iPhone’unuza Yüklemeniz Gereken En İyi 5 Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

iPhone için App Store'dan indirebileceğiniz çok sayıda AR uygulaması var ve biz de favorilerimizden bazıları ile bir liste oluşturduk.

Civilisations AR

Apple’ın ARKit platformu, geliştiricilerin 2D ve 3D öğelerle tamamlanan etkileşimli artırılmış gerçeklik uygulamaları oluşturmasına olanak tanır. AR uygulamaları, gerçekçi deneyimler sunmak için iPhone‘unuzun kameralarından, ekranından, grafik işlemcisinden ve makine öğrenimi özelliklerinden yararlanır. Sizi VR başlığını kullanarak kurgusal bir yere götüren sanal gerçekliğin aksine, artırılmış gerçeklik, nesneleri ve unsurları etrafınızdaki dünyaya yerleştirir.

ARKit’in ilk duyurulduğu 2017 yılından bu yana geliştiriciler App Store için binlerce AR uygulaması oluşturdu. Artık Snapchat, Google Haritalar, Amazon ve Sephora gibi iPhone‘unuza önceden yüklemiş olabileceğiniz uygulamalar da dahil pek çok uygulama AR deneyimleri içeriyor. AR uygulamalarının alışveriş, öğrenme, oyunlar, Kendin Yap projeleri ve daha fazlasını içeren birden fazla kullanımı vardır. Hileli olan ilk AR uygulamalarının aksine, mevcut AR uygulamaları oldukça faydalı olabilir.

AR, iPhone 6s ve sonraki modeller ile iPhone SE’nin tüm nesilleri de dahil olmak üzere tüm modern iPhone modelleri tarafından destekleniyor. App Store’dan indirebileceğiniz çok sayıda AR uygulaması var ve biz de favorilerimizden bazıları ile bir liste oluşturduk.

Google Translate

Google Translate

Google, Google Lens ve Google Haritalar da dahil olmak üzere birçok uygulamasında AR’yi kullanıyor ancak en iyi AR uygulamalarından biri Çeviri uygulamasındadır. Google Translate, metni yazıp ekranınıza anında çevrilmesini sağlayarak çok çeşitli dilleri yorumlamanızı kolaylaştırıyor. Uygulama aynı zamanda kameranızı bir yol tabelasına veya başka bir dildeki metne doğrulttuğunuzda canlı olarak çeviri yapmanıza olanak sağlayan güzel bir AR özelliği de içeriyor.

En iyi sonuçları elde etmek için uygulamada giriş ve çıkış dilinizi değiştirin. Örneğin, bir Çince metni Türkçeye çevirmek istiyorsanız kamera görünümünüzün üst kısmında Çinceden Türkçeye seçeneğini seçin. Hangi dili çevirdiğinizden emin değilseniz Dili Algıla seçeneğini de kullanabilirsiniz. Google Translate’in kamera aracı yurt dışına seyahat ettiğinizde kullanışlı olabilir ve hareket halindeyken yol ve toplu taşıma tabelalarını okumanıza olanak tanır.

Civilizations AR

Civilisations AR

BBC’nin Civilizations AR’si, dünyanın dört bir yanındaki eserleri artırılmış gerçeklikte görüntülemenizi sağlayan ücretsiz bir uygulamadır. Eğitim uygulaması, her eseri yakından incelemenize olanak tanır, hatta özelliklerini ayrıntılı olarak görüntülemek için döndürüp yakınlaştırmanıza da olanak tanır. İlk Uygarlıklar, İnsan Vücudu, İnançlar, Karşılaşmalar, İlerleme ve Modernite dahil olmak üzere çeşitli temalara göz atabilir veya koleksiyonu bölgeye göre keşfetmek için AR dünyasını kullanabilirsiniz.

Mevcut eserler arasında Mısırlı bir mumya, Auguste Rodin’in “Öpücük” heykeli ve Yunan Korint miğferi ve Roma Horoz heykelciği gibi eşyalar yer alıyor. Öğe telefonunuzun ekranında göründüğünde, onunla ilgili ayrıntılı bir açıklamayı okuyabiliyorsunuz. Spotlight özelliği, her yapı için özel özelliklere erişmenizi sağlıyor. Örneğin, ekranı yukarı aşağı kaydırarak bir nesneyi sanal olarak eski görünümüne kavuşturabilir veya sesli bir açıklama dinleyebilirsiniz. Ayrıca bazı nesneler için, lahit içine göz atmak gibi, içeride ne olduğunu görmenizi sağlayan bir X-ışını özelliği de barındırıyor.

