Zerdeçalın Beyin Fonksiyonlarına Faydaları

Zerdeçalın beyne faydaları

Zerdeçalın faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Doğal bir bakteri ve iltihap önleyici, ağrı kesici ve kanser öldürücü olan zerdeçal, “mucize baharat” olarak adlandırılmıştır. Zerdeçalın bu faydalarından, içerdiği “kurkumin” adı verilen antioksidan sorumludur. Bu nedenle, kurkumin takviyeleri son yıllarda popüler hale gelmiştir.

Zerdeçalda Bulunan Mucize Bileşik: Turmeron

Kök Hücre Araştırmaları ve Terapisi dergisinde yayınlanan araştırmalar, zerdeçala kokusunu ve tadını veren ve aynı zamanda mucizevi olarak nitelendirilen “turmeron” adlı bileşiği araştırdı.

Zerdeçalın Beyin Fonksiyonlarına Faydaları

zerdeçalın beyne faydaları

Turmeron, nöral kök hücrelerin çoğalmasını ve yenilenmesini teşvik eder. Alzheimer gibi hastalıklarda temel sorun, beyindeki nöronların birbirleriyle iletişim kurmayı bırakmasıdır. İletişim kurmayan hücreler sonunda zayıflar ve ölür. Turmeron nöronları canlandırır ve yeni kök hücrelerin oluşumunu teşvik eder. Ayrıca, kök hücrelerin yeni nöronlar haline gelmesine izin vermek için hücre farklılaşmasını teşvik eder.

Tüm bunlar zerdeçalın güçlü iltihap önleyici özellikleri ile gerçekleşir. Nöral iltihaplanmayı azaltmak ve yeni kök hücre üretimini teşvik etmek, özellikle felç riski atlatan insanlar için hayati öneme sahiptir.Ayrıca, zerdeçalda bulunan antioksidanların özellikle şizofreni tedavisinde, ilaçların neden olduğu hasarın etkilerini tersine çevirdiği görülmüştür. Yaygın olarak reçete edilen antipsikotikler genellikle istemsiz kas hareketlerine ve şiddetli davranış değişikliklerine neden olurlar. Bir çalışmada, kurkumin ile tedavi edildiğinde motor bozukluğun neden olduğu nörololojik bozuklukların tersine döndüğü bulunmuştur.

Parkinson gibi hastalıklar için olumlu etkileri olan nöral yenilenmeyi destekleyen turmeron, aynı zamanda bir antidepresandır.

Zerdeçalın Kansere Faydası

Turmeron, beyin için iyileştirici etkileri olmasının yanı sıra, kanser hücrelerini öldüren bir bileşiktir.

Çeşitli hücre dizileri incelendiğinde, bu güçlü bileşiğin kanser hücrelerinin ölümüne neden olduğu ve kanser hücrelerine saldıran vücuttaki proteinleri etkinleştirerek var olan kanserli tümörlerin büyümesini önlediği sonucuna varılmıştır.

Zerdeçal Kan Şekerini Düzenliyor

2005 yılında yapılan bir araştırmada, aktif bir fitokimyasal olan turmeronun kan şekerini düzenlediği tespit edilmiştir.

Araştırmanın sonuçları zerdeçalın tip 2 diyabetin önlenmesi ve / veya iyileştirmesi için fonksiyonel gıdaların ümit verici olduğunu göstermektedir.

Bu çalışmalar ve diğerleri, bu olağanüstü kök bitkiden en fazla faydayı elde etmek için, sadece kurkumin özü değil tüm bitkiyi yemeniz gerektiğini gösteriyor.

Zerdeçal pişirilerek, salatada, kokteyllerde veya sandviçte çiğ olarak yenebilir.

UYARI

Ancak, bazı ilaçları alıyorsanız, kimyasal etkileşimlerin sonucu olarak hoş olmayan ve bazen de tehlikeli yan etkilerin olabileceğini unutmayın. Kan inceltici, antiasit veya diyabet ilaçları kullanıyorsanız, zerdeçalı ilaç olarak kullanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.