Magnezyum Açısından En Zengin 9 Sebze

magnezyum bakımından zengin sebzeler

Magnezyum vücuttaki dördüncü en yaygın mineral olmasına rağmen, birçok insan magnezyumun genel sağlıkları için ne kadar önemli olduğunun farkında değildir. Magnezyum eksikliği yorgunluk ve duygudurum bozuklukları gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.

Yeterli miktarda magnezyum almak diyabet, kalp-damar hastalıkları ve hatta migren baş ağrıları, anksiyete ve depresyon gibi sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

Magnezyum Eksiliği Nedenleri

Magnezyum eksikliğine neden olabilecek birçok faktör vardır. Magnezyum bakımından zengin gıdaların yeterince ve düzenli olarak tüketilmemesi ilk sırada gösterilebilir. Ancak, irritabl bağırsak sendromu (İBS) ve aşırı alkol tüketimi gibi sorunlar da magnezyum eksikliğine neden olabilir.

Magnezyum seviyenizin neden düşük olabileceğine bakılmaksızın, sağlığınızı koruduğunuzdan ve magnezyum eksikliği ile ilişkili sorunların çoğunu önlediğinizden emin olmak için beslenmenize dahil edebileceğiniz bir dizi harika ve lezzetli sebze vardır.

magnezyum içeren sebzeler

Magnezyum Bakımından Zengin Sebzeler

  1. Ispanak

Bu koyu yeşil yapraklı sebze, pek çok farklı şekilde tüketilebilir. Magnezyum seviyesini hızlı şekilde yükseltmek için en ideali ıspanağı çiğ tüketmek olsa da, buharda pişirilerek de tüketilebilir.

Ispanağın her bir porsiyonunda 150 mg’dan fazla magnezyum vardır ve bu da onu en iyi magnezyum kaynaklarından biri yapar.

  1. Brokoli

Porsiyon başına 33 mg magnezyum içeren brokoli, ıspanak kadar olmasa da, ister ham ister pişmiş olsun lezzetli ve besleyici bir magnezyum kaynağıdır.

  1. Kabak

Vücuda bol miktarda magnezyum sağlayan gıdalar yalnızca yeşil renkli olanlar değildir. Bir porsiyonunda 40 mg’ın üzerinde magnezyum bulunan kabak, yeşil sebzelerden bıktığınızda imdadınıza yetişen iyi bir magnezyum kaynağıdır.

  1. Bamya

Bamya, porsiyon başına 70 mg ile büyük bir magnezyum kaynağıdır. Bamyayı magnezyum alımı bakımından kızarmış hariç her şekilde tüketebilirsiniz.

  1. Pancar yaprağı

Pancar yaprağı porsiyon başına 100 mg’lık magnezyum içermesiyle, göz ardı edilemeyecek bir kaynaktır.

  1. Balkabağı

Balkabağının en büyük avantajı, lezzetli bir tatlı olarak servis edilebilmesidir. Porsiyon başına yaklaşık 60 mg magnezyum içerir.

  1. Bezelye

Porsiyon başına 70 mg ile bezelye magnezyum bakımından önemli bir kaynaktır.

Bu besleyici sebzenin çorbasını yapıp içebilir ya da buharda pişirerek makarna veya salataya katılmış şekilde tüketebilirsiniz.

  1. Salatalık

Bir başka lezzetli sebze olan salatalık, porsiyon başına 40 mg’lık magnezyum içerir. Salatalığı tek başına, ya da salataya karıştırarak tüketebilirsiniz.

  1. Karalahana

Özellikle Karadenizli yurttaşlarımızın zevk alarak tükettiği karalahana, porsiyon başına 50 mg ile magnezyum bakımından oldukça zengin bir sebzedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz