Çocuklarda Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri

Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu, kronik ve zayıflatıcı bir bozukluk olarak kabul edilir ve bireyi akademik ve profesyonel başarılar, kişiler arası ilişkiler ve günlük işlevsellik dahil olmak üzere yaşamının birçok alanında etkilediği bilinmektedir.

DEHB

Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocukları etkileyen en yaygın ruhsal bozukluklardan biridir. DEHB belirtileri arasında dikkatsizlik (odaklanamama), hiperaktivite (ortama uymayan aşırı hareketlilik) ve dürtüsellik (o anda düşünmeden ortaya çıkan aceleci davranışlar) sayılabilir. Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu, kronik ve zayıflatıcı bir bozukluk olarak kabul edilir ve bireyi akademik ve profesyonel başarılar, kişiler arası ilişkiler ve günlük işlevsellik dahil olmak üzere yaşamının birçok alanında etkilediği bilinmektedir. DEHB, uygun şekilde tedavi edilmediğinde çocuklarda kendine olan saygı ve sosyal işlevlerde zayıflığa yol açabilir. DEHB’li yetişkinler, muhtemelen yaşamları boyunca daha yüksek düzeyde eleştiriden kaynaklanan düşük öz-değer, eleştiriye karşı duyarlılık ve artan öz eleştiri yaşayabilir. DEHB değerlendirmesi yetişkinlerde dikkat çekici bir şekilde farklıdır. Bu nedenle bu yazı çocuklarda dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu konusuna odaklanmaktadır.

Çocukların tahmini olarak %8.4’ğ ve yetişkinlerin %2.5’i dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu sorununa sahiptir. DEHB genellikle ilk olarak okul çağındaki çocuklarda sınıfta aksamaya veya okul ödevlerinde sorunlara yol açtığında tanımlanır. Semptomların nasıl ortaya çıktığına ilişkin farklılıklar göz önüne alındığında, erkek çocuklar arasında kız çocuklarından daha sık teşhis edilir. Ancak bu, erkeklerin DEHB olma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelmez. Erkeklerde hiperaktivite ve diğer dışsallaştırıcı semptomlarla ortaya çıkma eğilimi gösterirken, kızlar hareketsizlik göstermeye eğilimlidir.

Dikkat Eksikliği Belirtileri ve Teşhis

Birçok çocuk hareketsiz oturmak, sırasını beklemek, dikkat etmek, kıpır kıpır olmak ve dürtüsel davranmak konusunda zorluk çekebilir. Bununla birlikte, DEHB için tanı kriterlerini karşılayan çocuklar, hiperaktivite, dürtüsellik, organizasyon ve/veya dikkatsizlik belirtileri yaşlarına veya gelişim düzeylerine göre beklenenden belirgin şekilde daha büyük olması bakımından farklılık gösterir. Bu belirtiler önemli derecede acıya yol açar ve evde, okulda veya işte ve ilişkilerde sorunlara neden olur. Gözlenen belirtiler, bireyin meydan okumasının veya görevleri veya talimatları anlayamamasının sonucu değildir.

DEHB’nin üç ana türü vardır:

 • Ağırlıklı olarak dikkatsiz sunum.
 • Ağırlıklı olarak hiperaktif/dürtüsel sunum.
 • Birleşik sunum.

Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu teşhisi, belirli bir süre boyunca meydana gelen ve son altı ay içinde fark edilen kalıcı belirtilerin varlığına dayanır. DEHB her yaşta teşhis edilebilirken, bu bozukluk çocuklukta başlar. Tanı konulduğunda semptomların birey 12 yaşından önce mevcut olması ve birden fazla ortamda zorluklara neden olmuş olması gerekir. Örneğin, belirtiler sadece evde ortaya çıkmayabilir.

Dikkatsiz tip

Dikkatsizlik, görevde kalma, odaklanma ve organizasyonla ilgili zorlukları ifade eder. Bu tip DEHB tanısı için, aşağıdaki semptomlardan altısı (veya 17 yaşında veya daha büyük olan kişiler için beşi) sıklıkla görülür:

 • Ayrıntılara fazla dikkat etmez veya okul veya iş görevlerinde dikkatsizce hatalar yapar.
 • Dersler, konuşmalar veya uzun okumalar sırasında olduğu gibi görevlere veya etkinliklere odaklanmada sorun yaşar.
 • Kendisiyle konuşulduğunda dinliyormuş gibi görünmez (yani, başka bir yerdeymiş gibi görünür).
 • Talimatları takip etmez ve okul ödevlerini, ev işlerini veya iş görevlerini tamamlamaz (görevlere başlayabilir, ancak çabucak odağını kaybeder).
 • Görevleri ve işi organize etmede sorunları vardır (örneğin, zamanı iyi yönetemez; dağınık, düzensiz işi vardır; teslim tarihlerini kaçırır).
 • Rapor hazırlamak ve formları doldurmak gibi sürekli zihinsel çaba gerektiren görevlerden kaçınır veya hoşlanmaz.
 • Okul kağıtları, kitaplar, anahtarlar, cüzdan, cep telefonu ve gözlük gibi görevler veya günlük yaşam için gerekli olan şeyleri sıklıkla kaybeder.
 • Kolayca dikkati dağılır.
 • Ev işleri yapmak ve ayak işlerini yapmak gibi günlük görevleri unutur.
 • Daha yaşlı gençler ve yetişkinler telefon çağrılarına geri dönmeyi, faturaları ödemeyi ve randevuları unutabilir.

Hiperaktif/dürtüsel tip

Hiperaktivite, kıpırdama, aşırı enerji, sabit oturmama ve konuşkan olma gibi aşırı hareketi ifade eder. Dürtüsellik, sonuçları düşünmeden alınan kararlar veya eylemler anlamına gelir. Bu tip DEHB tanısı için, aşağıdaki semptomlardan altısı (veya 17 yaşında veya daha büyük olan kişiler için beşi) sıklıkla görülür:

 • Ellerini veya ayaklarını kıpırdatır veya hafifçe vurur veya oturduğu yerde kıvranır.
 • Oturamaz (sınıfta, işyerinde).
 • Uygun olmayan yerlerde koşar veya tırmanır.
 • Sessizce oynayamama veya boş zaman aktivitelerini yapamama.
 • Sanki bir motor tarafından hareket ettiriliyormuş gibi her zaman “hareket halinde” olma durumu.
 • Çok fazla konuşur.
 • Bir soru bitmeden cevabı bulanıklaştırır (örneğin, insanların cümlelerini bitirebilir, konuşmalarda konuşmak için sabırsızlanabilir).
 • Sırasını beklemekte güçlük çeker.
 • Başkalarının sözünü keser veya araya girer (örneğin, konuşmaları, oyunları veya etkinlikleri kesme veya başkalarının eşyalarını izinsiz kullanmaya başlama). Daha yaşlı gençler ve yetişkinler başkalarının yaptıklarını üstlenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.