Sketchar 

Sketchar

İster profesyonel bir sanatçı olun, ister sadece çizim yapmayı öğrenmek isteyen biri olun, Sketchar başvuracağınız platform olmalıdır. Uygulama, önünüzdeki yüzeyde bir AR taslağı görüntüleyerek bir kalem almanıza ve ardından telefonunuzun ekranında görüntülenen çizgileri izlemenize olanak tanır. Mimarlık, İnsanlar, Doğa, Anime, Hayvanlar, Anatomi, Çizgi Filmler ve Karakterler ve çok daha fazlasını içeren çeşitli kategoriler arasından seçim yapabilirsiniz.

Bir görsel seçin, ekrandaki paylaş düğmesine ve ardından AR düğmesine dokunun. Çizim katmanını görmek için telefonunuzu bir kağıt parçasının üzerinde tutmanız gerekiyor. Kulağa karmaşık gelse de kullanması aslında oldukça basit. Uygulamadan en iyi şekilde yararlanmak için telefonunuzu bir tripod kullanarak yukarıda tutabilirsiniz. Aksi takdirde, iPhone’unuzu bir elinizde tutmanız ve diğer elinizi çizim yapmak için kullanmanız gerekiyor. bBu da ayrıntılı çizimler yapmak için çok kullanışlı olmayacaktır.

Sketchar’ın kullanımı ücretsiz olsa da, sunulan tüm kurslara ve derslere erişmek istiyorsanız Pro planına abone olmanız gerekiyor. Sketchar Premium’un fiyatı aylık 99 TL veya yıllık 999 TL’dir.

Sky Guide

Sky Guide

Astronomiyi seviyorsanız Sky Guide, iPhone’unuza yüklemek isteyeceğiniz bir AR uygulamasıdır. Tek yapmanız gereken uygulamayı açmak ve üzerinizdeki takımyıldızları görmek için onu gökyüzüne doğrultmak. İster yıldızların ve gezegenlerin gökyüzünde nasıl göründüğünü hayal etmek isteyin, ister belirli bir takımyıldızı tanımlama konusunda yardıma ihtiyacınız olsun, Sky Guide size yardımcı olacaktır.

Uygulamayı açtığınızda, etrafınızdaki gökyüzüne eklenen yıldızları görüntülemek için ekranın sağındaki AR modu düğmesine dokunun. Uygulama, yıldızların arasındaki noktaları birleştirerek takımyıldızları bile görselleştiriyor, böylece onların hayal edilen şekillerini görüntüleyebilirsiniz. Gözlemlenmesi en kolay zaman hakkındaki ayrıntılar da dahil olmak üzere, onun hakkında daha fazla bilgi görüntülemek için bir yıldıza, gezegene veya takımyıldıza dokunabilirsiniz.

TapMeasure

TapMeasure

iPhone’un Measure uygulaması zaten AR kullanarak nesneleri ölçebiliyor ancak TapMeasure bunu bir adım daha ileriye taşıyor. Ölçümleri yakalayabilir, su terazisi özelliğini kullanabilir ve odaların 3 boyutlu modellerini oluşturabilirsiniz. Mezura aracı dikey veya yatay yüzeyleri ölçmenizi sağlar. Sadece kameranızı nesneye doğrultun, kameranın onu algılamasını bekleyin ve ölçümleri görüntülemek için her bir uca veya köşeye sanal noktalar bırakın.

Uygulama, size yol gösterecek ekrandaki kolay komutlarla bir odanın 3 boyutlu modellerini oluşturmayı kolaylaştırıyor. Zemini ve tavanı yakaladıktan sonra TapMeasure, duvarları ve kapı ve pencereler gibi dikdörtgen armatürleri otomatik olarak algılayabiliyor. 3D modelinize eklemek için ekrandaki ana hatlara dokunmanız yeterlidir. Modeliniz, oluşturulduktan sonra otomatik olarak uygulamanın kitaplığına kaydediliyor. 3D modelinizi bir URL aracılığıyla paylaşabilir veya SketchUp uygulamasında görüntülemek ve düzenlemek için .SKP dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.