A Vitamini Eksikliğinin Çok Önemli 4 Belirtisi

a vitamini eksikliği belirtileri

A vitamininin gözlerinize iyi geldiğini sık sık duymuş olabilirsiniz ancak bu gerçeğe ek olarak çoğu insanın bilmediği bir çok şey daha var. Peki, gerçekten A vitamini nedir? Antioksidan olarak da tanımlanabilen, yağda çözünen bir vitamindir. A vitamini ideal görme yeteneği, cilt, kemikler, nörolojik fonksiyonlar ve üreme sağlığını korumak için çok önemlidir. Hücre farklılaşmasını kolaylaştırır, sindirim sistemi mukozalarını korur, idrar yollarını enfeksiyondan korur ve bağışıklık fonksiyonunu destekler. Ayrıca kalp, böbrekler, akciğerler ve diğer organların düzgün çalışmasına yardımcı olur. A vitamini antioksidan olarak tanımlanmaktadır çünkü serbest radikalleri yok ederek iltihabı azaltma kabiliyetine sahiptir. Antioksidanlarla dolu bir diyet yaparak, yaşlanma sürecini yavaşlatırsınız. A vitamini genel sağlık durumunuzu korumak için çok önemlidir. Diyetinizde A vitamini açısından zengin yiyecekler olmadan A vitamini eksikliği belirtileri geliştirebilir ve birçok sağlık probleminden muzdarip olabilirsiniz.

A Vitamini Türleri

İki tür A vitamini vardır. İlk tür et, balık, kümes hayvanları ve süt ürünlerinde bulunan önceden oluşturulmuş A vitaminidir. İkinci tip meyve, sebze ve diğer bitkisel ürünlerde bulunabilen provitamin A olarak adlandırılır. Provitamin A’nın en yaygın türü, meyve suları ve takviyelerinde de bulabileceğiniz beta karotendir.

A Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Diyetlerinde yeterli A vitamini olmayan kişiler, A vitamini eksikliği belirtileri geliştirebilirler. A vitamini eksikliğinin bir başka nedeni enflamatuar bağırsak hastalığı, glüten duyarlılığı sorunları, pankreas bozuklukları ve sızdıran bağırsak sendromu gibi sorunların neden olduğu A vitamini emilim bozukluğudur. Çok fazla alkol tüketmek de A vitamini eksikliği hassasiyeti oluşturur. A vitamini eksikliği, özellikle çocuklar için çok tehlikelidir. Çünkü ciddi görme bozukluğu ve körlüğe neden olabilir. Çocuklarda ayrıca, kızamık ve ishal hastalığı gibi enfeksiyonlara yakalanma riski daha yüksek olacaktır. İşte A vitamini eksikliğinin en sık görülen belirtilerinden bazıları.

a vitamini eksikliği belirtileri nelerdir

A Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

1. Görme Bozuklukları

A vitamini eksikliğinin en sık görülen belirtilerinden biri zayıf görme ve görme yetersizliğidir. A vitamini eksikliği, korneanın kalınlaşmasına ve hatta görme yeteneğini tamamen kaybetmeye, yani körlüğe neden olabilir. Keratomalazi denilen durum şiddetli A vitamini eksikliğinden kaynaklanır ve her iki gözü de etkiler. Keratomalazinin erken belirtileri arasında gözlerde aşırı kuruluk ve gece körlüğü bulunur. Diğer belirtiler arasında bulanıklık, kırışıklık ve korneaların yumuşaması sayılabilir. Hemen tedavi edilmezse enfeksiyon, yırtılma ve körlüğe neden olabilir.

2. Cilt Hasarları

Önerilen günlük A vitamini dozunun yeterince alınmaması kuru, pullu ve hasarlı cilde neden olabilir. Bu tip vitamin eksikliği, cilt yaşlanmasının, pigmentasyon düzensizliklerinin ve cilt kanserinin en yaygın nedenlerinden biridir. Çok fazla güneşe maruz kalıyorsanız, cildinizi zararlı UV ışınlarından korumak için daha fazla A vitamini tüketmeniz gerekir. Cildinizin zarar görmemesi için hücrelerinizdeki A vitamininin her gün takviye edilmesi çok önemlidir.

3. Solunum Yolu Enfeksiyonları

A vitamini eksikliği, zayıf bağışıklık sistemine neden olabilir. Bağışıklık sisteminiz zayıf olduğunda vücudunuz solunum yolu enfeksiyonlarına yatkın olur. Bu belirti türü, A vitamini eksikliği olan genç bireyler için çok şiddetlidir. Solunum sisteminizle ilgili sorunlarınız varsa, diyetinizi kontrol etmeli ve her gün yeterince A vitamini alıp almadığınızı öğrenmelisiniz. Diyetinizin size yeterli miktarda A vitamini vermediğini düşünüyorsanız, vitamin takviyesi almanız tavsiye edilir.

4. Hamile Kadınlar İçin Gece Körlüğü

Son üç aylık döneminde olan hamile kadınların, esas olarak daha fazla A vitamini alması gerekir. Bu dönem, birçok hamile kadının A vitamini eksikliğinden muzdarip olduğu bir aşamadır. Hamile kadınlar için A vitamini eksikliğinin en sık görülen belirtisi gece körlüğüdür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.