Yüksek Tansiyonu Evde Düşürmenin Yolları

Yüksek tansiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, tansiyonunuzu sık sık kontrol edin. Doktorlar evde tansiyon aleti ile günlük kontrol yapılmasını önermektedir. Günde üç kez tansiyonunuzu ölçün ve her sonucu kaydedin.

yüksek tansiyon nasıl düşürülür

 

Aniden yükselen tansiyonunuzu evde hızla düşürmeye çalışıyorsanız, hemen 112’yi arayın. Çünkü aniden yükselen tehlikeli yüksek tansiyonu evde güvenle tedavi edemezsiniz. Yapabileceğiniz en iyi şey acil yardım gelene kadar düz bir şekilde uzanmak ve kendinizi sakinleştirmektir.

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir?

Tansiyon, atardamar duvarlarının içindeki basıncı ifade eder. Gün boyunca hareket yoğunluğuna göre düşük veya yüksek seyredebilir. Yaşlandıkça atardamarlar sertleşebilir. Bu durum hareketsiz yaşamla birleştiğinde uzun süren yüksek tansiyona katkıda bulunabilir. Yüksek tansiyon en yaygın sağlık sorunları arasındadır. Amerika’da yetişkin nüfusun neredeyse yarısı yüksek tansiyondan muzdariptir ve bunların yalnızca 4’te 1’i yüksek tansiyonu kontrol altında tutmaktadır. Yüksek tansiyon, Amerika’da her yıl kabaca yarım milyon ölümün birincil nedenidir.

Yüksek tansiyon yaygındır ve çoğu insan yüksek tansiyona sahip olduğunu bilmez. Yükselen kan basıncı, 120 sistolik üzerinde, ancak istirahat halindeyken 80 diyastolik altında olarak tanımlanır. Yetişkinlerde yüksek tansiyon, dinlenme halindeki kan basıncının 130/80’in üzerinde olması olarak tanımlanır. Ancak bu değerlerin kadınlarda yaklaşık beş puan daha düşük olma eğilimde olduğu unutulmamalıdır. Ortalama tansiyon değerleri yaş grubuna göre de değişiklik gösterir.

Yüksek Tansiyon Kategorileri

 • Yüksek Tansiyon Evre 1: 130/80 ile 140/90 arasında
 • Yüksek Tansiyon Evre 2: 140/90’ın üzerinde

Tansiyonunuz 180 sistolik veya 120 diyastolik değerlerinden yüksekse hemen doktorunuzu arayın. Bu değerlerin üzerindeki tansiyon hipertansif olarak değerlendirilir ve hipertansif acil duruma neden olabilir.

Yüksek Tansiyonu Hızlıca Düşürmek

Tansiyonu hızlıca düşürmek için tıbbi müdahale dışında yapabileceğiniz çok az şey vardır. Yüksek tansiyonla ilgili acil bir durum yaşadığınızdan endişeleniyorsanız, hemen doktorunuzu arayın. Yardım gelene kadar düz bir şekilde uzanın ve mümkün olduğu kadar sakin kalın.

Yüksek Tansiyon Evde Nasıl Düşürülür? (9 Doğal Yol)

 Yüksek tansiyonla (hipertansiyon) ilgili umut verici şey, yüksek tansiyonu bir dizi basit günlük yaşam tarzı değişikliği ile düşürebilirsiniz. Bu değişiklikler ilaç kullanmadan tansiyon değerlerinizi düşürebilir ve riskleri azaltabilir. Yazının devamında dokuz etkili önlemi ele alacağız.

Kilo Verin

Fazla kilolu veya obez olmak atardamarlarınızda ek basınca neden olur ve bu da zamanla yüksek tansiyona neden olabilir. Amerikan Kalp Derneği kilo vermek isteyen kişilere “sağlıklı beslenin ve sık hareket edin” tavsiyesinde bulunuyor.

Her Gün Egzersiz Yapın

Düzenli egzersiz kalbinizi güçlendirir ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olur. Çoğu sağlıklı insan sağlıklarını koruyabilmek için 150 dakikalık orta yoğunlukta egzersize ihtiyaç duyar. Bu süreyi istediğiniz şekilde gün içine yayabilirsiniz. Uzun süredir hareketsizseniz, yürüyüş gibi hafif egzersizlerle yavaşça başlayarak sakatlanmalardan kaçının.

