Tam ve Yarı Gölgede Yetişen 21 Sebze

Gölgede yetişen sebzeler listemize göz attıktan sonra, bahçenizi çok daha etkin bir şekilde kullanacaksınız.

gölgede yetişen sebzeler

Bahçeniz günün çoğunda gölge içinde mi kalıyor? Gölgede hiçbir şey yetiştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gölgede yetişen birçok sebze var. Hatta bazılarının sağlıklı yetişmesi için yaz güneşinin yoğun ışınlarından korunması gerekiyor.

Bahçenizdeki ve çevresindeki ağaçlar ve binalar, sebze yetiştirmek için bahçenizde iyi bir konum seçmeyi zorlaştırabilir. Nesnelerin gölgelerinin düştüğü yerler gün boyunca değişir. Neyse ki kısmi gölgede, parçalı gölgede veya günde 3-6 saat kadar az güneş ışığında yetişebilen birçok yenilebilir bitki var.

Güneşe Maruz Kalmayı Anlamak

Sebze yetiştirme mevsimi boyunca güneş miktarını tanımlamak için kullanılan üç temel güneş ışığı koşulu vardır:

 • Tam Güneş: Tam güneş, sabah 10 ve akşam 6 arasında günde 6 veya daha fazla güneş ışığı için kullanılan ifadedir.
 • Yarı Gölge: Kısmi gölge veya kısmi güneş, her gün 3-6 saat güneş alan alanları ifade eder. Kısmi güneş alanlarına 3-6 saat doğrudan güneş ışığı vurur. Ancak günün geri kalanı gölgede kalır.
 • Tam Gölge: Tam gölge alanları gün boyunca doğrudan güneş ışığı veya herhangi bir cam yüzeyden güneş ışığı yansıması almayan alanlardır. Derin gölgeli bir alan sebze yetiştirmek için iyi bir yer değildir. Tüm bitkiler büyümek için biraz ışığa ihtiyaç duyar.

Bahçenizin Benzersiz Mikro İklimini Değerlendirin

Mikro iklim, çevresindeki alandan farklı olan küçük bir alanın iklimidir. Bahçenizin kısmen gölgede kalan bir kısmı, gün boyu tam güneş alan bir bölümden farklıdır. Gölgede kalan alan, doğrudan güneş ışığı altında kalmaması gereken sebzeleri yetiştirmek için ideal olabilecek bir mikro iklimdir.

Yarı gölgeli bahçe alanları, serin mevsim sebzelerini ilkbahardan yaz başlarına kadar büyütme fırsatı sunar.

gölgede büyüyen sebzeler

Gölgede Yetişen Sebzeler

Sıcağı seven domates, kavun ve biber, alabildikleri kadar güneş ışığı almayı tercih ederken, bazı sebzeler sıcak ve parlak güneş ışığında solar ve ölürler. Tam gölgede, kısmı gölgede veya günde 3-6 saat kadar az güneş ışığında yetişen bol miktarda sebze vardır.

Salatalık, domates, biber ve kabak gibi bir çiçekten meyve veren sebzeler, gölgeli alanları en sevmeyen sebzelerdir. Bunları doğrudan güneş ışığı gören alanlarda yetiştirmelisiniz.

Pancar, havuç ve patates gibi kök sebzeler, daha az doğrudan güneş ışığına sahip olan kısmen gölgeli alanlarda yetişebilse de, en az yarım gün tam güneşe ihtiyaç duyacaklardır.

Pazı, ıspanak ve salata yeşillikleri gibi yapraklı sebzeler gölgeye en fazla toleransı olan sebzelerdir. Aslında, mevsim ısındıkça bu sebzeleri gölgede tutmak daha uzun süre dayanmalarına yardımcı olacaktır.

Gölgede yetişen bu sebzeleri denemeyi düşünün:

 1. Roka
 2. Kuşkonmaz
 3. Pancar
 4. Brokoli
 5. Brüksel lahanası
 6. Lahana
 7. Havuç
 8. Karnabahar
 9. Kereviz
 10. Sarımsak
 11. Yaban turpu
 12. Pırasa
 13. Marul
 14. Bezelye
 15. Patates
 16. Turp
 17. Ravent
 18. Taze soğan
 19. Ispanak
 20. Hardal otu
 21. Yabani havuç

Okuyucularımızdan bazılar biber gölgede yetişir mi ya da patlıcan gölgede yetişir mi şeklinde sorular yönelttiler. Biber, yukarıda da belirttiğimiz gibi büyümek için bol güneş ışığına ihtiyaç duyan sebzeler arasındadır. Bu nedenle gölgede sağlıklı büyümesi mümkün değildir. Patlıcan da biber gibi bol güneş ışığına ihtiyaç duyar. Ancak tam gölgede olmasa da, yarı gölgede istenilen verimi gösterebilecek bir sebzedir.

Siz de gölgede yetişen sebzeler konusuyla ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize sorabilir ya da gölgede yetiştirdiğiniz sebzelerle ilgili deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

6 YORUMLAR

 1. Mrb Balıkesir Edremitteyim Malum Zeytinin Bol Oldugu bir yer zeytin ağaçlarının altinda marul brokoli vs yukarıda bahsettiklerinizi yetistirebilirmiyim

 2. Gölge de ne soğan ne maydanoz ne marul yetişmiyor denedim. Fide veriyor ama çok cılız ve verimsiz olduğu gibi kalıyor.. anladım ki güneşin olmadığı yerde ot bile yetişmiyor .

  • Aslinda burda güneşin şiddetine göre aynı anda yetişen bitkiler dikilirse işiniz kolay oluyor.tabi bizimki hobi normalde pratikde olmaz.ornek mısırla salatalık yetiştirdim.Salatalık güzel ve verimli oldu fakat mısır olmadı.yesillikler
   İlkveya sonbaharda güzel oluyor.yazin sicakda hemen tohuma
   Kalkıyor.fakat yazın sık ve az su verilise yeşillikler güzel oluyor

 3. ne soğan ne maydanoz ne marul yetişemiyor golge de denedim. Fide veriyor ama çok cılız ve verimsiz olduğu gibi kalıyor.. anladım ki güneşin olmadığı yerde ot bile yetişmiyor .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.