gıda Bilimi ve Beslenmesinde Kritik İncelemeler dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, iki önemli antioksidan olan fitoöstrojenler ve lignanlar, hormonlarla ilişkili hastalıkları önlemeye yardımcı oluyor.

Bu antioksidanların bir başka yararı da, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmalarıdır.

Her iki antioksidan, tam tahıllarda ve yulaf, arpa, fasulye, mercimek ve patates gibi lif bakımından zengin gıdalarda bol miktarda bulunur. Hormonal hastalık riskini azaltmak için beslenmenize bu antioksidanları içeren gıdaları ekleyin.

  1. Yeterince Uyuyun

Uyku kasların iyileşmesi, onarımı ve büyümesinin desteklenmesi için önemli olan androjen hormonu salınmasını teşvik eder.

Yeterli uyku olmadan hormonları dengelemek mümkün değildir.

Askeri öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırmada, katılımcıların uyku süresinin 5 günlük bir süre boyunca 1-3 saate indirilmesinin, androjen hormonunda %60-80’lik bir azalmaya neden olduğu belirlenmiştir.

  1. Magnezyum İçeren Gıda Takviyesi

Kadınlarda magnezyum seviyesi, menopozun neden olduğu hormonal değişimler sırasında azalma eğilimi gösterir.

Düşük magnezyum sevisi devam eden hormonal değişikliklerin bir göstergesidir ve son çalışmalara göre nörotransmitter’ları etkileyebilir.

Erkekler genellikle kas iyileşmesini desteklemek ve testosteron seviyelerini arttırmak için magnezyum takviyesi alırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.