Zeugma Antik Kenti Tarihi ve Hakkında Kısa Bilgi

Zeugma Çingene Kızı Mozaiği
Zeugma Çingene Kızı Mozaiği

Zeugma Antik Kenti, Gaziantep ilinin Nizip ilçesine 10 km uzaklıktaki Belkıs Köyü eteklerinde yer alır. Antik Yunan’da “köprü” ya da “geçiş” anlamına gelen Zeugma, bu ismi Fırat Nehri üzerinde ana geçiş noktasında yer almasına borçludur. Aslında antik terim olarak Zeugma, bir nehrin karşı kıyılarında yer alan ikiz kentler anlamına gelir. Zeugma’daki kutsal alanlarda bulunan arkeolojik buluntular kentik Antiokhos’un Yunan ve Pers kültür bölgelerini birbirine bağlama çabalarında önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Zeugma Çingene Kızı Mozaiği
Zeugma Çingene Kızı Mozaiği

Zeugma, kalıntılarının çoğu M.Ö. I. yüzyıl ile II. yüzyıl arasına, kentin M.Ö. 253’te Sasani Kralı Şapur tarafından yağmalandığı döneme aittir. Çingene Kızı mozaiği ile ün salan Zeugma Antik Kenti bugün dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri olarak kabul ediliyor. Bünyesindeki Roma evlerinde bulunan mozaiklerde Yunan, Greko-Romen mitolojileri ve Grekçe yazıların da bulunduğu halk öykülerinden sahneler betimlenmiştir.

1 Yorum

  1. Ülkemizin keşfedilmesi bile henüz kendi halkımız tarafından tamamlanmadı. Bir biz mi anlamıyoruz ülkemizin değerini bilemiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here