Hızlı Saç Uzatmak İçin Tüketmeniz Gereken 6 Vitamin

hızlı saç uzatma vitaminleri

Hızlı saç uzatma yöntemleri, özellikle saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler tarafından sürekli araştırılan bir konudur. Aslında saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında bazı vitaminlerin eksikliği yer alır. Saçlar, sağlıklı şekilde büyümek için vücuttaki tüm organlar gibi bazı vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu vitaminleri yeterince tükettiğinizde hem saç dökülmesini önlemiş, hem de saçların hızlı uzamasını sağlamış olursunuz. Peki, saçları hızlı uzatmak için hangi vitaminleri almalıyız? İşte hızlı saç uzatmak için tüketmeniz gereken vitaminler!

Hızlı Saç Uzatmak İçin Alınması Gereken Vitaminler

hızlı saç uzatma yöntemleri

1. Balık Yağı

Farklı yağ asitleri bakımından zengin olan yağların, cilt ve saç üzerindeki etkilerini değerlendiren birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda Omega-3 yağ asitlerinin saçları beslediği, saçın kalınlaşmasını desteklediği ve saç dökülmesine yol açabilen iltihabı azalttığı tespit edilmiştir.

Saçların hızlı büyümesini teşvik etmek için somon, uskumru, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı ve ceviz gibi omega-3 açısından zengin yiyecekler tüketmeye çalışın. Bu yiyeceklerden yeterince tüketemiyorsanız, uzman kontrolünde günde bir ila iki kapsül birinci sınıf balık yağı takviyesi alın.

2. Çinko

Çinko ve saç uzaması arasındaki bağlantıyı anlamak için, öncelikle çinko eksikliği ve saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı bilmelisiniz. Bazı uzmanlar çinko eksikliğinin saç folikülünü oluşturan protein yapısının bozulmasına yol açabileceğine inanıyorlar. Bu foliküllerin zayıflaması saç dökülmesine neden olabilir.

Çinko’nun ayrıca DNA ve RNA üretiminde önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Çinko ayrıca hormon düzeylerini dengede tutmaya yardımcı olabilir, bu da saç dökülmesinin önlenmesinde bu kadar etkili olmasının nedenlerinden biri olabilir.

Çinko açısından zengin gıdalar düzenli olarak tüketildiğinde gri ya da beyaz saçların eski rengine geri döndüğünü gösteren birkaç çalışma vardır. Saç büyümesine yardımcı olan çinko, aynı zamanda kafa derisinde kepek oluşumunu önlemeye de yardımcı olabilir.

3. B-Kompleks Vitamin (Biyotin ve B5)

Saç dökülmesinde alternatif tedavi olarak biyotin ve pantotenik asit (B5 vitamini) kullanılmıştır. Biyotin, aşırı şampuanlama, güneşe maruz kalma, fön, kurutma ve ütüleme nedeniyle zarar görmüş saç zonalarını yeniden inşa ederek saçınıza fayda sağlar. Vitamin B5, saç büyümesini teşvik eden adrenal bezleri destekler.

Biyotin eksikliğinin önemli bir belirtileri arasında saç dökülmesi de yer alır. Biyotin eksikliği sigara kullanımı, karaciğer fonksiyon bozukluğu ve hatta hamilelikten kaynaklanabilir. Araştırmalar, normal gebelik sırasında önemli sayıda kadının bir biyotin eksikliği geliştirdiğini göstermektedir.

Saç dökülmesini tersine çevirmek ve saç gücünü arttırmak için günde bir B-kompleks vitamin tableti alın ya da biotini ve B5 vitamini ayrı ayrı alın. Yumurta, sığır eti, tavuk, avokado, baklagiller, fındık ve patates gibi biotin ve B5 vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek de olası eksiklikten kaçınmanıza ve saç uzamasına yardımcı olur.

4. C Vitamini

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, vücutta serbest radikallerin üretimi artar ve vücudun savunmasını sağlayan enzimlerin miktarı azalır. Bu da hücresel yapıların zarar görmesine ve saçların yaşlanmasına yol açar. Bir antioksidan olan C vitamini, saçların grileşmesine ve saç dökülmesine neden olan oksidatif stresle savaşır.

Serbest radikallerle savaşmak ve saçları yaşlanmanın etkilerinden korumak için portakal, kırmızı biber, lahana, Brüksel lahanası, brokoli, çilek, greyfurt ve kivi gibi C vitamini açısından zengin gıdalar tüketin. Alternatif olarak, uzman kontrolünde günde iki kez 500-1000 miligram C vitamini takviyesi de kullanabilirsiniz.

5. Demir

Bazı çalışmalar, demir eksikliğinin saç dökülmesine neden olabileceğini tespit etmiştir. Araştırmacılar demir eksikliği olan dokuz hastadan 8’inde telojen saç dökülmesi olduğunu bulmuşlardır. Başka bir çalışmada ise demir eksikliği olan kadınların saç dökülmesi riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Saçların uzamasını hızlandırmak için her gün diyetinize demir açısından zengin yiyecekler ekleyin. Demir eksikliği saç dökülmesine yol açabileceğinden, bol miktarda demir açısından zengin yiyecekler yiyerek ve günlük multivitamin alarak günlük önerilen miktarı aldığınızdan emin olun. Ispanak, lahana, yumurta sarısı, dana eti, siyah fasulye gibi yiyecekler demir açısından zengin kaynaklardır.

6. D Vitamini

D vitamini kalsiyum homeostazisinde, bağışıklık düzenlemesinde ve hücre büyümesi farklılaşmasında önemli bir rol oynayan bir hormondur. Saç folikülleri hormon eksikliğine karşı oldukça hassastır ve D vitamini eksikliğinin saç dökülmesine yol açtığı bilimsel araştırmalarla tespit edilmiştir.

Araştırmalar, yetersiz D vitamini düzeylerinin saçkıran da dahil olmak üzere çeşitli otoimmün hastalıklarda rol oynadığını göstermektedir.

Güneş ışığı D vitamini almanın en iyi yoludur. D vitamini almak için yaklaşık 10-15 dakika güneş altında vakit geçirin. D vitamini miktarını besin kaynakları ile arttırmak için uskumru, yılanbalığı, somon, kılıç balığı ve mantar gibi D vitamini açısından zengin gıdalar tüketin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.