Piyasaya Çıkan En Tuhaf 5 Toyota Otomobil Modeli

Çoğu otomobil üreticisi, diğer ülkelerin ihtiyaçlarına, ekonomilerine ve lojistiğine dayalı olarak farklı ülkeler için bilinçli olarak farklı otomobiller tasarlarlar. Toyota'da geçmişten bugüne size tuhaf gelebilecek bazı otomobil modelleri üretti.

Toyota Sera

2022’de dünyanın en çok satan binek otomobili, 1,1 milyon adedin üzerinde satan Toyota Corolla oldu. İkinci sırada ve aynı zamanda dünya çapında en çok satan SUV olan RAV4 (yine Toyota tarafından yapılmıştır) oldu. Aslında Japon otomobil üreticisi, 2022’de dünyanın en iyi 10 otomobilinden beşini sattı ve şu anda dünyanın en büyük ikinci otomobil üreticisi konumunda.

1937’de kurulan Toyota Motor Corporation, kitlelerin ilgisini çekecek arabaların nasıl üretileceğini biliyor. Ancak çok eski bir söz vardır: “Bazı insanları her zaman memnun edebilirsiniz, tüm insanları bir kere memnun edebilirsiniz, ancak tüm insanları her zaman memnun edemezsiniz.”

Çoğu otomobil üreticisi, diğer ülkelerin ihtiyaçlarına, ekonomilerine ve lojistiğine dayalı olarak farklı ülkeler için bilinçli olarak farklı otomobiller tasarlarlar.

Bu göz önüne alındığında, listemizdeki arabaların hepsini olmasa da çoğunu muhtemelen hiç duymamışsınızdır.

Toyota Classic

Toyota Classic

1936’da Toyota ilk arabası olan Model AA’yı piyasaya sürdü. Amerikan DeSoto Airflow genel olarak ona ilham kaynağı oldu ve 1936 ile 1943 yılları arasında yalnızca 1.404 adet üretti; bu da onları bugün bulmayı neredeyse imkansız hale getiriyor. Toyota, Model AA’nın yaşayan bir örneğini bulmaya çalıştı ve başarısız oldu, ancak yıllar sonra Sibirya’da bir örnek ortaya çıkarıldı.

1996 yılında 60. yıldönümünü kutlayan Toyota, AA’yı geçmişe güncellenmiş bir selam niteliğinde “Klasik” olarak yeniden üretti. Ana Japon pazarında yalnızca 100 adet üretildi ve piyasaya sürüldü, bu da onu en nadir Toyota’lardan biri yapıyor. Yüz otomobilin tamamı aynı boya şemasına sahip: iki tonlu siyah ve beyaz ince çizgili bordo.

Toyota Sera

Toyota Sera1987’de Tokyo Otomobil Fuarı’nda (AXV-II olarak) sergilendikten sonra Sera, 1990’da Japonya sokaklarında gürledi. Zamanın diğer 3 kapılı hatchback coupe’lerine benzer görünse de, Sera (1990) -1995) diğer arabaların sahip olmadığı birkaç numaraya sahipti.

Birincisi, Sera, seri üretilen bir Japon otomobilinde bir ilk olan, martı kanatlı yolcu kapılarına sahip olduğu için kelimenin tam anlamıyla uçabilecekmiş gibi görünüyordu. Kapılar yukarı doğru kıvrılarak tavanın bir parçası haline gelirken, tamamen camdan oluşan hatchback de aynısını yaparak jet savaş uçağının gölgeliğini taklit eden tam zamanlı bir açılır tavan oluşturdu.

Muhteşem panoramik manzaranın dezavantajı mı? Tam zamanlı güneş. Neyse ki Toyota, güneşi engellemek için kapılara (tavan hattına) klipslenebilecek iki büyük panel eklemişti. İronik bir şekilde, bu tuhaf Toyota, McLaren F1 süper otomobilini geliştirirken Gordon Murray’e ilham kaynağı oldu.

Bununla birlikte, güç merkezi F1’den farklı olarak Sera’nın kaputunun altında küçük ama etkili on altı valfli, 1,5 litrelik sıralı dört silindirli (108 beygir gücü üreten) bir motor bulunur. Daha da etkileyici olanı ise içine gizlenmiş olan 10 hoparlörlü Süper Canlı Ses Sistemidir. Gösterge panelindeki ve kapılardaki tweeter’lar, arka güverteye monte edilmiş 4 hoparlörlü ses çubuğu ve bagajda devasa bir akustik rezonans subwoofer ile… bu şeyin yolda geldiğini görmeden çok önce duyabilirsiniz.

