Zerdeçalın Vücut Üzerindeki 7 Muhteşem Etkisi

zerdeçalın vücuda faydaları

Zerdeçal, turuncu renkli ve lezzetli bir baharat olarak bilinse de, sağlık üzerindeki etkileri ile tıp dünyasının dikkatini üzerine çekmeyi başarmış bir baharattır. Zerdeçalın sağlığa faydaları hakkında birçok bilimsel çalışma yapılmış ve hala yapılmaya devam etmektedir. Ancak, zerdeçal bu çalışmalardan çok daha öncesinden bu yana geleneksel Hint tıbbında birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.

Peki, zerdeçalı sağlık açısından bu kadar faydalı yapan nedir? Uzmanlar, zerdeçalın bu yeteneğinin içeriğinde bulunan, güçlü antioksidan ve iltihap giderici etkilere sahip kurkumin adlı maddeden geldiği görüşünde birleşiyor. Bu mucize baharatın sağlık üzerindeki etkilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

zerdeçalın faydaları

Zerdeçalın Vücuda Faydaları

  1. Doğal İltihap Giderici Özelliklere Sahiptir

Zerdeçal, geleneksel tıpta iltihapla mücadelede yaygın olarak kullanılmaktadır. Zerdeçalın iltihapla savaşma güçlerinin büyük bir kısmının kurkumin sayesinde olduğu düşünülüyor. Konuyla ilgili bir çalışma, doğru dozda kurkuminin, ibuprofen ve aspirin gibi iltihapla mücadelede yaygın olarak kullanılan ilaçlardan daha etkili bir iltihap giderici olabileceğini göstermektedir.

Kronik iltihaplanma birçok kronik hastalığa neden olabildiğinden, kurkumin inflamatuvar bağırsak hastalığı, pankreatit ve artrit gibi durumların tedavisine yardımcı olabilir.

  1. Kalp Hastalığına Karşı Koruyabilir

Geçmişte yapılan bir çalışma, kurkuminin endotel’in (kalbin ve kan damarlarının içini kaplayan ince tabaka) sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir. Endotel, kan basıncının düzenlenmesinde kilit bir rol oynuyor. Ayrıca, yaşlanma ve kalp hastalığı riskinin artması ile ilişkili olduğu biliniyor. Bu nedenle kurkumin, yaşa bağlı işlev kaybına karşı korunmaya yardımcı olabilir ve kalp hastalığı geliştirme olasılığını azaltabilir.

Bir başka çalışmada, kurkuminin tip 2 diyabet hastalığı olan kişilerde kalp krizi ve felç riskini azaltmak için reçete edilen bir ilaç olan Atorvastatin ile eşit derecede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Yine de, kurkuminin kalp hastalığı olan insanlar için güvenli ve etkili bir uzun vadeli tedavi stratejisi olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma gereklidir.

  1. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

İltihaplanma tümür büyümesi ile ilişkili olduğundan, kurkumin gibi iltihap önleyici bileşikler kolorektal (kalın bağırsak), pankreas, prostat, meme ve mide kanserleri dahil olmak üzere çeşitli kanser tiplerinin tedavisinde ve önlenmesinde rol oynayabilir. Hatta laboratuvar ortamında fareler üzerinde yapılan bazı araştırmalar, kurkuminin tümör hücrelerinin yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini ve hatta ilk başta tümörlerin oluşmasını engelleyebileceğini öne sürmektedir.

  1. Osteoartrit (Eklem Kireçlenmesi) Belirtilerini Hafifletebilir

Kurkumin, güçlü antienflamatuar özellikleri sayesinde osteoartrit hastaları için güvenli ve etkili bir uzun süreli tedavi seçeneği olabilir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, oral yolla alınan kurkuminin osteoartritin ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlattığı ve topikal olarak uygulandığında eklem ağrısını hafiflettiği tespit edildi. Ancak, bu tedavinin insanlar üzerindeki etkisi hakkında yeterli çalışma mevcut değildir.

  1. Diyabet Tedavisine Yardımcı Olabilir

Kurkumin, geçmişte yapılan çalışmalara göre diyabetin yanı sıra diyabetik nefropati (diyabetik böbrek hastalığı olarak da bilinir) gibi tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet hastalarını etkileyen ilişkili hastalıkların tedavisine ve önlenmesine yardımcı olabilir. İltihap giderici ve antioksidan özellikleri sayesinde diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir ve insülin direnci, yüksek kan şekeri ve hiperlipedimi de dahil olmak üzere diyabete katkıda bulunan faktörlerin çoğunun iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

  1. Alzheimer Hastalığının İlerlemesini Yavaşlatabilir

Zerdeçal, beyinde ve omurilikte bulunan bir protein olan Beyin Kaynaklı Nörotrofik Faktör (BDNF) seviyelerini arttırarak beyninizi Alzheimer gibi sık görülen dejeneratif hastalıklara karşı koruyabilir. BDNF, sinir hücrelerinin sağlıklı tutulmasında önemli bir rol oynar ve ayrıca öğrenme ve hafıza için kritik olan sinir hücreleri arasındaki iletişimi düzenler.

Alzheimer gibi yaygın beyin bozuklukları BDNF seviyeleri ile ilişkili olduğundan, zerdeçal beyin dejenerasyonunu geciktirmeye veya tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

  1. Depresyon Tedavisine Yardımcı Olabilir

Alzheimer’da olduğu gibi, depresyon da düşük BDNF seviyeleri ile ilişkilidir. Zerdeçal, BDNF seviyelerini artırma kabiliyeti sayesinde etkili bir antidepresan işlevi görebilir.

2014 Nisan’da yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar majör depresif bozukluğu olan 60 hastayı üç gruba ayırdı. Bir gruba günlük 20 mg Prozac, ikinci gruba 1000 mg kurkumin ve üçüncü gruba Prozac ve kurkumin kombinasyonu verildi. Altı haftanın sonunda, üç grup da karşılaştırılabilir iyileşmeler gösterdi. Araştırmacılar, çalışmanın sonucu olarak kurkuminin majör depresif bozukluk için güvenli ve etkili bir tedavi olabileceğini öne sürdüler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.