Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymenin 5 Zararı

yüksek topuklu ayakkabı giymenin zararları

Standart bir kadın, yüksek topuklu ayakkabı üzerinde bir saat geçirdikten sonra bile ayak ağrısı problemi yaşayabiliyor. Ya siz? Şık görünmek uğruna çektiğiniz acıları gözden geçirin.

Topuklu ayakkabı giymenin zararları

Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları

1. Ayaklara Verdiği Zararlar

Ayaklarınız normalde tıpkı bir yaylı sistem gibi çalışır: Tabanlarına yüklenen vücut ağırlığı dağıtır ve tampon görevi görerek iskeletinizi korur. Tabii bu doğa harikalarını yüksek topuklu ayakkabıların içine sıkıştırmazsanız… Şunu bilin ki, yüksek topuklu giymeniz demek vücut ağırlığının büyük kısmını parmak uçlarındaki incecik, narin kemiklere yüklenmeniz demek.

Ayakkabınızın topuk boyu ne kadar yüksekse zararı da o kadar büyük: Bir araştırmaya göre 10 santimlik bir topuk, ayakların ön kısmındaki baskıyı yüzde 30 artırıyor.

Ayağınızın önü ile topuğun arasındaki bağlantı kesintiye uğruyor. Doğal yürüyüşünüz, yerini kesik yürüyüşlere bırakıyor. (Su toplanması ve batık tırnaklarda cabası)

2. Ayak Bilekleri ve Baldırlara Verdiği Zararlar

Yüksek topuk, ayak bileklerini öne doğru bükülmeye zorluyor. Bu da vücudun alt kısmındaki kan dolaşımını tehdit diyor. Eğer yüksek topuklara düşkünseniz, kılcal damar genişlemesi yaşıyor olabilirsiniz.

Topuklularla yürümek, baldır kaslarınızı bir arada tutan ve onları topuklarınıza bağlayan aşil tendonunun sertleşmesine yol açıyor. Eğer tüm gün onlarla dolaştıysanız, daha sonraki yürüyüşlerinizde ilk adımı atmakta zorlanabilirsiniz. (Ayağınızı gün içinde -ayakkabısız bir şekilde- birkaç kez esneterek bu tutukluğu giderebilirsiniz.)

Stiletto tutkunları zaman içinde ayak bileği ve baldır kaslarında kronik bir gerginliğe ve kasılmaya mahkum olabilir. Bu da düz ayakkabılarla yürümeyi bile işkenceye dönüştürebilir.

3. Dizlere Verdiği Zararlar

Bir amortisör görevi gören diz, vücuttaki en geniş ekleme sahip ve basınca dayanıklı bölge. Ama sık sık yüksek topuklu giymek dizlerin iç bölgesindeki baskıyı arttırıyor. Osteoartrit (kireçlenme) sorununa yol açan yıpranma ve aşınmayı hızlandırıyor.

4. Kalçaya Verdiği Zararlar

Yüksek topuklar üzerinde yürürken, dengenizi sağlayabilmek için kalçanızı öne itmek, sırtınızı yay gibi germek ve göğsünüzü öne çıkarmak zorunda kalıyorsunuz. Bu seksi duruş, dış taraftaki kalça kasları ve tendonları çalıştırıyor.

5. Sırta Verdiği Zararlar

Topuklularla zarif bir şekilde süzülmeniz için omurganızın anormal şekilde eğilmesi gerek, bu da en içteki gövde kasına baskı yapıyor. Sonuç: Bel ağrısı…

Vücudun diğer bölgeleri gibi, sırtınız da dinlenmeye ihtiyaç duyar. Eğer gün boyunca yüksek topuklu giydiyseniz, ertesi gün rahat bir ayakkabıya geçmelisiniz. Ayrıca sivri uçlu ayakkabıları mümkünse yalnızca özel geceler için saklayın ve asla onlarla iki, üç saatten fazla ayakta kalmayın.

Kaynak: Derya Kuş (WomensHealth Dergisi)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.