Kalıcı Kilo Vermek İçin Günde 500 Kalori Yakmanın 5 Yolu

günde 500 kalori yakmanın yolları

Haftada yarım kilo vermek için günde 500 kalori yakmanız gerekiyor. Bunu yapmanızın iki yolu var; ya kalori alımını azaltacaksınız ya da egzersiz yapacaksınız. Haftada yarım kilo yerine, daha fazla kilo vermek istiyorsanız hem dengeli bir kalori alımı, hemde ekstra kalori yakmak için egzersiz yapabilirsiniz. Yaş, boy, vücut bileşimi ve hareketliliğe bağlı olarak günlük tahmini kalori alımı kadınlarda 2000, erkeklerde ise 2500 civarıdır. Eğer haftada sağlıklı ve gerçekçi şekilde 1 kilo vermek istiyorsanız, günlük kalori alımınızı 500 azaltmanız ve egzersiz yaparak ekstra 500 kalori yakmanız gerekiyor. Aşağıda, günde 500 kalori yakmak için yapmanız gereken egzersiz türlerini ve sürelerini sıraladık.

Kalıcı kilo verdiren egzersizler

Kalıcı Kilo Verdiren 5 Egzersiz

Dairesel Antrenman (50 Dakika)

50 dakika uygulayarak 500 kalori yakabileceğiniz dairesel antrenman programı üst ve alt vücudu çalıştıran egzersizler ile bir takım kardiyo egzersizleri içermektedir. Tüm spor salonlarında eğitmenlerden yardım alarak kendiniz için dairesel antrenman programı oluşturabilirsiniz.

Yüksek Yoğunluklu İnterval (Aralıklı) Antrenman (25 Dakika)

60 dakika düşük hızda ya da 45 dakika normal hızda koşarak yakacağınız 500 kaloriyi, 25 dakika yüksek yoğunluklu interval antrenman yaparak yakabilirsiniz.

Öncelikle 5 dakikalık ısınma hareketleri yapın, daha sonra 30 saniye normal tempoda koşun ve 30 saniye sprint atın. Normal tempo ve sprint döngüsünü 20 dakika boyunca uygulayın. Antrenman sonrası 5 dakikanızı da soğumaya harcayın. Böylece 60 dakika normal tempoda koşarak yakabileceğiniz 500 kaloriyi, 25 dakikada yakmış olacaksınız.

Yüksek yoğunluklu interval antrenmanı yalnızca koşarak yapmak zorunda değilsiniz. Yüzme, bisiklet, kürek veya kardiyo egzersizleri yaparak da uygulayabilirsiniz.

Dans Etmek (40-50 Dakika)

Hem eğlenceli bir aktivite yapmak hemde 500 kalori yakmak istiyorsanız dansı tercih edebilirsiniz. Özellikle son dönemlerde popüler bir dans haline gelen Zumba, 500 kaloriyi 40-50 dakikada eğlenerek yakmanızı sağlayacaktır. Zumba yapmak için dans kursuna gitmek zorunda değilsiniz, internette zumba dansını öğrenip, uygulayabileceğiniz yüzlerce video bulabilirsiniz.

Bisiklet Sürmek (65 Dakika)

Saatte 20 km hızla, 65 dakika boyunca bisiklet sürmek size yaklaşık 500 kalori yaktırır. Özellikle güzel havalarda, spor salonuna gitmek yerine bisiklet sürmeyi tercih edebilirsiniz. Yaşadığınız yerdeki diğer bisiklet tutkunları ile bir araya gelerek, iş çıkışı veya hafta sonları hem eğlenceli vakit geçirmek hemde fazla kilolarınızdan kurtulmak için fırsatlar yaratabilirsiniz. Bunun dışında işe gelip gitmek için de bisikleti tercih edebilirsiniz. Evden işe 30 dakika gidiş, 30 dakika geliş günde 500 kalori yakmanızı ve aynı zamanda ulaşım masraflarınızın azalmasını da sağlayacaktır.

Spor Dalları (50-55 Dakika)

Günde 50-55 dakika frizbi, voleybol, tenis ya da boks gibi sporlardan birini yapmak, hem 500 kalori yakmanızı hemde hızlı reflekslere sahip olmanızı sağlar.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz