Ev Bitkileri Evin Havasını Gerçekten Temizliyor mu?

evin havasını temizleyen bitkiler
Maryah Greene, founder of Greene Piece. (Photo / Alex Bandoni)

Ev bitkileri güzel görünüyor, hoş bir ortam yaratıyor ve bize “uzmanların zihinsel bakış açınızı arttırdığını” söylediği bakım sorumluluğu veriyor. Peki ya fiziksel sağlığınız? Evin havasını temizleyen bitkiler gerçekten evinizdeki hava kalitesini artırıyor mu? Bu sorunun cevabını, hava tahmini şirketi AccuWeather’ın uzmanlarla yaptığı görüşmelerden derlediği bir makale ile vermek istiyoruz.

bitkiler evin havasını temizler mi

Ev Bitkiler Gerçekten Evin Havasını Temizliyor mu?

AccuWeather’a konuşan bitki şirketi Rooted NYC’nin kurucusu Ryan Lee, “İşin gerçeği, güneş ışığı ve karbondioksit aldıkları ve oksijen bıraktıkları normal fotosentez süreci nedeniyle tüm bitkilerin havayı temizlemeye yardımcı olması” diyor.

Peki bitkiler insanlara ne kadar temiz hava sunuyor? Uzmanlar, bitkilerin sürekli hava kalitesini artırmaya çalıştığını söylüyor.

Bazıları diğerlerinden daha etkili olan bitkiler, boğaz kaşıntısı gibi çeşitli sağlık sorunlarına ve hatta kanser gibi daha ciddi hastalıklara neden olabilecek havadaki kirleticileri gideriyor. Ksilen, benzin, formaldehit gibi şeyler var ve bunların hepsi, araç egzoz ve sigara dumanı ve ev temizleyicileri ve kauçuk veya deri ürünleri gibi ortak şeyler gibi bizi çevreleyen havadaki küçük parçacıklar. Bunları aktif olarak görmüyoruz. Ancak bitkiler, bu toksinlerle saf oksijen üreterek ilgileniyorlar.

Havadaki toksinlere “uçucu organik bileşikler” veya VOC’ler denir. VOC’lar kurum veya partikül madde gibi diğer hava kirliliği türleri gibi filtrelenemez. Bu durum, toksinlerin uzay aracı veya laboratuvar gibi kapalı ortamlarda birikebileceği için NASA için bir sorun haline geldi. 1980’lerin sonlarında NASA bilim adamları, ev bitkilerinin VOC’ları absorbe edip edemeyeceğini araştırmaya başladı.

Ajans, 1989’da araştırmadan elde edilen bulgular hakkında bir rapor yayınladı ve raporun özetinde bulguların umut verici olduğu belirtildi.

Ancak evler hava geçirmez bir şekilde kapatılmış odalar değil. Hava akımı sağlayan kapı ve pencereleri var. Küçük bir dairede bile bitkilerin hava kalitesini marjinal olarak iyileştirmesi için, ortalama bir kişinin bakmaya istekli olduğundan çok daha fazla ev bitkisine ihtiyacımız var.

Ryan Lee, “Ölçülebilir bir fark hissetmeniz için çok fazla bitkiye ihtiyacınız olacak… ek olarak, bitki türü de büyük bir fark yaratıyor. Vahşi doğada bir pothos gibi geniş yapraklı tropikal bir bitki bunu bir kaktüsün yapabileceğinden çok daha etkili yapıyor.” diyor.

Bununla birlikte, bitki severler ev bitkilerinin evin hava kalitesi açısından bir fark yarattığını söylüyorlar. Bitki stilisti ve Güzel Bitkilere Nasıl Stil Verilir ve Bakım Yapılır? adlı kitabın yazarı Hilton Carter, 950 metrekarelik dairesinde yaklaşık 200 bitki bulundurduğunu söyledi. “Bitki olmayan bir alanın eksine bitkilerle dolu bir alandaki farkı hissedebilirsiniz. Şu anda evim, sahip olduğum bitkiler olmadan biraz daha nemli hissettiriyordu.” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz