Çocuklarınıza Finansal Okuryazarlık Öğretmenin 3 Yolu

Harvard eğitimli yatırımcı ve yazar Alexa von Tobel, çocuğunuza finansal okuryazarlığı öğretmenin ve 'hayatlarını değiştirmenin' 3 basit yolunu söylüyor.

çocuklar için finansal okuryazarlık eğitimi

Harvard eğitimli yatırımcı ve yazar Alexa von Tobel, çocuğunuza parayı öğretmenin ve ‘hayatlarını değiştirmenin’ 3 basit yolunu söylüyor.

Bir çocukla para hakkında konuşmanın gereksiz, hatta korkutucu geldiğini düşünebilirsiniz. Ancak uzmanlar, çocukların genellikle parayla ilgili kavramları 6 yaş kadar erken bir zamanda kavrayabildiklerini söylüyor ve araştırmalar, 7 yaş gibi erken bir zamanda kalıcı para alışkanlıkları edindiklerini gösteriyor. Parayı nasıl yöneteceklerini ve finansal geleceklerini nasıl planlayacaklarını öğrenmek, gelecekteki finansal durumlarını ve genel refah durumlarını güvence altına almaya yardımcı olabilir.

Girişim fonu Inspired Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Alexa von Tobel, bu nedenle ebeveynlerin çocuklarına finansal okuryazarlığı erken yaşta öğretmeye başlaması gerektiğini söylüyor.

2008 yılında çevrimiçi finansal danışmanlık şirketi LearnVest’i kuran ve bunu 375 milyon dolara Northwestern Mutual’a satan Von Tobel, yakın zamanda çocuklara yönelik medya markası Rebel Girls ile “Growing Up Powerful: Money Matters” adlı bir kitap yazmak için ortaklık kurdu. Çocuklar için kişisel finans dersleri ve ebeveynlere çocuklarıyla para hakkında nasıl konuşacakları konusunda tavsiyeler içeren kitap, 26 Mart’ta yayınlanacak.

Ulusal Finansal Eğitimci Konseyi’nin 2023’te yaptığı bir ankete göre, temel finansal bilgi eksikliği, büyüdüklerinde çocuklara yılda yüzlerce dolardan binlerce dolara kadar kayıp getirebilir.

Alexa von Tobel, “Parayı anlar ve kontrol ederlerse gelecek nesilleri güçlendirebiliriz” ve okulların çoğunda temel kişisel finans derslerinin olmamasının “bana göre kesinlikle anlamsız” diyor.

Tobel, ebeveynlerin çocuklarına finansal okuryazarlığı nasıl öğretebilecekleri konusunda en önemli üç tavsiyesini sunuyor:

Yaklaşım gerçekten önemli

Von Tobel, ebeveynlerin para hakkında “gerçek” bir şekilde konuşması gerektiğini, böylece çocuklarının parayla sağlıklı bir ilişki kurarak büyüyeceğini söylüyor. Onlara bunun tartışmaya değer olduğunu ancak hayatın çok önemli bir yönü olmadığını öğretin.

Von Tobel, paranın basitçe “istediğiniz hayatı yaşamanıza yardımcı olacak bir araç” olduğunu söylüyor. Çok çalışırsanız para kazanabilirsiniz. Bunu yönetme konusunda düşünceli davranırsanız, her zaman ihtiyacınız olanı ve şanslıysanız istediğinizi satın almaya yetecek kadar paranızın olduğundan emin olabilirsiniz. Kredi kartları her şeyi satın alabilecek sihirli eşyalar değildir.

Pratik olun

Von Tobel, çocuklarınızla para hakkında onlara anlamlı gelecek şekilde konuşmanızı tavsiye ediyor. Bu, hayvanat bahçesinde bir şişe suyun birkaç dolara, köşedeki markette ise yalnızca bir dolara mal olduğunu belirtmek gibi günlük eşyaların ne kadara mal olduğu hakkında konuşmak anlamına gelebilir.

Von Tobel, “Bir mağazada dolaşırken çocuğunuz bir şey istediğinde onu alın ve ona fiyatını gösterin” diyor. ” ‘Bunun maliyeti 29 dolar. Annenin bugün bunun için 29 doları yok ama bunu doğum günün için almayı düşünebiliriz.’”

Bu yaklaşım çocuklarınıza maliyetlerin değiştiğini öğretir, diyor: İhtiyacınız olan veya istediğiniz her şey pahalıysa kolayca elde edilemez, bu nedenle fiyatlara ve ne kadarını güvenli bir şekilde harcayabileceğinize dikkat edin.

Eğlenceli ve teşvik edici olun

Bütçeleme oldukça sıkıcı bir konu olabilir. Şimdi şekere ve oyuncaklara harcayabilecekken hangi çocuk gelecek için para biriktirmek ister?

Çocukları tasarruf ve bütçeleme konusunda heyecanlandırmak için von Tobel, bu konu hakkında “iyimser ve güçlendirici bir şekilde” konuşmayı öneriyor. Kitabında, neye para harcamaktan hoşlandıklarını sorun ve bu şeyleri kendileri satın almak için ihtiyaç duydukları parayı kazanabilecekleri ve biriktirebilecekleri farklı yolları tartışın, diyor.

Kitapta ayrıca çocukların biriktirip küçük, orta ve büyük ölçekli harcama hedeflerine yönlendirebilecekleri, bozuk paraları toplamak için farklı büyüklükteki kavanozları süslemek gibi testler, oyunlar ve alıştırmalar da yer alıyor.

Kaynak: CNBC

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz