Mavi Kanlıca Mantarı (Lactarius indigo-Indigo Milky Caps)

Mavi Kanlıca mantarı Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu, güneydoğu ve güneybatısında yetişir. Teksas ve Arizona'da bulunabilir ancak Batı Kıyısı veya Kuzeybatı Pasifik'te yetişmez. Ayrıca Doğu Asya, Orta Amerika ve Fransa'da da bulunur.

mavi kanlıca

Şaşırtıcı derecede parlak mavi renge sahip olan Mavi Kanlıca mantarı yalnızca güzel bir görünüme sahip değil, aynı zamanda alışkın olduğumuz turuncu renkli Kanlıca mantarı gibi lezzetli bir mantar türüdür. Mavi Kanlıca mantarı Kuzey Amerika’nın doğu ve güneyinde, özellikle Appalachian Dağları’nda yaygın olarak bulunur. Bazı kişiler bulduklarını iddia etseler de Türkiye’de kaydı olmayan bir türdür. Yani Mavi Kanlıca mantarı Türkiye’de yoktur.

mavi kanlıca mantarı

Mavi Kanlıca mantarının Latince adı Lactarius indigo’dur. Bu nedenle genellikle mavi lactarius, mavi süt mantarı ve indigo süt mantarı gibi isimlerle anılır ve Lactarius yani sütlü mantarlar ailesinin bir üyesidir.

Mavi Kanlıca mantarının şapka rengi parlak maviden hafif mavimsi griye kadar çeşitlilik gösterir. Lamelleri parlak mavidir ve kesildiğinde koyu mavi, sütlü bir lateks madde akar.

Mavi kanlıca mantarı yenilebilirliği nedeniyle mantar avcıları tarafından aranır. Ancak herkes bunların arzu edilirliği konusunda hemfikir değil. Bazı mantar avcıları, acı veya biberimsi tadı ve tanecikli dokusunu öne sürerek vasat bir mantar olduğunu belirtiyor. Farklı bölgelerdeki örneklerin farklı acılık veya biberimsi niteliklere sahip olması mümkündür. Bu türün yayılış alanı ve yaşam alanı oldukça çeşitlidir, dolayısıyla tadı da aynı olmayabilir.

lactarius indigo

Mavi Kanlıca mantarının en güzel yanı, uzun meyve verme mevsimidir. Birçok bölgede ilkbaharın sonlarından itibaren ortaya çıkar ve sonbaharın sonlarına kadar devam eder. (Türkiye için geçerli değildir. Mavi Kanlıca mantarı Türkiye’de yoktur!)

Mavi Kanlıca mantarı bulunduğu ülkerlede kumaş boyama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Mantarları doğal boya olarak kullanmayı öğrenmek istiyorsanız Uluslararası Mantar Boyası Enstitüsü olağanüstü bir kaynaktır.

Honduras ve Meksika’da bu mantar toplanıp pazarlarda satılmaktadır.

Mavi Kanlıca Mantarı Tanımlaması

Mevsim

Bölgeye ve iklime bağlı olarak haziran ayından ekim ayına kadar.

Doğal ortam

Mavi Kanlıca mantarı Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu, güneydoğu ve güneybatısında yetişir. Teksas ve Arizona’da bulunabilir ancak Batı Kıyısı veya Kuzeybatı Pasifik’te yetişmez. Ayrıca Doğu Asya, Orta Amerika ve Fransa’da da bulunur.

Lactarius indigo mikorizal bir mantar türüdür ve tercih ettikleri ağaç türleri ile karşılıklı ilişkiler kurarlar. Bu nedenle her zaman ağaçların etrafında bulunurlar. Yakın zamanda su basmış taşkın yataklarını tercih ediyorlar gibi görünüyor. Yerden büyürler, asla ağaçlarda veya ölü ağaçlardan yetişmezler.

Mavi kanlıca mantarı karışık habitatlarda yetişir; bazen meşeleri, bazen de çamları tercih ederler. Çamların çevresinde daha yaygın olduklarına dair bazı iddialar var, ancak kesinlikle meşe ve diğer sert ağaçların olduğu ormanlarda da yetişirler. İlişkilendirildikleri bilinen diğer ağaçlar arasında Amerikan gürgeni, Meksika kızılağacı ve Meksika çamı bulunmaktadır.

Genellikle birinin büyüdüğü yerde diğerleri yakınlara dağılır. Mavi kanlıca mantarı düzensiz veya yoğun dağınık gruplar halinde büyüme eğilimindedir.

mavi kanlıca

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.