Çocuklarınızın İngilizce Okumasına Yardımcı Olacak En İyi 10 Web Sitesi

Çocuklar için İngilzice hikaye siteleri arayanlar için eşsiz bir kaynak. Aşağıda tavsiye edilen web siteleri İngiliz ve Amerikan İngilizcesi kaynaklarının bir karışımıdır. Birçoğu, dinleme ve kelimelerin yazılışları ile okunuşlarını eşleştirme için pratik yapmaya yarcımı olabilecek videolar ve sesli kitaplar içerir. Bu sitelere erişim ücretsizdir ve birçoğu indirilebilir e-kitaplar sunar!

çocuklar için ingilizce hikaye siteleri

İngilizce okuma çocuğunuzun İngilizce kelime hazinesini geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Aynı zamanda birlikte yapılacak iyi bir aile aktivitesi de olabilir. Aşağıdaki web siteleri, çocuğunuzla birlikte İngilizce okumayı, eğitici olduğu kadar eğlenceli hale de getirmenize yardımcı olacak ücretsiz kaynaklar sağlayacaktır.

Neden çocuğunuzla birlikte İngilizce okumalısınız?

Çocukluk ikinci bir dil öğrenmeye başlamak için en iyi zamandır. İngilizce ile erken yaşta başlayan olumlu bir deneyim, çocuğunuzun dil ile daha iyi bir bağlantı kurmasını ve ileri yaşlarda daha gelişmiş bir akıcılığa sahip olmasını sağlar. Çocuklar için konuşma ve dinleme, okuma ve yazmaya göre geliştirmesi daha kolay becerilerdir. Bununla birlikte,  küçük yaştan itibaren İngilizce okumayı öğrenmek, çocuğunuzun daha geniş bir İngilizce kelime hazinesi oluşturmasına ve İngilizce gramer (dilbilgisi) yapısını daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

Çocuk kitapları eğlenceli, ilgi çekici ve anlaşılması kolay olacak şekilde yazılır ve resimlenir. Yeni bir kelime veya gramer yapısını bir hikaye veya şiire bağlamak, çocuğun hatırlamasını kolaylaştırır. İlginç hikayeler okumak, zor bir iş veya çalışma gibi hissettirmez. Bu nedenle bu, okuldaki İngilizce dersleri için iyi bir hazırlıktır.

Çocuğunuzla birlikte okumak, okumaya daha ilgili olması için yardımcı olabilir. Kendi başlarına okumakta zorlanıyorlarsa, sizin İngilizce bir hikaye okumanızı dinlemek, yine de onların dinleme becerilerini geliştirmelerine ve kelime dağarcığını geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Aşağıda tavsiye edilen web siteleri İngiliz ve Amerikan İngilizcesi kaynaklarının bir karışımıdır. Birçoğu, dinleme ve kelimelerin yazılışları ile okunuşlarını eşleştirme için pratik yapmaya yarcımı olabilecek videolar ve sesli kitaplar içerir. Bu sitelere erişim ücretsizdir ve birçoğu indirilebilir e-kitaplar sunar!

Çocuklar İçin İngilizce Okumayı Geliştirmeye Yardımcı Olabilecek En İyi Web Siteleri

1. The Story Place

Bu harika bir web sitesinde yer alan hikayeler, e-kitap yerine interaktif (etkileşimli) oyun biçimindedir. Hikaye yüksek sesle okunurken aynı zamanda ekranda görünür ve böylece hikaye anlatılırken onunla etkileşime girebilirsiniz. Sonrasında oynamak için bonus oyunlar, şarkı videoları ve yazdırılabilir etkinlikler de mevcuttur. Bu site harfleri ilk kez öğrenen okul öncesi öğrencileri de dahil olmak üzere küçük çocuklar için oluşturulmuştur. Web sitesine düzenli olarak yeni hikayeler eklenmektedir.

