Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır?

Yumurtalık kisti bitkisel tedavi

Kist, çok sayıda doku ve organda yaygın olarak görülür ve genellikle meydana geldiği vücut bölgesine göre adlandırılır (örneğin yumurtalık kisti, mesane kisti, meme kisti, karaciğer kist, böbrek kisti, pankreas kisti, vajinal kist, cilt kisti, tiroid kisti).

Yumurtalık kisti, yumurtalıkta veya yüzeyinde sıvı dolu kese veya cep şeklinde görülür. Kadınlarda uterus’un her iki tarafından her biri bir badem büyüklüğünde ve şeklinde iki yumurtalık vardır. Yumurtalıklarda gelişen ve olgunlaşan yumurtalar, aylık döngülerle (regl döneminde) serbest bırakılır.

Birçok kadında hayatlarının herhangi bir döneminde yumurtalık kisti görülür. Çoğu yumurtalık kisti zararsızdır ve rahatsızlık vermez veya çok az verir. Çoğunlukla tedaviye gerek kalmadan birkaç ay içinde kaybolur.

Bununla birlikte, bazı yumurtalık kistleri dayanılmaz ağrıya ve ciddi belirtilere neden olabilir.

Yumurtalık Kisti Nedenleri Nelerdir?

 • Düzensiz adet döngüleri
 • Hormonal dengesizlik
 • Hipotiroidizm
 • Sigara içmek
 • Erken adet kanaması (11 yaşında veya daha erken)
 • 30’un üstünde vücut kitle indeksi (aşırı kilolu olma)
 • Kısırlık tedavisinin bazı kadınlarda çoklu büyük yumurtalık kistlerine neden olduğu tespit edilmiştir
 • Meme kanseri için Tamoksifen adlı ilacın kullanılması

Sağlığınızı korumak için düzenli olarak pelvik egzersizleri yapın ve potansiyel olarak ciddi bir soruna işaret edebilecek belirtileri bilin.

yumurtalık kisti bitkisel tedavi nasıl yapılır

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavi İçin Kullanılabilecek Bitkiler

1. Ekinezya

Ekinezya, bazı kist türlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar sonucu, uzmanlar 10’uncu günde 3 gün ara vermek suretiyle 20 gün boyunca ekinezya tüketmenin, yumurtalık kisti oluşmasına neden olan anormal hücreleri parçalayarak beyaz kan hücresi sayısını ve etkinliğini artırabileceğini belirtmektedir. Ekinezya ayrıca akne kistlerinin tedavisine de yardımcı olabilir.

2. Karahindiba

Doğal Şifa Okulu’nun kurucusu Dr. John R. Christopher, kistlerin potasyum eksikliği nedeniyle büyüdüğünü belirtiyor. Yetişkin bir insanın her gün 2,000 mg potasyum ihtiyacı vardır ve 1 bardak çiğ karahindiba, 218 mg potasyum içerir.

3. Elma sirkesi

Elma sirkesi, potasyum eksikliğinin neden olduğu yumurtalık kistlerinin küçülmesine ve çözülmesine yardımcı olabilir. Potasyum bakımından zengindir ve birçok sağlık uzmanı tarafından tavsiye edilir.

Nasıl kullanılır?

 1. Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin.
 2. Bir yemek şeker kamışı pekmezi karıştırın.
 3. Bu karışımdan her gün bir veya iki bardak için.

Bu karışım aynı zamanda aşırı adet kanaması belirtilerinin yanı sıra adet dönemi boyunca yaşanan şişkinlik ve krampların hafiflemesine de yardımcı olacaktır.

4. Pancar Kökü

Pancar, karaciğerin sisteminizden toksinleri temizleme yeteneğini artıran betacyanin olarak bilinen bir bileşik içerir. Ayrıca, pancarın alkali doğası, vücudunuzdaki asitliği dengelemeye yardımcı olur. Bu da yumurtalık kistlerinin birçok belirtisinin şiddetini azaltır.

Nasıl kullanılır?

 1. Yarım bardak taze sıkılmış pancar kökü suyu ile 1 yemek kaşığı aloe vera jeli ve 1 yemek kaşığı şeker kamışı pekmezini karıştırın.
 2. Günde bir kez kahvaltıdan önce bu karışımı için.
 3. Belirtiler azalana kadar bu karışımını her gün aynı miktarda için.

5. Östrojen Hormonunu Düşürün

Östrojen hormonu fazlalığı, yumurtlamanın bozulmasına neden olabilecek en yaygın hormonal dengesizlik türlerinden biridir. Vücuttaki aşırı östrojenden kurtulmanın en iyi yollarından biri, kendinizi bu hormonlara maruz bırakmayı durdurmak ve doktorunuzun reçete edeceği takviyeleri almaya başlamaktır.

Östrojen hormonunu azaltmanın yollarından bazıları şunlardır:

 • Soyalı gıdaları tüketmeyi bırakmak
 • Sadece organik et ve süt ürünleri tüketmek
 • Plastik ambalajlardaki yiyecekleri mikrodalga fırında ısıtmamak
 • Plastik şişelerden su içmemek
 • Mineral yağ ve paraben içeren cilt bakım ürünlerinden uzak durmak
 • Doğal deterjanlar kullanmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.