Zeytin, Zeytin Ağacı ve Zeytinyağının Efsane Hikayeleri!

Zeytin Ağacı efsaneleri
Zeytin Ağacı efsaneleri

Bu yazımızda dalı barışın simgesi, yağı ise her derde deva olan zeytin ile ilgili efsane hikayeleri sizlerle paylaşmak istedik. Zeytin dalı nasıl barışın simgesi olmuştur? Zeytinyağı neden sağlığa çok faydalıdır? Zeytin ağacının hikayesi nedir? Tüm bu soruların cevapları aşağıda paylaştığımız efsane hikayelerde yer alıyor. Keyifli okumalar…

Zeytin Ağacı efsaneleri
Zeytin Ağacı efsaneleri

1. Efsane Hikaye: Zeytin Ağacı neden barışı simgeler?

Efsane odur ki, Havva ile birlikte yasak meyveyi yiyerek cenneten kovulan Adem, öleceğini hissetiğinde 930 yaşındadır ve Tanrı’dan kendisi de dahil olmak üzere tüm insanlığı bağışlamasını istemeye karar verir. Oğlu Şit’i görevlendirir ve onu cennet bahçesine gönderir. Bahçenin bekçiliğini yapan melek, Şit’in duası üzerine iyi Kötü Ağacı’ndan aldığı üç tohumu ona verir, babası öldüğünde, onu gömmeden önce tohumları ağzına koyması gerektiğini söyler. Adem kısa bir süre sonra ölür ve Tabor Dağı yakınındaki Hebron Vadisi’ne gömülür. Adem’in gömüldüğü yerde üç ağaç yeşerir, bunlar; zeytin, sedir ve servi’dir. Adem’in dileği kabul olmuş, Tanrı ve insan arasında barış sağlanmıştır.

2. Efsane Hikaye: Zeytin Dalı nasıl barışın simgesi olmuştur?

Nuh peygamber, Tufan’ın şiddeti azalınca, hayatın yeniden başlayıp başlamadığını öğrenmek için dünyaya beyaz bir güvercin gönderir. Güvercin ger döner, çünkü konacak ne bir dal bulabilir ne de bir kara parçası… Nuh bir süre daha bekler ve güvercini yeniden dünyaya gönderir. Güvercin bu sefer gemiye taze koparılmış bir zeytin dalıyla geri döner. Tufan’ın bitmiş olduğu anlaşılır. Güvercinin gagasında taşıdığı zeytin dalı o yüzden barışın (Tanrı ile insanoğlu arasındaki) simgesidir.

3. Efsane Hikaye: Zeytinyağı Bolluğun Temsilcisidir!

MÖ 17.yy’da, kurulan yeni Yunan kentini hangi tanrının koruyacağı tartışması gündemdedir. Zeus, Tanrılar Meclisi’ni toplar. Alınan karara göre, kente en değerli armağanı veren tanrı ya da tanrıça, yarışmayı kazanıp yeni kentin koruyucusu olacaktır. Yarışı kazanmaya kararlı olan denizler tanrısı Poseidon, savaşlarda işlerine çok yarayabilecek bir at yaratır ve meclisine önüne sunar. At, rüzgar kadar hızlı koşabilmektedir ve güçlü görünümü ile de göz doldurmaktadır. Akıl, bilim ve sanat tanrıçası Athena’nın kente hediyesi ise bir zeytin dalıdır. Yüzyıllarca yaşayacak bu ağacın meyvesinden, lezzetli yemekler hazırlanmasına yardımcı olacak sağlıklı bir sıvı elde edilecektir. Bu sıvı (zeytinyağı), yaraları iyileştirecek, geceleri aydınlık saçacak, sıcak havalarda gölgesiyle insanları saracak, odunuyla onları ısıtacaktır. Bu ihtişamlı hediyesiyle meclisteki yarışın galibi Athena olur. Şehre Athena onuruna “Atina” ismi verilir. Ağaç ise Akropolis’e dikilir. Barışın sembolü zeytin ağacı böylece yerleşik kültürün ve bolluğun temsilcisi olmuştur.

4. Efsane Hikaye: Zeytinyağı üretimi ilk kez Mısırlılar’da yapılmıştır!

Mısır inançlarına göre Mısırlılar, zeytinyağı üretmeyi Yunanlılardan ve Filistinlilerden çok daha önce öğrenmiştir. Efsaneye göre, bundan 6000 yıl önce Mısır evlilik tanrıçası İsis, halkına zeytin ağacı yetiştirmeyi ve ürünlerinden faydalanmayı öğretmiştir. MÖ 2500 yılında inşa edilen Sakkarah Piramidi’nde bir zeytin sıkma aletinin bulunması ve piramidin duvarlarına zeytin sıkma işlemini anlatan figürlerin resmedilmiş olması bu efsaneyi gerçeğe yaklaştıran ayrıntılar arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.