Zihinsel Netlik Nedir? Zihinsel Netliği Doğal Olarak Artırmanın 7 Yolu

Zihinsel netlik, net bir şekilde düşünme ve bilgi hızlı bir şekilde işleme yeteneğidir. Mükemmel bir zihinsel netliğe sahip olduğunuzda, elinizdeki göreve daha iyi odaklanabilir ve işleri daha iyi halledebilirsiniz. Zihinsel netlik ve güç hedeflere ulaşmak, sorunları çözmek ve karar vermek için çok önemlidir.

Zihinsel netlik önemlidir çünkü size aşağıdaki konularda yardımcı olabilir:

  • İşte ve evde daha üretken olma
  • Daha iyi kararlar verme
  • Olumlu alışkanlıklar geliştirme ve olumsuz alışkanlıklardan kurtulma
  • İlişkilerinizi geliştirme
  • Stres ve anksiyeteyi (kaygıyı) azaltma

Şimdi zihinsel netliğinizi geliştirmenin bazı yollarına bakalım.

Zihinsel Netliği Artımanın Doğal Yolları

zihinsel netliği artırmanın yolları

Beyin Sağlığınızı Destekleyen Bir Beslenme Uygulayın

Beyniniz günlük tükettiğiniz kalorinin yaklaşık %20’sini kullanır. Tıpkı vücudunuz gibi en yüksek kapasitede çalışması için iyi beslenmeye ihtiyacı vardır. Besin açısından yoğun bir beslenme, iyi zihinsel netliği ve enerji seviyelerini destekler. Beyninizin verimli çalışmasını sürdürmek için, her gün beslenme yoluyla doğru besinleri aldığından emin olun.

İşte yardımcı olabilecek bazı gıdalar:

Yaban mersini: Bu meyve, hafızanın korunmasını teşvik edebilen ve beyindeki bilişsel gerileme ve Alzheimer gibi hastalıklarla bağlantılı iltihabı azaltabilen antioksidanlarla doludur.

Yağlı balıklar: Somon, uskumru ve alabalık gibi balıkların tümü, beynin düşünme becerilerinin yaşa bağlı olarak bozulmasına karşı koruma sağlayan Omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Ayrıca bu yağlar depresyon geliştirme riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek antienflamatuar özelliklere sahiptir.

(Omega-3 hakkında özel bir not: Araştırmalar, hafıza ve düşünme becerileri geliştirmeye yardımcı olabileceklerini göstermektedir. Omega-3 yağ asitleri beyin sağlığı için gereklidir ancak vücut onları doğal olarak üretmez. Onları yağlı balıklar, kabuklu yemişler ve çekirdekler gibi omega-3 açısından zengin gıdalar tüketerek beslenme yoluyla almalısınız. Gıdalardan yeterli omega-3 alamıyorsanız, bilişsel işlevinizi (ve kalp sağlığınızı) desteklemek için sağlık uzmanınızla konuşarak günlük omega-3 takviyesi almayı düşünün.)

Kabuklu yemişler: Cevizin her ikisi de bilişsel gerilemeyi (hafıza kaybı) yavaşlatarak beyin gücünü artıran omega-3 yağ asitleri ve E vitamini açısından zengin olduğu için bilişsel işlevi geliştirdiği tespit edilmiştir.

Ayrıca, ultra işlenmiş gıdaları, şekeri ve rafine karbonhidratları beslenme düzeninizden çıkartın. Bu gıdalar beyin sisi, yorgunluk ve zihinsel netlik erozyonuna neden olan kan şekeri dalgalanmalarına neden olurlar.

Bunu da okuyun: Omega-3 Yağ Asitleri Açısından En Zengin 8 Yiyecek

Zihinsel Sağlığa Daha Fazla Odaklanın

Zihinsel netlik için zihinsel olarak iyi bir yerde olmanız ve stresi yönetmenin etkili yollarına sahip olmanız gerekir. Stresi yönetmenin çeşitli yolları vardır ancak meditasyon, zihinsel netliği artırmak için başka bir güçlü araç olabilir. Bir meditasyon seansı, her seferinde sadece beş dakika bile olsa size odaklanmayı engelleyen dikkat dağıtıcı şeylerden uzaklaşma şansı verir. Ayrıca meditasyona başlamak kolaydır. Çevrimiçi olarak sayısız ücretsiz kaynağa ulaşabilir veya size süreç boyunca adım adım yol gösteren bir uygulama indirebilirsiniz.

meditasyon

Gün Boyunca Su İçin

Beyninizin yaklaşık %75’i sudur. Su seviyesindeki herhangi bir düşüş ruh hali, enerji seviyeleri ve zihinsel netlik üzerinde bir darbe etkisi yapabilir. Düzenli olarak su içtiğinizde, kan akışı için bol miktarda sıvı olur ve beyniniz daha iyi çalışır.

Su eksikliğinin etkilerini önlemenin en iyi yolu su içmektir! Günde ne kadar su içmelisiniz? Çoğu uzman, yaklaşık 2 litreye karşılık gelen 8 bardak su içmenizi tavsiye ediyor.

