Uyurken Kilo Vermek Mümkün mü?

uyurken kilo vermek mümkün mü

Uzmanların yaptığı yeni bir çalışma, yatak odası sıcaklığının metabolizma ve sağlık üzerinde etkili olduğunu ortaya koydu. Rahat bir gece uykusu çekmek istiyor ve yatak odanızdaki ortamı buna göre ayarlıyor olabilirsiniz. Peki uyurken metabolizmanızı çalıştırmaya devam edebileceğinizi ve kilo verebileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Bu konuda yapılan son araştırma, uyku süresince yatak odanızın sıcaklığını kontrol altında tutmanın, kahverengi yağ hücrelerini (kalorilerin yakılması için sıcaklık üreten yağ hücreleri) harekete geçirdiğini ortaya koydu. Kahverengi yağ hücrelerinin harekete geçmesi, metabolizmanızı hızlandırarak hem kilo vermenize hem de genel sağlığınızın olumlu yönde gelişmesine yardımcı oluyor.

uyurken kilo vermek

Uyurken Kalori Yakmak Mümkün mü?

Kalori yakmanın en sağlıklı yolunun metabolizmayı hızlandırmak ve her zaman canlı tutmak olduğunu biliyorsunuzdur. Metabolizmayı hızlandırmak için ise hareket etmeniz gerekiyor. Peki herhangi bir işle meşgul olmadığınız zamanlarda yaptığınız kısa şekerlemelerde veya gece uykularında metabolizmanızı nasıl hızlandıracaksınız?

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsünde yapılan araştırma, uyurken oda sıcaklığını düşürmenin metabolizmayı hızlandırdığını gösterdi.

Yapılan çalışmada 31 sağlıklı yetişkin 24 Cº ve 19 Cº’lik odalarda uyutuldu. Araştırmacılar serin odada uyuyanların, sıcak odada uyuyanlara göre %7 daha fazla kalori yaktığını tespit etti. Bunun sebebinin ise vücudun, normal vücut ısısı olan 37 Cº’yi koruyabilmek için uyku sırasında çalışması olarak açıklandı.

Araştırmanın başındaki isim olan Francesco Saverio Celi, “araştırmanın sonucuna göre, 19 Cº’lik oda sıcaklığında geçirdiğiniz her 24 uyku saati, fazladan 100 kalori yakmanıza yardımcı olabiliyor” diyor.

Eğer kilo vermek istiyorsanız, bir kaç derece daha serin bir odada uyumanız size hiç bir zarar vermeyecektir, ancak yaşam tarzınızda başka hiçbir değişiklik yapmadan gerçekten kilo verdiğiniz takdirde bu durum sizi bir hayli memnun edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.