Toyota Mega Cruiser

Toyota Mega Cruiser

Herkes Land Cruiser’ı bilir, ancak çoğu kişi Toyota’nın bir zamanlar ürettiği çok daha büyük Cruiser hakkında çok az şey biliyor olabilir. Amerika’nın Humvee çılgınlığından kazanç elde etmek isteyen Toyota, Mega Cruiser’ı piyasaya sürdü. ABD’deki benzerine benzer şekilde, büyük ve kaslı bu canavar öncelikle Japon ordusu, polisi ve diğer ilk müdahale birimleri tarafından kullanıldı.

1996 ile 2002 yılları arasında yalnızca 3.000 askeri Mega Cruiser üretildi ve satıldı. Toyota ayrıca sivil bir model de üretti, ancak 85.000 $’lık yüksek liste fiyatı nedeniyle 150’den azı sokaklara çıktı ve bu da onu oldukça nadir bulunan bir model haline getirdi. Aslına bakılırsa, bir sivil Mega yakın zamanda çevrimiçi açık artırma sitesi Cars and Bids’te 310.000 dolar gibi çok yüksek bir fiyata satıldı.

Toyota Previa

Toyota Previa

Toyota Previa bu listede yer alan ve Amerika’da satılan tek araçtı. 1990’larda (1990-1997) satılmış olmasına rağmen, o zamanların modaya uygun bir aile aracıydı. Bu yüzden hala ara sıra ABD sokaklarında dolaşan bu yumurta şeklindeki minivanlardan birini görebilirsiniz.

Yıllar geçtikçe, Pontiac, Plymouth ve hatta Lamborghini dahil birçok otomobil üreticisi bu Humpty Dumpty görünümünü kullanan prototipler geliştirmekle uğraştı. Toyota dışında hiçbiri dikdörtgen mini canavarlarının seri üretim sürümünde tetiği çekecek kadar cesur değildi.

YouTube otomobil meraklısı Doug DeMuro, onu “şimdiye kadarki en tuhaf minivan” olarak nitelendirdi. İki versiyonu vardı: Temel model, ortadan motorlu tasarıma sahip arkadan çekişli ve 5 vitesli manuel şanzımana sahipti. Bu model nispeten yetersiz bir 138 beygir gücüne sahipti. Ancak diğer versiyon süperşarjlıydı, dört çekişliydi ve 161 beygir gücü üretiyordu. Ne yazık ki Toyota bu versiyonu yalnızca otomatik şanzımanla sundu.

Toyota Kijang

Toyota Kijang

Eğer güzellik gerçekten bakanın gözündeyse, o zaman Kijang’a bakın. Toyota tuhaf görünümlü arabalar yapmaktan hiçbir zaman çekinmedi; Previa yumurta şeklindeydi ve ikinci nesil Prius’a hamile tekerlekli paten denir. Kijang, yolların genellikle berbat olduğu ve ailelerin oldukça büyük olabildiği Endonezya, Güneydoğu Asya, Tayvan ve Hindistan pazarlarını hedefleyen bir araç serisidir.

Eğer güzellik gerçekten bakanın gözündeyse, o zaman Kijang’a bakın. Toyota tuhaf görünümlü arabalar yapmaktan hiçbir zaman çekinmedi; Previa bir yumurta şeklindeydi ve ikinci nesil Prius ise hamile tekerlekli paten olarak anılıyordu. Kijang, yolların genellikle berbat olduğu ve ailelerin oldukça büyük olabildiği Endonezya, Güneydoğu Asya, Tayvan ve Hindistan pazarlarını hedefleyen bir araç serisidir.

Kijang kelimesi Endonezce’de “geyik” anlamına gelir ve buna hiç benzemez. Aksine, kısa burunlu ve uzun, boğuk gövdeli bir yaban domuzu olarak tanımlanabilir. Her ne kadar adı Japonca’da dev canavarlar anlamına gelen “Kaiju” kelimesine çok yakın olsa da, iğrenç olduğu göz önüne alındığında bu da uyuyor.

İlk kez 1977’de Endonezya’da tanıtılan araç, pikap, genişletilmiş SUV/MVP donanımı ve hafif ticari form olarak satışa sunuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.