Tuz Tüketimini Azaltın

Beslenme düzeninde yer alan çok fazla tuz yüksek tansiyon ile ilişkilendirilmektedir. İnsanların daha az tuz tükettiği yerlerde, insanlar yüksek tansiyonla çok daha az sorun yaşama eğilimindedir. Birçok kişi önerilenden çok daha fazla tuz tüketiyor ve bunun büyük bölümü işlenmiş gıdalardan geliyor. Tuz tüketimini azaltmak haftalar içinde yüksek tansiyonu düşürmeye başlayabilir.

Sağlıklı Beslenin

Bazı gıdalar kalbiniz için çok iyidir. Ve bazıları da çok kötüdür. Yemek için ne kadar fazla sağlıklı, kaliteli gıda seçerseniz, kalbinize o kadar koruma sağlamış olursunuz. Kalp sağlığınızı geliştirmek için beslenme düzeninizde daha fazla yer verebileceğiniz gıdalardan bazıları şunlardır:

 • Meyve ve sebzeler
 • Tam tahıllar
 • Düşük yağlı süt ürünleri
 • Yağsız et
 • Derisiz kümes hayvanları
 • Balık
 • Kuruyemişler
 • Doymuş yağ oranı düşük sebze yağları

Potasyum Tüketimini Artırın

Potasyum tuzun kan damarlarınıza verdiği hasarı gideriyor gibi görünüyor. Düzenli olarak potasyum açısından zengin gıdalar tüketen insanlar daha düşük kan basıncına sahip olma eğilimindedir. Potasyum açısından en zengin gıdalardan bazıları şunlardır:

 • Fasulye
 • İnek sütü (hem yağsız hem tam yağlı)
 • Fırınlanmış patates
 • Taze domates
 • Muz
 • Ispanak
 • İstiridye

Aşırı Alkol Kullanımından Kaçının

Çok fazla alkol tüketmek yüksek tansiyon ile ilişkilendirilmiştir. Aşırı alkol kullanımı aynı zamanda felce de katkı sağlar. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri erkeklerin günde iki veya daha az, kadınların ise günde bir veya daha az alkollü içecek kullanmasını öneriyor.

Alkol bağımlılığı, kendi başınıza tedavi edemeyeceğiniz bir hastalıktır. Birçok kişi danışmanlık ve ilaç tedavisi yoluyla alkol kullanmayı başarıyla sınırlandırmış veya bırakmıştır.

Sigarayı Bırakın

Sigara içmek atardamarları daraltır ve bu da birkaç dakika için kan basıncını yükseltir. Gün boyu sigara içmek gün boyu kan basıncının yükselmesine katkı sağlayabilir. Yüksek tansiyon her yıl yarım milyon Amerikalının ölümüne neden oluyor. Sigara içiyorsanız, milyonlarca insanın sigarayı bırakmayı başardığını unutmayın.

Kronik Stresi Azaltın veya Kaçının

Stres hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır. Ancak bütün gün kendinizi stresli ve gergin hissediyorsanız, yaşam tarzınızı gözden geçirmeniz gerekiyordur. Kronik stresi olan kişiler, aşırı yeme ve madde bağımlılığı gibi sağlıksız alışkanlıklara sahip olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Sık sık ve sürekli stres altındaysanız, uyku sorunları da yaşayabilirsiniz. Bütün bunlar tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir.

Stresinizi kontrol altında tutmak için sağlıklı etkinliklere zaman ayırın. Her gün sizi rahatlatan aşağıdaki gibi etkinliklere zaman ayırın:

 • Bahçe işleri
 • Yürüyüş
 • Resim yapma
 • Meditasyon
 • Arkadaşlarla ve aile ile sohbet
 • Terapiste danışma

Tansiyonunuzu Düzenli Olarak Takip Edin

Yüksek tansiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, tansiyonunuzu sık sık kontrol edin. Doktorlar evde tansiyon aleti ile günlük kontrol yapılmasını önermektedir. Günde üç kez tansiyonunuzu ölçün ve her sonucu kaydedin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.