Selülitleri Azaltmanın 6 Doğal ve Kolay Yolu

selülit görünümünü azaltmanın yolları

Tatil zamanı yaklaştığında, selülit canavarı aniden hortlar. Tatil hazırlığı yapılırken, plajda ya da havuzda selülitleri kapatmak için ihtiyaç duyulacak şal ya da tunik de valizdeki yerini alır. Ancak kalçalar ya da bacaklar bu tür örtülerle kapatıldığında selülit sorunu yaşadığınızı herkes tahmin edebilir. Bu nedenle üstlerini kapatmak yerine selülitlerden kurtulmayı denemelisiniz. Selülit kökleri cilt yapısında ve genetik olduğundan, onu tamamen yok edemeyiz. Ancak selülit görünümünü azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Bu makalede selülitleri azaltmanın yolları konusunda yer verdik.

selülitleri azaltmanın doğal yolları

Selülitleri Azaltmanın Yolları

1. Suyunuzu Yiyin

Hayır, bu bir yazım hatası değil. Su bakımından zengin meyve sebzeler yemek, cilt hücrelerinin sağlıklı yapılarını korumak için ihtiyaç duyduğu suyu tüketmek için etkili bir yoldur. Selülit, derinin altındaki kolajen liflerinin sıkıca çekilmesiyle ortaya çıkar. Bu da yağlı tortuların çoğunun şişmesine neden olur. Vücudun su ihtiyacını karşılamak, cildin yüzeyini dışarıda bırakarak selülitin daha az fark edilmesini sağlar. En fazla su içeren meyve ve sebzeleri elma, biber, salatalık, ıspanak, domates, karpuz, kabak şeklinde sıralayabiliriz.

2. Sağlıklı Bir Yaşam Tarzını Benimseyin

Selülit, kilodan bağımsız olarak var olabilir. Ancak aşırı kiloluysanız, fazla kilolardan kurtulmak selülit görünümünü azaltabilir. Vücudunuzun yağ hücrelerinden yağ yaktığınızda, cildinizin altında daha az görünür yağ olacaktır ve bu nedenle daha az selülit şişmesi olacaktır.

3. Sorunlu Bölgeleri Hedef Alın

Selülitin gizlendiği bölgelere özel egzersizler yaparak bu yağ selülit görünümünü azaltabilirsiniz.

4. Temiz Yiyin

Yağ, karbonhidrat ve şeker oranı yüksek diyetler, selülitleri daha belirgin hale getiren fazla kilolara neden olur. Temiz yemek tarifleri içeren sağlıklı bir diyet, selülitlerinizi beslemek yerine vücudunuzu besleyen yiyecekler tüketmenize yardımcı olur.

5. Yo-Yo Diyetten Kaçının

Yo-yo diyet (Yo-yo diyeti, bir kısıtlı yemek yeme ve bir de aşırı yemek yeme döneminden oluşur. Kısa sürede büyük ölçüde kilo verdiren bu diyet, uzun vadede ise yarar sağlamaz) cildin esnekliğini zorlar. Tutarlı bir kiloyu koruyarak cildinizi formda tutun. Düzenli egzersiz rutinleri hareket etmenin akıllı bir yoludur.

6. Stresi Azaltın

Selülit oluşumunda yaşlanma süreci veya hamilelikten kaynaklanan hormonal değişiklikler gibi kontrol edemediğiniz risk faktörleri vardır. Kontrol edemediğiniz bir sorunu saplantı haline getirmek stres yükünüze katkıda bulunacaktır. Bu nedenle, selülitin varlığına bakmak yerine, görünümünü azaltmak için basit adımlarımızı uygulayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.