Günlük içmenizi gereken su miktarını sağlık durumunuz, beslenme düzeniniz, egzersiz alışkanlığınız ve yaşadığınız yerdeki iklime bağlı olarak düzenlemeniz gerekebilir. Örneğin sıcak iklimlerde yaşayan veya yoğun egzersiz yapan kişilerin 8 bardaktan daha fazla su içmeleri gerekebilir. Diğer taraftan

buy cheap kamagra online

, salatalık veya karpuz gibi su içeriği yüksek gıdalardan çok yerseniz, daha az su içmeniz yeterli olabilir. İdrarınızın rengine dikkat edin. Eğer açık sarıdan daha koyu renkliyse, yeterince su içmiyorsunuzdur.

Bunu da okuyun: Kilo vermek için günde kaç litre su içmeliyim?

Dikkatinizi Dağıtan Şeyleri Belirleyin

Dikkat dağıtıcı şeyler zihinsel netliği azaltır. Zihninizi temizlemenin ilk adımı, ilk etapta dikkatinizi dağıtan şeyleri ortaya çıkartmaktır. Oturun ve dikkatinizi başarmaya çalıştığınız şeyden uzaklaştıran her şeyin ve bunların ne sıklıkla gerçekleştiğinin bir listesini yapın.

Dikkat dağıtıcı şeyler iki türdür:

Harici dikkat dağıtıcılar

Harici dikkat dağıtıcılar bildirimler, e-postalar ve sizi rahatsız eden diğer insanlar gibi dikkatinizi sizin dışınızdan çeken şeylerdir.

Dâhili dikkat dağıtıcılar

Bu dikkat dağıtıcı türü kaynaklarının genellikle zor belirlenmesinden dolayı daha karmaşıktır. Dâhili dikkat dağıtıcılar erteleme, kaygı, odaklanma eksikliği ve hatta sıkıntı veren açlık, yorgunluk vb. gibi şeyler dâhil olmak üzere içinizden gelen şeylerdir.

Dâhili ve harici dikkat dağıtıcılar ne kadar zamanınıza mal oluyor? İşleri halletme becerileriniz üzerinde ne gibi etkileri var?

Şimdi az önce hazırladığınız dikkat dağıtıcıların listesine bakın ve gün boyunca üretkenliğiniz üzerinde en çok etkiye sahip olanları düşünün. Bu dikkat dağıtıcı şeyleri azaltmanın veya ortadan kaldırmanın yollarını düşünün.

Gün Boyunca Daha Fazla Doğal Işık Alın

Doğal ışık dâhili biyolojik saatinizi doğru şekilde ayarlamanıza ve bu sayede, beyin işlevini ve zihinsel netliği geliştirmeye yardımcı olur. Daha fazla doğal ışık almanın bir yolu, günün erken saatlerinde açık havada yürüyüş yapmaktır. Düzenli egzersiz hafıza, konsantrasyon ve yaratıcı düşünme yetenekleri dahil olmak üzere zihinsel performansı artırır. Aynı zamanda daha mutlu ve daha rahatlamış hissetmemize yardımcı olan kimyasallar olan endorfinleri serbest bırakır ve böylece zihinsel performansı bozabilecek stres seviyelerini azaltır.

Eviniz ve iş yeriniz için de doğal aydınlatmayı. Bir araştırma doğal ışık altında çalışan işçilerin, yapay ışık altında çalışanlardan daha üretken ve daha fazla enerjiye sahip olduğunu bulmuştur. Yaşama ve çalışma ortamınızdaki ampulleri tam spektrumlu, doğal ampullerle değiştirin. Diğer bir seçenek ise, çalışırken perdeleri veya panjurları açmaktır.

Aynı Anda Birden Fazla Görev Yerine Tek Bir Göreve Odaklanın

Çoklu görevler işleri halletmenin verimli bir yolu gibi görünse de, araştırmalar bunun tam tersinin doğru olduğunu gösteriyor. Araştırmalar, insanların iki şeyi aynı anda yapmaya çalıştıklarında, odaklandıklarından daha fazla hata yaptığını ortaya koyuyor. Bir çalışma, çoklu görevlerin görevleri tamamlamak için gereken süreyi artırdığını ve yaratıcılığı azalttığını bulmuştur. Bu nedenle enerjinizi her seferinde bir göreve ayırın.

Uykuya Öncelik Verin

Uyku, fiziksel sağlık için gereklidir, ancak zihinsel olarak iyi performans göstermek için de gereklidir. Uyku sırasında beyniniz gün içindeki bilgileri işler ve anıları birleştirir. Uyku eksikliği üretkenliğiniz, yaratıcılığınız ve problem çözme becerileriniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Uykuyu bir öncelik haline getirin ve her gece en az yedi saat uyumayı hedefleyin. Daha üretken olmak için geç saatlere kadar kalmak, ertesi gün zihinsel netliğinizi azaltacaktır.

Sonuç

Zihinsel olarak keskin olmak ve netliğe sahip olmak, yalnızca karmaşık, yaratıcı görevleri gerçekleştirme yeteneğinizi geliştirmez. Ayrıca, önemli tarihleri ve randevuları hatırlamaktan ev işlerini tamamlamaya kadar günlük işleri mükemmel şekilde yapmanıza yardımcı olur. Yukarıdaki önerilerden de görebileceğiniz gibi, zihinsel netliğinizi doğal olarak artırmanın birçok yolu vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here