Sedef ve Cilt Kuruluğu Tedavisi İçin Nemlendirici Maske

Sedef Hastalığı için Nemlendirici Krem
Sedef Hastalığı için Nemlendirici Krem

Sedef hastalığı bağışıklık sistemiyle ilgili bir cilt hastalığı olup, tedavisi ömür boyu devam eder. Hastalık kontrol altında tutulmazsa, daha ciddi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Cilt kuruluğu ise altta yatan farklı sağlık sorunlarından ve dış etkenlerden kaynaklanabilen bir cilt sorunudur. Her iki cilt sorununun kontrol altında tutulması için doğal maskeler kullanılabilir. Bu yazıda sedef ve cilt kuruluğu için nemlendirici maske tarifine yer verdik.

Sedef hastalığı ve cilt kuruluğu için maske

Sedef ve Cilt Kuruluğu İçin Nemlendirici Maske

Malzemeler:

  • Yarım çay bardağı pamuk yağı
  • 1 yemek kaşığı Hint yağı
  • 2 yemek kaşığı çamur
  • 1 çay kaşığı kükürt

Yapılışı ve Uygulanışı:

  1. Yukarıdaki malzemeler bir kap içinde karıştırılarak hamur kıvamına getirilir.
  2. Sedef olan ya da cilt kuruluğu olan bölgeye yayılarak uygulanır.
  3. Uygulanan karışım yaklaşık 1 saat boyunca bölgede tutulur.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sefef hastalığı cilt tabakasının kalınlaşmasına ve pullu bir hale gelmesine neden olan, bulaşıcı olmayan kronik bir cilt hastalığıdır. Ciltteki gümüş-beyaz renkli pullar, cilt hücrelerinin aşırı hızlı çoğalmasından kaynaklanır. Sedef hastalığı temelde bir bağışıklık sistemi sorunudur. Deri hücrelerinin çoğalması, T hücreleri adı verilen özel beyaz kan hücreleri tarafından üretilen enflamatuar kimyasallarla tetiklenir. Sedef hastalığı genellikle dirsek, diz ve saç derisini etkiler.

Bu bağışıklık sistemi hastalığı, küçük cilt bölgelerinin sınırlı tutulumu ile büyük, kalın plaklı ağır sedef hastalığına ve tüm vücut yüzeyini etkileyen kırmızı iltihaplı cilde kadar çeşitli şiddette görülebilmektedir.

Sedef hastalığı tedavi edilemeyen, uzun süreli (kronik) enflamatuar cilt durumu olarak kabul edilir. Değişken bir seyri olan hastalık, periyodik olarak iyileşir ve kötüleşir. Birçok sedef hastası, soğuk kış aylarında belirtilerin şiddetlendiğini belirtir.

Sedef hastalığı bebeklerden yaşlılara kadar her yaştan insanda görülebilse de, daha çok yetişkinlik dönemine giren kişilerde görülür. Son zamanlarda, sedef hastalığı olan kişilerin diyabet, yüksek kan lipitleri, kardiyovasküler hastalık ve diğer çeşitli enflamatuar hastalıklara sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz