Yumurta Beyazının Neden Olduğu 4 Sağlık Sorunu

Yumurta Beyazının Zararları Yararları

Yumurta beyazı, yumurtanın kabuğu ile sarısı arasında kalan beyaz kısımdır. Protein, sodyum, selenyum, folat ve kalsiyum açısından zengindir. Yumurta beyazı minerallerin yanı sıra, 16 kalori içeriyor. Yumurtanın beyaz kısmı doymuş yağ veya kolesterol taşımadığından, yemek için sağlıklı kabul edilir. Ancak yumurta beyazı bazı yan etkilere de sebep olabilir. Bu yazıda, yumurta beyazı yemenin neden olduğu en yaygın dört sağlık sorununa yer verdik.

yumurta beyazının zararları

Yumurta Beyazının Neden Olduğu Sağlık Sorunları

Alerjiler

Bazı insanlar yumurta beyazında bulunan albümin proteinine karşı alerjiktir. Yumurta beyazı yemek döküntü, şişme, mide bulantısı, ishal, kusma, hırıltılı solunum, öksürme ve hapşırma gibi belirtiler gösteren alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Nadir görülse de solunum güçlüğü, tansiyon düşüklüğü, boğazda ve ağızda iltihaplanma ve bilinç kaybı gibi ciddi belirtileri de tetikleyebilir. Yumurtaya alerjisi olduğunu düşünen kişilerin, muhtemelen yumurta beyazına alerjisi vardır.

Salmonella (Zehirlenmeye neden olan bir mikrop)

Tavuğun bağırsağında bulunan bir bakteri olan Salmonella, yumurtanın akına bulaşmış olabilir. Ayrıca yumurta kabuğunun iç ve dış yüzeylerinde de bulunabilir. Salmonella riskinden kaçınmak için, çiğ yumurta akı veya çiğ yumurta yememek ve yumurtayı uzun süre ve yüksek sıcaklıkta pişirmek önerilir. Uygun şekilde haşlanmış veya pişirilmiş yumurta beyazını yemek en iyisidir.

Biyotin Eksikliği

H vitamini veya B7 vitamini olarak da bilinen Biyotin’in eksikliği seboreik dermatit, kas dokusu zayıflığı, kas ağrısı ve krampları, nöbetler ve saç dökülmesi gibi olumsuz sağlık koşullarına neden olabilir. Yumurta beyazı yemenin biyotin eksikliği riskini artırabileceği gözlemlenmiştir. Yumurta beyazında bulunan bir protein olan avidin, biyotini vücuttan atar. Böylece biyotin eksikliği riski artar ve bu da yan etki olasılığını artırır.

Çok Fazla Protein

Yumurta beyazı protein açısından zengindir. Doktorlara göre yüksek miktarda protein alımı yapmak, böbrek rahatsızlığı olanlar için tehlikeli olabilir. Düşük GFR (Glomerüler Filtrasyon Hızı) değerine sahip kişiler, yumurtada bulunan proteinlerin yüksek biyolojik değerleri nedeniyle akut böbrek hasarına maruz kalabilir. Böbrek fonksiyonlarında bozulma olan insanlar için önerilen günlük protein alım miktarı 0,6 ila 0,8 gramdır. Diğer taraftan, doktorlar günlük protin ihtiyacının %60’ını karşılayabilmesi nedeniyle günde bir kaç yumurta yemeyi tavsiye etmektedir. Akut karaciğer problemi olan insanlar, yumurta beyazı içeren bir diyete başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Yumurta beyazı beslenme programınızdaki en sağlıklı gıdalardan biri olabilir. Ancak günlük olarak haşlanmış veya pişmiş olduğundan ve günde birkaç yumurtadan fazla yemediğinizden emin olmalısınız. Diğer taraftan, günlük en az bir veya iki yumurta yemeniz önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz