Aloe Vera Nelere İyi Gelir? (7 Önemli Faydası)

Aloe vera nelere iyi gelir

Birçok evde yetiştirilmeye başlayan Aleo Vera‘nın yanık, yara, kırışıklık vb. gibi birçok sorunun çözümünde kullanıldığını biliyor muydunuz? Alternatif tıp, kozmetik ve hatta tatlılarda bile kullanılan Aloe Vera bitkisinin doğal yetişme ortamı Kuzey Afrika’dır. Birçok tıbbi alanda kullanılan ve ekonomik değeri yüksek olan bitki, Avustralya’da geniş alanlı tarlalarda yetiştirilir ve buradan bir çok ülkeye ihraç edilir. Dünyanın bir çok ülkesi tarafından bilinen ve hemen hemen sağlıkla ilgili her alanda kullanılan Aloe Vera, ülkemizde Sarı Sabır olarak da bilinir. Ülkemizdeki kullanımı çok yaygın değildir. Özellikle bitki olarak kullanımından ziyade, satın aldığımız kozmetik ürünlerinin içeriğinde yer alması nedeniyle olarak kullanımı daha fazladır. Aloe Vera fotoğrafta da görüldüğü gibi kaktüs görünümünde kısa saplı, tırtıklı ve dolgun bir yapıya sahiptir. Bitkinin yaprakları içinde bulunan şeffaf sıvı jel, özellikle cilt bakımında önemli bir etkiye sahiptir.

Aloe vera nelere iyi gelir

Aloe Vera Nelere İyi Gelir?

  • Gün aşırı gece yatmadan önce az miktarda masaj yaparak 5 dk bekletilip bol suyla durulayarak uygulanan jelin gençleştirici özelliğini sizde keşfedeceksiniz.
  • Ciltteki yara, çizik, çıban, sivilce, güneş lekesi izleri, ciltteki leke ve küçük yanıklarda tedavi aracı olarak kullanılır. Bitkinin dolgun yapraklarını elimizle ayırıp yara veya yanığın üzerine doğrudan uygulamak yada sıvı jeli krem gibi sürmek pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Kabızlık ve bağırsak sistemi düzensizliğinde 1 çay kaşığı jelin her gün düzenli olarak tüketilmesi sindirim sisteminin düzenlemesinde yardımcı olur.
  • Dudak kuruluğunda bir dudak stick’nin yaptığı etkiden daha fazlasını yapabilir.
  • Kuru cildin nemlenmesinde ve nem dengesinin korunmasında kullanılır.
  • Aloe vera sıvı jeli zeytinyağıyla karıştırıp saçlara uygulandığında saçlar kendini yenileyerek güçlenir. Aloe vera katkılı şampuanlar yerine bunu kendimiz evde kolayca yapabiliriz.
  • Ağız içinde oluşan sivilce ve yaralarda; diş ve ağız bakımında bitki saplarının çiğnenmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Aloe Vera Evde Nasıl Yetiştirilir?

Cildinizin bakımı, ufak tefek yara ve izlerin tedavisi için bu mucize şifalı bitkiyi evimizde yetiştirmek mümkün. Çiçekçilerden, fide yetiştirilen yerlerden kolayca temin edebileceğiniz Aloe Vera’nın anavatanı Kuzey Afrika olmasına rağmen soğuktan çok etkilenmeyen ve iyi bakıldığında size istediğinizden fazlasını veren arsız bir bitkiye sahip olabilirsiniz.

Saksıda yetiştirilen Aloe Vera’yı evinizin güneş gören bir yerinde gün aşırı sulayarak besleyebilirsiniz. Etli yapraklarına depoladığı suyu jel olarak hapseden bitkinin bakımı oldukça kolaydır. Toprağı kurudukça sulanmasına dikkat edilmelidir. Gün aşırı sulanmasına rağmen toprak çatlayacak derecede kurur bu yüzden bitki sıklıkla sulanmalıdır, yapraklarının suyla çok temasından kaçınılmalıdır. Genelde iki günde bir sulanan bitki güneşe daha çok temas halinde kalırsa günlükte sulanabilir. Köklerinden sürekli büyüyen bitkiyi sıklaştığında başka bir saksıya bölerek çoğaltabilirsiniz. Hapı, diğer katkı maddeleriyle karıştırılan kremleri yerine tamamen doğal ve sağlıklı bitkiyi evinizde yetiştirebilir, güzellik yada küçük yara, yanıklarda müdahalede bulunabiliriz. Jel ve yaprağının şifası dışında dış görünümü de evinize hoş ve değişik bir görünüm kazandırır.

6 YORUMLAR

  1. s.a. makale tarihi çok eski ama umarım hâlâ ilgileniliyordur.çünkü acil cevaba ihtiyacım var.sarısabır çiçeği bir şekilde ölmüş ve elimde kalan hâlâ yeşil,dibinde ve ucunda oluşan kuruluğu kesip yeni saksıya henüz diktiğim bir yaprak var.kökü olmayan ve biraz boynunu bükmüş bu yaprak köklenir mi?umarım cevap alabilirim.hoşçakalın.

    • Aleo Vera’nın cilde sürüldükten sonra cilt tarafından emilir ve yıkamanıza gerek kalmaz. Ancak aloe vera’nın kan grubu 0 olanlarda yan etkiye neden olduğu söylenmektedir. Bu nedenle dikkatli kullanmak da fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.