Anksiyete Nedir? Anksiyete Bozukluğu Türleri Nelerdir?

anksiyete bozukluğu nedenleri ve belirtileri

Hepimizin hayatında korku, endişe ve sinir mutlaka bir şekilde yer alır. Gelecek kaygısı pek çoğumuzda var olan bir şeydir. Ancak bu bir yaşam şekline dönüştüğünde bir sorun var demektir. Anksiyete, kelime anlamı olarak kaynağı belirsiz olan içsel sıkıntı anlamına gelir. Her an kötü bir şey olacakmış gibi hissetmek, sürekli yüreği ağzında bir şekilde yaşamak anksiyete bozukluğunun bir belirtisidir. Bu problem, her yaştan kimsede görülebilmekle beraber farklı boyutlarda ve biçimlerde de ortaya çıkabilmektedir.

Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu yaşayan kimseler genel olarak kötü bir durumdaymış gibi, çaresiz ve korunmasız hissederler. Bunun yanı sıra birtakım belirtiler de gösterirler. Anksiyete belirtileri;

  • Hızlı kalp atışı
  • Hızlı nefes alıp verme
  • Odaklanma problemi
  • Uyumakta güçlük
  • Huzursuz hissetme
  • Terleme
  • Titreme
  • Yorgunluk
  • Sindirim veya boşaltım problemi gibi semptomlarla kendini gösterebilir.

Anksiyete Bozukluğu Türleri Nelerdir?

Kaygı bozukluğu anlamına da gelen anksiyete bozukluğu, durum ve davranışın biçimine göre farklı isimler alır. Bunlardan bazıları;

Panik Bozukluk: Kişi birdenbire bir huzursuzluk hisseder ve dakikalar içerisinde korku ve stres durumu zirveye çıkar. Panik atak adı da verilen bu anksiyete bozukluğuna kalp çarpıntısı ve nefes darlığı gibi fiziksel semptomlar da eşlik eder. 5 dakikadan 20 dakikaya, hatta bazen 1 saate kadar sürebilen bu atakların derecesi kişiden kişiye değişmektedir.

Agorafobi: Kişi utanacağı, küçük düşeceği ve çaresiz kalacağını düşündüğü durumlardan kaçma çabası içerisinde olur. Buna alan korkusu da denebilir. Kapalı ve karanlık alanlardan, kalabalık ortamlardan veya evin dışındaki herhangi bir alandan korkarak kendi içine kapanabilir.

Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu: Genellikle depresyon ile ortaya çıkan genel bir huzursuzluk halidir. Kişi sürekli endişe verici olaylar hakkında düşünür ve bunu kendine sorun haline getirir. Hatta bazen günlük birtakım olayları kafasında büyüterek korku unsuruna çevirebilir.

Genel Bir Tıbbi Duruma Bağlı Anksiyete: Bazen tıbbi bir durum neticesindeki fiziksel etkenler nedeniyle de anksiyete durumu oluşabilir.  Genellikle yoğun bir ilaç tedavisinin veya madde kullanımının ardından ortaya çıkmaktadır.

Ayrılık Anksiyetesi: Kişi evinden veya bağlandığı bir kimseden ayrılma korkusu yaşar. O kişiden kopacağını düşündüğünde olağan dışı bir panik ve korku yaşar. Bağlandığı kişiyle sürekli iletişim halinde olmak ister, ona ulaşamadığında stres ve kaygı yaşar. Sürekli tekrar bir araya gelme hayali kurar.

Obsesif Kompulsif Bozukluk:

İstenmeyen düşüncelere veya tekrarlayan durumlara verilen isimdir. Kişi, bazı düşünce ve durumları kendine takıntı haline getirir ve bunu kontrol edemez. Bu takıntıları savuşturmak için bazı yöntemler denese de genelde geçici olur ve tedavi gerektirir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu: Sosyal fobi de denilen bu anksiyete bozukluğunda kişi agorafobiye benzer bir şekilde sürekli insanlar tarafından hor görülme, aşağılanma ve yargılanma korkusu yaşar. Bu korku sebebiyle sosyal ortamlarda bulunmak istemez. Bulunmak zorunda olduğu zamanlardaysa panik hali görülür.

Kişide herhangi bir kaygı bozukluğu türü görüldüğünde mutlaka tedavi için yardım alması gerekir. Anksiyete bozukluğu günümüzde sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Bilişsel davranışçı terapi, ilaç tedavisi veya psikoterapi gibi kişiye uygun tedavi yöntemleriyle bu durumdan kurtulmak mümkündür.

http://www.datem.com.tr Sayfasını ziyaret anksiyete ve anksiyete türleri hakkında makalelerimizi okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.