Vazelinin Güzellik İçin 15 Şaşırtıcı Kullanımı

Vazelinin kullanım alanları

Vazelinin güzellik için kullanılması sık sık tartışma konusu olmuştur. Ancak uzun yıllardır birçok kişi tarafından etkili bir nemlendirici olarak kullanılmaktadır. Kalın kıvamı, özellikle soğuk havalarda cilt üzerinde harikalar yaratıyor. Ancak, vazelin yalnızca cildi nemlendirmek için kullanılmıyor. Neredeyse sınırsız kullanım alanına sahip olan vazelinin, ilginizi çekeceğini düşündüğümüz 15 kullanım alanını listeledik. İşte vazelinin kullanım alanları…

vazelinin güzellik için kullanımları

Vazelinin Şaşırtıcı Kullanım Alanları

1. Parfümün Etkisini Uzatır

Nemli cilt kokuyu daha iyi tutar. Bu nedenle kullandığınız parfümün etkisinin daha uzun sürmesi için parfüm sıktığınız cilt bölgelerine önce biraz vazelin sürün.

2. Saçlardaki Kabarıklığı Yatıştırır

Saçlarınızdaki kabarıklığı yatıştırmak, kuru ayrık uçları düzeltmek ve hatta düzgün olmayan kaşları yerinde tutmak için vazelin kullanın.

3. Highlighter (Aydınlatıcı) Görevi Yapar

Highlighter yerine vazelin kullanabilirsiniz. Nemli, doğal ışık veren bir parıltı için yüzünüzün yüksek noktalarına az miktarda vazelin sürün. Vazelinin bazı cilt tiplerinde gözeneklerin tıkanmasına neden olduğunu unutmayın. Siz de bu tarz bir cilt tipine sahipseniz, bu şekilde kullanmayı ya da çok az miktarda uygulayın. Vazelini bacaklarınızı parlatmak için de kullanabilirsiniz.

4. Makyaj Lekelerini Çıkartır

Vazelini nemli bir beze sürerek kıyafet, yastık, yorgan ve çarşaflardaki makyaj lekelerini çıkarmak için kullanabilirsiniz.

5. Parmaklarınıza Oje Bulaşmasını Önler

Ojeyi tırnaklarınızın etrafındaki cilt bölgelerinden uzak tutmak için, oje sürmeye başlamadan önce tırnaklarınızın etrafındaki bölgelere vazelin uygulayın. Böylelikle kusursuz bir manikür elde edersiniz.

6. Cilt Çatlaklığı ve Kuruluğuna İyi Gelir

Yatmadan önce çatlak topuklar ve kuru dirsekler üzerine vazelin uygulayın, ayaklarınıza çorap giyin ya da dirseklerinizi temiz bir kumaşla sarın ve sağlıklı, nemli bir ciltle uyanın.

7. Kozmetik Ürünlerinin Etkisini Artırır

En sevdiğiniz renkli simli göz farını vazelinle karıştırarak krem göz farı haline getirebilir veya allık yapabilirsiniz. Bu şekilde renkli dudak balsamı da yapabilirsiniz.

8. Maskara Yerine Kullanılabilir

Makyajsız günlerinizde maskara yerine vazelin kullanın. Vazelin uygulayarak daha dolgun, koyu renkli ve parlak kirpiklere sahip olabilirsiniz.

9. Deri Ayakkabı ve Aksesuarları Parlatır

Botlara, ayakkabılara, çantalara ve cilaya ihtiyaç duyan diğer deri eşyalara biraz vazelin sürün. Yıpranmış deri mont veya ceketlerinizi yenilemek ve ömürlerini uzatmak için de vazelin kullanabilirsiniz.

10. Bronzlaştırıcı Öncesi Kullanımı

Bronzlaştırıcıyı uygulamadan önce kuru bölgelere az miktarda vazelin uygulayın. Böylelikle bronzlaştırıcıyı uyguladığınız alanlardaki çizgileri ve lekeleri önlemiş olursunuz.

11. Makyaj Temizleyici Olarak Kullanılır

Makyaj temizleyici gözleriniz için tehlikeli ve pahalı olabilir. Vazelin eyeliner, maskara, gölge ve hatta takma kirpiklerinizin geride bıraktığı kirpik yapıştırıcısını kolayca ve nazikçe temizleyen ucuz bir seçenektir.

12. Küpe Deliğinin Kapanmasını Engeller

Çok sık küpe takmıyorsanız, küpe delikleri sıkıntılı hale gelebilir. Küpelerinizin acısız bir şekilde kaymasına yardımcı olmak için ilk önce kulak memelerinize ve küpelerinize vazelin sürün. Ayrıca vazelin parmağınızda sıkışmış bir yüzüğü çıkarmanıza da yardımcı olabilir.

13. Dudak Kuruluğunu Giderir

Dudaklarınız sık sık kuruyor mu? Vazeline biraz şeker ekleyerek dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bir başka kullanım olarak, vazelini deniz tuzu ile karıştırın ve karışımı nemlendirici faydaları olan bir maske olarak duşta kullanın.

14. Oje Şişelerinin Yapışmasını Önler

Oje kapaklarınızın şişeye yapışmasını önlemek için kapağın altındaki bölgeye vazelin sürün. Evet, bundan böyle o kapaklar asla şişeye yapışmayacak!

15. Tıraş Bıçağının Ömrünü Uzatır

Listemizi, vazelinin şimdiye kadar keşfetmiş olduğumuz en etkili kullanımlarından biri ile bitirmek istiyoruz. Kullanımlar arasında bıçakların üzerine çok ince bir vazelin tabakası uygularsanız, tıraş bıçaklarınızı yeni gibi muhafaza edebilirsiniz. Paslanmayı önlemek için vazelinin uygulamadan önce tamamen kuru olduklarından emin olun.

Bunları da Okuyun:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz