Saçları Uzatan ve Kepek Sorununu Yok Eden Ev Yapımı Kekik Spreyi

saç uzatan kekik spreyi
Kaynak: https://www.naturallivingideas.com/

Kekik, aromatik ve popüler bir mutfak bitkisi olmasının yanında, tıbbı özellikleri için de sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Yaprakları, çiçekleri ve yağı güçlü tedavi edici özelliklere sahiptir. Kekiğin tıbbı kullanımı 5000 yıl öncesine Babiller, Asuriler ve Sümerler’e kadar dayanır.

***Sponsorlu Reklamlar***

Kekik, Avrupa Ortaçağında uykuya yardımcı olması için yastığın altına yerleştirilirdi. Eski Yunanlılar savaşçıların fiziksel dayanıklılığını artırmak için kekik kullandılar. Geleneksel Hint tıbbı Ayurveda’da ise sıkılaştırıcı, mikrop öldürücü, spazm giderici ve iltihap kurutucu özellikleri için kullanıldı.

Kekiğin Sağlık ve Güzelliğe 6 Faydası

Akne – Kekikte bulunan antibakteriyel özellikler onu etkili bir bakteri savaşçısı yapıyor. Leeds Metropolitan Üniversitesi tarafından yayınlanan bir araştırmada, kekiğin standart akne ile mücadele losyonları ve kremlerinden daha etkili olduğu tespit edilmiştir. 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve 1 yemek kaşığı kekik yağını küçük bir kapta karıştırın. Akneye neden olan bakterilerle savaşmak için karışımı her gece yüzünüze uygulayın.

Saç Büyümesi – Kekik, sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan saç foliküllerine güçlü besinler sağlar. Kekik ayrıca kafa derisinde kan dolaşımını iyileştirir ve bu da büyümeyi teşvik eder. Nemi hapsetmek ve besinleri vermek için kafa derisini üzerine kekik yağı ve hindistancevizi yağı karışımı ile ovalayın. Bu uygulama ayrıca saçlarınızın parlaklığını da artıracaktır.

Sporcu Ayağı (Tinea Pedis) – Kekik, sporcu ayağı için etkili bir tedavi olmasını sağlayan mantar önleyici özelliklere sahiptir. Ilık suya birkaç damla kekik yağı ekleyin ve mantar gidene kadar ayaklarınızı bu suyun içinde bekletin.

***Sponsorlu Reklamlar***

Kalp Sağlığı – Kekik yağı, kardiyovasküler hastalığa neden olan iltihabı önleyebilir. Yağ ayrıca kalp kapakçıklarının düzgün çalışmasına izin verir ve damarların ve arterlerin gevşemesini sağlayarak kan basıncını azaltır ve kalbi güçlendirir.

Ağız Kokusu – Kekik, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri nedeniyle piyasada satılan gargara ürünlerinin içeriğinde kullanılan popüler bir bileşendir. Düzenli kekik kullanımı, ağız sağlığını korur ve diş eti iltihabı gelişme şansını azaltır.

Uykusuzluk – Uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız kekik çayı deneyin. Bitki, kaygıyı azaltabilen ve ruh halini iyileştirebilen sakinleştirici özellikler içerir.

saç uzatan formül kekik spreyi

Saç Uzatan ve Kepek Problemini Gideren Kekik Spreyi

Bu ev yapımı sprey, saç derisindeki nemi hapsetmek ve kepeklerden kurtulmak için üç güçlü bileşen olan kekik, bal ve elma sirkesi ile yapılıyor.

Bal, tedavi edici özelliklere sahiptir ve güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar ajandır.

Elma sirkesi doğal bir büzücüdür ve saç derinizi ve saçlarınızı sağlıklı tutacak vitaminlere sahiptir.

Malzemeler:

  • 1 demet taze kekik
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1/2 bardak organik elma sirkesi

Yapılışı:

  1. Kekik dallarını bir cam kavanoza ekleyin. Elma sirkesini kekiklerin üzerine dökün ve kavanozun kapağını kapatın.
  2. 3 gün bu şekilde bekletin ve bir bardak veya kaseye süzün.
  3. 1 yemek kaşığı bal ekleyin ve bal eriyene kadar karıştırın.
  4. Karışımı bir sprey şişesine aktarın.

Nasıl Kullanılır?

Gerektiğinde kafa derisine bolca püskürtün. Spreyi kafa derisine mümkün olduğunca yakınlaştırmak için kalınsa saçınızı ayırdığınızdan emin olun. Sprey sadece kepekten kurtulmaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda saç büyümesini de teşvik edecektir. Gerekirse her gün kullanın.

***Sponsorlu Reklamlar***

***Sponsorlu Reklamlar***

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here