Çikolata Yaşlanmayı Yavaşlatabilir mi?

Dünyanın en büyük çikolata üreticisi, kırışıklıklarla savaşabilecek ve yaşlanma sürecini yavaşlatabilecek bir çikolata bulmuş olabileceğini iddia ediyor.

çikolata yaşlanmayı yavaşlatabilir mi

Dünyanın en büyük çikolata üreticisi, kırışıklıklarla savaşabilecek ve yaşlanma sürecini yavaşlatabilecek bir çikolata bulmuş olabileceğini iddia ediyor.

İsviçre, Zürih merkezli kakao ve çikolata üreticisi Barry Callebaut tarafından yürütülen araştırmalar, her gün antioksidanlar veya flavanollerle dolu özel olarak geliştirilmiş 20 gr çikolata yemenin, cildin elastikiyetini ve nemini artırarak kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Tüketiciler, yediklerinin besin değerinin giderek daha fazla farkına vardığı için Nestle ve Danone gibi gıda devleri de sağlıklı beslenme sektörüne adım atmaya başladılar.

Bitter çikolatanın yüksek antioksidan içeriği sayesinde kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu ve felç riskini azalttığı gibi belirli sağlık yararları uzun zamandır biliniyordu.

Barry Callebaut Baş İnovasyon Sorumlusu Hans Vriens bir röportajda, İsviçreli grubun çikolata yapım sürecinde kakao çekirdeklerinde bulunan flavanolleri korumanın bir yolunu geliştirdiğini ve flavanoller açısından daha zengin bir bar çikolata üretmelerini sağladığını söyledi.

Vriens, “Çikolata ve sağlık birbirine uymuyor gibi görünüyor, ancak bu çok ilginç bir önerme: Sevdiğim bir şeyi yiyebiliyorsam ve bu benim için iyiyse, bu harika,” diyor ve “Yiyecekleri daha sağlıklı hale getirmeyi düşündüğünüzde çikolata muhtemelen listenin en altındadır.” diye ekliyor.

Sigara, çevre kirliliği, kafein ve uyku eksikliği vücuttaki sağlıklı hücrelere zarar verebilecek ve yaşlanma sürecini hızlandırabilecek serbest radikallerin oluşumuna katkıda bulunuyor.

Kepler Capital Markets analisti Jon Cox, “Flavanollerin serbest radikallerin neden olduğu hasarı yavaşlattığını gösteren çok sayıda kanıt var” diyor.

Cox, “Gıda imalat şirketleri sağlık ve zindeliği çeşitli ürünlerde kullanıyor ve sağlık ve zindelik alanında kesinlikle bir çikolata pazarı var. Danone’nin Actimel’i ve Unilever’in Benecol’ü gibi süt ürünlerinde bunun nasıl çalıştığını zaten gördük” diyor.

Cox, organik ve diyet çikolatayı içeren işlevsel çikolata pazarının, şu anda çikolata pazarının geri kalanında görülen yüzde 1-2’lik büyümeyi kolayca geride bırakarak çift haneli büyüme gördüğünü söylüyor.

Ancak bazı uzmanlar, flavanollerin cilt üzerindeki olumlu etkilerine hala şüphe ile yaklaşıyor.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde İnsan Beslenmesi Profesörü Richard Hurrell, “Kakao flavanollerinin kan akışı üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna dair oldukça fazla kanıt var. Kan basıncını düşürerek alp ve damar hastalıkları üzerinde olumlu bir etkisi olabilir” diyor.

Hurrell, “Çikolatanın cilt ve bilişsel performans üzerindeki olası etkileri ise daha az araştırmaya konu olmuştur. Kanıt var, ancak çok daha az tutarlı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.