Önerilen yaş aralığı: 6-9

2. Starfall

Starfall çocukların okumayı öğrenmelerine yardımcı olmak için oluşturulmuş çevrimiçi bir kaynaktır. Okul öncesi çocuklara ve küçük okul çocukları için interaktif kitaplar sunar. Her kitap belirli harfler ve sesler etrafında oluşturulmuştur. Pumpkin for Halloween veya Snowman for Christmas gibi dönemsel hikayeler ve basit matematik egzersizleri de mevcuttur.

Aynı zamanda çocuklarınıza evde öğretmeniz için yazdırılabilir çalışma yaprakları, kelime kartları ve posterler de dahil olmak üzere pek çok ücretsiz kaynak da mevcuttur.

Önerilen yaş aralığı: 6-12

3. Oxford Owl

Oxford Owl çocuklar için ücretsiz e-kitaplar, öğrenme aktiviteleri ve çalışma kitapları sağlayan bir İngiliz web sitesidir. Tam erişim için siteye üye olmanız gerekse de, bir hesap oluşturmak tamamen ücretsiz ve yüzlerce kitaptan oluşan bir kütüphaneye ve yapısal öğrenme kaynağı barındıran bir kütüphaneye erişmenizi sağlıyor. Kulağa çok iyi geliyor değil mi?

Tüm kaynaklar, çocuğunuzun ilgisini çekecek hikayeleri bulmanızı kolaylaştıracak şekilde yaşa göre sınıflandırılmıştır. Aktiviteler ve çalışma kitapları da bu şekilde bölünmüştür, bu da çocuğunuz için neyin en iyi olduğunu bulmanızı çok kolaylaştırıyor.

Önerilen yaş aralığı: 7-14

4. Storyline Online

Storyline Online yazarların, öğretmenlerin ve bazen ünlülerin çocuk hikaye kitaplarını sesli olarak okudukları ücretsiz videoları bulmak için harika bir sitedir. Videolar aynı zamanda hikayelerden eğlenceli görseller de içeriyor. Ayrıca her video öğretmenler ve ebeveynler için ücretsiz kılavuzlar da içeriyor. Bu kılavuzlar çocuğunuzla hikayeyi nasıl tartışacağınız ve sonrasında oynayabileceğiniz oyunlar hakkında size birçok fikir sunuyor. Web sitesinin blogu birçok diğer faydalı kaynağa linkler de içeriyor.

Önerilen yaş aralığı: 6-15

5. Free Kids’ Books

Bu oldukça basit bir şekilde adından da anlaşılacağı gibi çocuk kitaplarını ücretsiz olarak paylaşmaya adanmış bir web sitesidir. Kitaplar yürüme çağındaki çocuklar, okul öncesi çocuklar, okul çağındaki çocuklar ve genç yetişkinler için sınıflandırılmıştır ve tümü hem çevrimiçi olarak okunabilir hem de çevrim dışı okumak için pdf olarak indirilebilir.

Sitede hikaye kitaplarının yanı sıra, çocuğunuzun İngilizceyi farklı ülkeler, ünlü insanlar, tarih, bilim veya hoşuna gidebilecek her şey hakkında bilgi edinmek için bir araç olarak kullanmasına olanak tanıyan yüzlerce kurgu dışı kitap bulunuyor.

Önerilen yaş aralığı: 6-18

6. The International Children’s Digital Library

ICDL, dünyanın her yerinden çocuk kitapları bulmak için inanılmaz bir kaynaktır. Çoğu kitap İngilizce olsa da düzinelerce farklı dilde kitap da mevcuttur. Andrea Petrlik Huseinović’in ödüllü The Blue Sky kitabı gibi İngilizce, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Slovakça, Romence ve Farsça olarak okuyabileceğiniz birden fazla dilde birçok kitap var. Sitede gezinmek çok kolaydır ve size çevrimiçi olarak okuyabileceğiniz yüzlerce kitaba erişim sağlar.

Kitaplar hem dile hem de ülkeye göre sınıflandırılmıştır. Seçeceğiniz kitabın Amerikan, Avustralya veya İngiliz İngilizcesi sürümlerinden dilediğinizi okuyabilirsiniz.

