Yüzük Tepsileri

Nişan tepsileri

Parmağa geçirilen, her türlü metalden mamul çembere verilen isimdir yüzük. Çember nihayetsizliği, sonsuzluğu ifade eder. Yüzük nişanlılığın ve evliliğin göstergesi, simgesi; bağlılığın ve ait olma hissinin dışavurumudur.

Yüzüğün tarihçesinde, Eski Mısır’da insanlar kenevir bitkisine çember şekli verip, parmaklarına takmışlar.   Daha sonraları deri, kemik, fildişi gibi malzemelerden yapılmış yüzük. Erkekler, eşi olmasını istediği kadına, yüzük takarlarmış ki bu kadının yuvasına iyi bakacağına inandığını gösterir bir alamet imiş.

Roma da ise, bitki yerine demirden çemberler yapıp takmışlar. Roma’da da, Eski Mısır’da olduğu gibi, yüzüğü sadece kadınlar takmış, erkekler takmamış.(Günümüzde de erkekler, bu kadim yapılagelişi, bilmeden de olsa sürdürmektedirler; alyans takmayan pek çok evli erkek vardır.) Erkeklerin yüzük takmaya başlamaları, II. Dünya Savaşı zamanında olmuştur, Avrupa’da savaşa giden erkekler eşlerini hatırlamak amacıyla yüzük takmışlardır.

Zaman içerisinde yüzükler, demir yerine daha kıymetli metallerden, örneğin altından yapılmaya başlanılmıştır.

Yüzük ortak medeniyet uygulaması olarak, her daim sol elin dördüncü parmağına takılıyor, sebebi ise, bu parmaktan geçen bir damarın, direkt kalbe ulaştığına olan inançtır.

Yüzük, söz yüzüğü, nişan yüzüğü ve evlilik yüzüğü olmak üzere, üç özel ritüelin başkahramanıdır. Bu üç seremonide yüzüğün konulduğu yüzük tepsileri, bağlılığı temsil eden yüzükleri taşıması açısından önemlidir. Yüzük tepsisini genellikle, gelin adayının evlenmemiş kız kardeşi ya da en yakın arkadaşlarından bir tanesi tarafından taşınır. Yüzük tepsisini taşımak, mutlu olaya fiziksel manada en yakından şahitlik edilecek olması nedeniyle de önem arz eder.

Yüzük tepsileri içeriğinde; iki adet yüzük yükseltici, bir adet makas bulunur.

Yüzük tepsileri metalik malzemeden yapılmış olanlarının renkleri genellikle altın ve gümüştür. Popülerliği oldukça yüksek olanlar ise, kütük ve ahşaptan yapılan modelledir, ahşap ve kütük doğası itibariyle sıcak ve doğal bir havaya sahiptir. Aynalı yüzük tepsileri ise şık ve klas bir havaya sahiptir. Eski görünümlü, antika hissi doğuran tepsiler, nostalji seven çiftler için alternatif olabilir.

Yüzük tepsileri satın alınabilecek internet ortamında pek çok mağaza mevcuttur ama ‘’Ben dokunarak, görerek almak isterim ‘’diyenler için özellikle çeyiz mağazaları bu konuda pek çok seçenek sunar durumdadırlar. Şayet gelin adayı becerikli ve el mahareti güçlü biri ise, kendi yüzük tepsisini kendi yapabilir. Nişan malzemesi satan mağazalardan, satın alacağı objelerle kendi söz ya da nişan organizasyonunda kullanılacak yüzük tepsisini, kendi elleriyle yapabilir.  Böylece tepsi çok daha anlamlı ve özel bir tepsi haline dönüşür.

http://www.nisantepsisi.com.tr web sitesinde Yüzük Tepsileri ile ilgili modellere göz atabilir, ücretsiz kargo fırsatından yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.