Sağlığınızı Mükemmel Hale Getirecek 7 Ev Bitkisi

evin havasını temizleyen dekoratif iç mekan bitkileri

Pinterest kullanıyorsanız, muhtemelen iç mekan bitkilerinin büyük ölçüde büyüyen bir eğilim olduğunu biliyorsunuzdur. İç tasarım ve stilin önemli bir yönü haline geliyorlar ve ev bitkilerinin ev dekorunun bir parçası olarak kullanıldığını gördüğünüzde nedenini anlamak kolay oluyor. Bitkilerin görünümünü sevmeye yatkınız ve bu, kısmen onlardan elde ettiğimiz faydaların bir sonucudur.

Bitkiler bizim için hem fiziksel hem de zihinsel olarak faydalıdır. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. İç mekan bitkileri, evimizdeki plastikler, mobilyalar, boya ve deterjanlar gibi zararlı maddeler yayan şeyler nedeniyle hafif toksik hale gelebilen havayı temizler. Ayrıca, bitkilerin cilt kuruluğu ve boğaz ağrısına yardımcı olan nem artışı sağlamasından da yararlanırız.

Zihinsel faydalar büyük ölçüde fiziksel faydaların bir sonucudur. Daha sağlıklı olduğumuzu bilirsek daha az endişeli oluruz. Oksijendeki artış kaygıyı azaltmaya da yardımcı olur.

Daha önce evin havasını temizleyen bitkiler başlıklı bir yazı yayınlamıştık. Ancak bu yazıdaki amacımız hem görsel hem de sağlığa faydaları açısından en iyi bitkileri tanıtmak.

evin havasını temizleyen iç mekan bitkileri

Evinizi ve Sağlığınızı Mükemmelleştirecek İç Mekan Bitkileri

1. Monstera Deliciosa (Deve Tabanı)

deve tabanı iç mekan bitkisi
Kaynak: TropicaLoco via Instagram

Deve tabanı, estetik görünüşünden dolayı zihinsel açıdan daha faydalı bir bitkidir. Bitkinin büyüklüğü anında görsel bir etki yaratmaya yardımcı olur. Saksı boyutuna bağlı olarak istediğiniz kadar büyüyebilir. Ayırca, hava kalitesini iyileştirmek için iyi bir iş çıkarır.

Bu bitkinin haftada bir kez sulanması yeterlidir. Çok fazla ışığa ihtiyaç duymaz, bu nedenle daha az gün ışığı alan odalar için idealdir.

2. Sansevieria Trifasciata (Paşa Kılıcı)

Paşa Kılıcı İç Mekan Bitkisi
Kaynak: Modern Chemistry at Home

Paşa Kılıcı, evin havasını temizlemeye yardımcı olmak için satın alabileceğiniz en iyi ev bitkilerinden biridir. Minimum ışığa ihtiyaç duyduğu için Deve Tabanı ile birlikte konumlandırmak isteyebilirsiniz. Ayrıca ayda bir kez beslenmeye ve sulanmaya ihtiyacı vardır. Esasen, toprağın sulamalar arasında kurumasına izin vermelisiniz.

Paşa Kılıcı, geceleri karbondioksiti oksijene dönüştürebildiği için (çoğu bitki bunu gündüz yapar) yatak odası için idealdir. Birkaç tanesini yan yana dizerek kendi oksijen üretim alanınızı oluşturabilirsiniz!

3. Ficus Lyrata (Keman Yapraklı Kauçuk)

Keman Yapraklı Kauçuk - İç Mekan Bitkisi
Kaynak: Plantify

Bu bitki bir süredir bir iç tasarım favorisi ve nedenini görmek kolay. Geniş, dokulu yapraklara sahiptir ve iç mekanınıza biraz yükseklik yapısı vererek oldukça uzayabilir. Evin içinde bir ağaç sahibi olma fikrini seviyorsanız, bunu başarmak için ideal bir bitkidir.

Keman Yapraklı Kauçuk, iyi bir oksijen üreticisidir ve alerjenleri havadan uzaklaştırmada ustadır. Bakımı oldukça kolay olup, toprağın ilk 3 cm’lik bölümü kuruduğunda sulamanız ve kış mevsimi hariç ayda bir kez gübre kullanmanız yeterli olacaktır. Doğrudan güneş ışığı olmasa da, az miktarda gün ışığına ihtiyaçları vardır.

4. Chrysalidocarpus Lutescens (Areka Palmiyesi)

Areka - İç Mekan Bitkisi
Kaynak: Media Cache

Areka Palmiyesi, evin havasını temizleme konusunda Paşa Kılıcı ile eşittir. Aynı zamanda iyi bir nemlendiricidir.

Areka Palmiyesi, bir başka düşük ışığa ihtiyaç duyan bitkidir. Ancak sulama söz konusu olduğunda biraz daha dikkat gerektirir. Toprağının ilkbahar ve yaz aylarında sürekli nemli olduğundan emin olmalı, sonbahar ve kış aylarında iki sulama arasında kurumasını beklemelisiniz. Ayrıca ilkbaharda gübre kullanmanız bitkinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

5. Sukulent (Etli Bitki)

sukulent iç mekan bitkisi
Kaynak: Annie Spratt

Etli bitkiler muhtemelen bakılması en zor olanlardır. Bu durum, genel olarak dış mekan bitkileri oldukları gerçeğiyle ilgilidir. Kısacası, kapalı alanda çok fazla ışık, dikkatli bir sulama programı ve doğru saksı ve kaktüs toprağı kullanmanız gerekiyor.

Bu küçük bitkiler, küçük alanlar veya yerden tasarruf sağlayan dikey bir bahçe için mükemmeldir. Birçoğunu küçük bir alanda gruplayabilmeniz, bitkilerin kendisi kadar estetik açıdan çekici olan çeşitlilik yaratma imkanı verir.

6. Ficus Elastica (Kauçuk Ağacı)

Kauçuk ağacı - İç Mekan Bitkisi
Kaynak: Abigail Brown

Kauçuk ağacı, bir başka hava temizleme canavarıdır. Bol güneş ışığından hoşlanır ve çoğu iç mekan bitkisi gibi toprak biraz kuruduğunda sulamanız yeterlidir. Genellikle hızlı büyürler ve kökleri saksının dışına çıkmaya başladığında, daha büyük bir saksıya aktarmanız gerekir.

Eğer biraz sevgi verirseniz, bu bitki sizi uzun yıllar koyu yeşil bir cazibe ile ödüllendirecektir.

7. Kaktüs

Kaktüs İç Mekan Bitkisi
Kaynak: Name Decors

Bu dikenli canlılar modaya bir girip bir çıkıyor gibi görünüyor. Şu anda popülerliklerinde büyük bir yükseliş var. Muhtemelen Pinterest ile ilgili, evet, kesinlikle Pinterest ile ilgili. Etli bitkiler (Sukulent) gibi, Kaktüs ailesi de çok fazla çeşitliliğe sahip ve dekorasyonunuza inanılmaz yapısal ilaveler sunuyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.