Önerilen yaş aralığı: 12-18

7. Project Gutenberg

Project Gutenberg, çevrimiçi ücretsiz kitaplar bulmak için dünyanın en iyi kaynağıdır. Sitedeki çoğu kitap eski olsa da, çevrimiçi okuyabileceğiniz veya telefon, tablet veya kindle’a indirebileceğiniz çok sayıda çocuk kitabı bulunmaktadır. Bazıları yüzlerce yıllık eski kitaplar olabileceği için ve kitapların yazımında kullanılan İngilizcenin modern İngilizceden uzak olduğu gerçeğini düşünerek kitapları okumaya başlamadan önce yayınlanma tarihini kontrol ettiğinizden emin olun.

Project Gutenberg, kitapları kütüphanesine kamu malı haline geldiklerinde ekliyor. Bu yüzden her 1 Ocak’ta yüzlerce yeni kitap ekliyorlar. Özellikle tarihe ilgi duyan gençler için oldukça faydalı bir site.

Önerilen yaş aralığı: 8+

8. Breaking News English

Breaking News English, 0 ila 6 arasında farklı zorluk seviyelerinde İngilizce ile yazılmış haber makaleleriyle güncellenen bir web sitesidir. 0-3 zorluk seviyesinde yazılmış makaleler çocukların ilgisini çekebilir ancak daha yüksek seviyeler gençler ve yetişkinler için harika alıştırmalardır.

Her makale kendisine ekli birçok aktivite ile içeriyor. Aktivitelerin amacı çocukları okudukları haberler hakkında düşünmeye ve konuşmaya teşvik etmek ve çocukların dünyada neler olup bittiğine ilgi duymasını sağlamaya yardımcı olmaktır.

Önerilen yaş aralığı: 9+

9. Storynory

Storynory büyük çocuklar, gençler ve hatta yetişkinleri hedefleyen hikayeler içeren harika bir web sitesidir. Her hikayenin metninin üzerinde bir ses kaydı bulunuyor. Böylece okurken aynı zamanda hikayeyi dinleyebiliyorsunuz. Yüzlerce hikaye, şiir ve kurgu dışı kitaba tamamen ücretsiz şekilde erişebilirsiniz.

Storynory’de önemli ölçüde büyük bir şiir, tekerleme ve müzik kütüphanesi de mevcuttur. Ritimleri olduğu için çocuklar tekerlemeleri ve şarkıları daha kolay öğrenirler. Sitede bulunan klasiklerden bazılarını uygulamak, çocuğunuzun yeni kelimeleri de hatırlamasına gerçekten yardımcı olabilir!

Önerilen yaş aralığı: 11+

10. Simple English Wikipedia

Wikipedia yeni şeyler öğrenmek için internetteki en kullanışlı sitelerden biridir. Siteyi çocuklarınızın İngilizce öğrenmesine yardımcı olması için de kullanabilirsiniz. Simple English Wikipedia wikipedia makalelerini okumalarını kolaylaştırmak için yeniden yazar, ki bu da ikinci bir dil olarak İngilizce öğrenirken çok yararlı olabilir.

Bu web sitesi yeni başlayanlar için en iyi kaynak olmasa da, genel bilgi düzeylerini ve okuma yeteneklerini geliştirmek isteyen, birkaç yıllık İngilizce okuma tecrübesi olan herkes için çok faydalı olabilir.

Önerilen yaş aralığı: 13+

Faydalı İpucu!

Çocuğunuzu okuma yapması için yalnız bırakır ve daha sonra kontrol etmek isterseniz onu hikayeyle ilgili sözlüye tabi tutmayın. Bunun yerine ona hikayedeki favori karakterinin kim ve neden olduğunu veya hikayeyle ilgili ne düşündüğünü, bir sonraki bölümde neler olacağını düşündüğünü sorun. Bu, çocuğunuzun gelecekte seveceği kitapları seçmenize yardımcı olabilir ve çocuğunuz, hikaye hakkında ne düşündüğünü ve hissettiğini umursadığınızı bilirse okumaya daha fazla ilgi gösterecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.