Metabolizmayı Hızlandırmanın 7 Doğal Yolu

Metabolizmanızı hızlandırmak için metabolizmayı hızlandıran besinler tüketmek gibi doğal olarak yapabileceğiniz bazı şeyler var. İşte meteboloizmayı hızlandırmanın doğal yolları.

metabolizmayı hızlandıran şeyler

Birçok diyet hapı ve takviyesi, metabolizmanızı hızlandırmayı ve yağ yakmanıza yardımcı olmayı vaat ediyor. Bunlar çoğu zaman boş vaatlerdir. Ancak bu ürünler ve içerdikleri iddialar sağlık otoriteleri tarafından düzenlenmemektedir. Ayrıca büyük tehlikeli yan etki riski taşıyabilirler ve genel olarak para israfıdırlar. İyi haber şu ki, metabolizmanızı hızlandırmak için doğal olarak yapabileceğiniz bazı şeyler var. İşte meteboloizmayı hızlandırmanın doğal yolları:

metabolizmayı hızlandırmanın yolları

Metabolizmayı Hızlandırmanın 7 Doğal Yolu

1. Yeşil Çay İçin

Araştırmalar, yeşil çay içen kişilerin çayın içindeki kateşinler (ECGC ve polifenoller) adı verilen antioksidanlar nedeniyle günde ekstra 70-100 kalori yaktığını göstermiştir. Bu faydalardan yararlanmak için kendi çayınızı demleyin ve günde yaklaşık 700 ml için.

2. Daha Sık Yiyin

Asla günde 1200 kaloriden az yemeyin. Her yemek yediğinizde vücudunuz yemeğin termik etkisini yaşar ve bu da metabolizmanın hızlanmasına neden olur. Her 3-4 saatte bir küçük öğünler yemek metabolizmanızı hızlandırabilir.

3. Kardiyo ve Direnç Egzersizleri Yapın

Egzersiz, metabolizmanızı hızlandırmanın en önemli faktörlerinden biridir. Günde 30 dakika veya daha uzun süre yoğun kardiyo yapın. Egzersiz sonrası metabolizmanız 2 saate kadar hızlı kalabilir. Daha da fazla fayda sağlamak için antrenmanınızı iki bölüme ayırın. Kas kütlenizi artırmak ve dolayısıyla 7/24 daha fazla kalori yakmak ve dinlenirken bile metabolizma hızınızı artırmak için haftada 2-3 kez direnç egzersizleri yapın!

4. Bol bol uyuyun

Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalar, 7 saatten az uyursanız, her yıl kilo alma olasılığınızın, en az 7 saat uyuyanlara göre 3 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Yorgun olduğunuzda enerji ve aktivite düzeyi daha düşük olur, bu da metabolizma hızınızın da azalması anlamına gelir.

5. Kafeini Ölçülü Kullanın

Günde 1-2 fincan kahvenin (veya diğer kafeinli, kalorisiz içeceklerin) metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olduğu görülmüştür. Sadece 1 fincan kahvedeki kafein miktarı, metabolizmayı geçici olarak %15 oranında hızlandırabilir.

6. Baharatlı Yiyecekler Tüketin

Baharatlı ve acı yiyecekler metabolizmayı hızlandıran besinler arasında yer alır. Acı biberler (jalapeño ve acı biber gibi) vücutta belirli hormonların (adrenalin) salınımını artırır, bu da metabolizmayı uyarır ve kalori yakımını artırır. Bunun nedeni biberlerde bulunan ve kaslarda bulunan eşleşmeyen proteinleri artıran kapsaisindir. Bu, mitokondrinin daha fazla ısı üretmesine neden olur; dolayısıyla metabolizma hızı artar. Kurutulmuş hardal ve kırmızı biber tozunun da aynı etkiye neden olduğu bazı çalışmalarda gösterilmiştir.

7. Kahvaltı Yapın

Yeterli ve dengeli bir kahvaltı yaparsanız, bu enerjinizi artırmanıza, iştahınızı kontrol etmenize ve metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olacaktır. Kahvaltınızın hem kompleks karbonhidrat hem de protein içerdiğinden emin olun.

Metabolizmayı hızlandıran şeyler arasından sadece birini yapmak bile enerji seviyenizde ve metabolizmanızda fark yaratabilir; Maksimum düzeyde metabolizmanızı hızlandırmak için 7 şeyin hepsini yapın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.